اینترنت عامل پیشرفت است، اگر سواد داشته باشی!

هرجا که پا می گذاری، حضورش احساس می شود: خانه یا مدرسه، باشگاه یا کلاسِ فوق برنامه، پارک یا مهمانی؛ حتی پایش به خانۀ مادربزرگ ها هم باز شده است! همیشه همراه توست، گاهی با ...

اینترنت عامل پیشرفت است، اگر سواد داشته باشی!

هرجا که پا می گذاری، حضورش احساس می شود: خانه یا مدرسه، باشگاه یا کلاسِ فوق برنامه، پارک یا مهمانی؛ حتی پایش به خانۀ مادربزرگ ها هم باز شده است! همیشه همراه توست، گاهی با یک مودم رومیزی، گاهی با یک مودم همراه و گاهی هم با گوشیِ توی جیبت. حضور اینترنت در زندگی، انکارناپذیر است و تو به عنوان یک نوجوانِ به روز، دوست داری از تکنولوژی بیشترین استفاده را بکنی: در شبکه های اجتماعی عضو می شوی، در پیام رسان ها فعالیت می کنی، در سایت های ورزشی و خبری چرخ می زنی، بسیاری از خریدهایت را اینترنتی انجام می دهی و گاهی قبض های خانه را پرداخت می کنی.
اینترنت و شبکه های اجتماعی، فرصت های مفیدی را به همراه دارند. سرعت زیاد و دردسترس بودنشان، بسیاری از مشکلات را از بین برده است؛ اما همان طور که حضور در اجتماع، آداب معاشرت می خواهد، برای حضور در فضای وب نیز به سواد رسانه ای نیاز دارید؛ سوادی که اگر برای یادگیری اش تلاش نکنید، اینترنت به جای فایده داشتن، قاتل آرامش و وقت و موفقیتتان می شود.
به ارتباط عاطفی نزدیک نشوید
دنیای مجازی، دنیای ناشناخته هاست. زمانی که شما با فردی آشنا می شوید و با او احساس رفاقت و دوستی می کنید، باید به این موضوع فکر کنید که پشت هر ارتباط عاطفی مجازی، ممکن است اهدافی شوم پنهان شده باشد، ازجمله: تخلیۀ اطلاعاتی، باج گیری، سوءاستفاده های مالی و... .
دوست مجازیِ شما، می تواند خود را هرطور که دلش می خواهد، معرفی کند. نام، سن، جنسیت، محل زندگی و... خود را تغییر دهد و از خود، شخصیتی بسازد که واقعیت ندارد؛ پس قبل از ورود به فضای مجازی، یاد بگیرید که احساسات و عواطف خود را کنترل کنید. رابطه های مجازی، عمیق و صادقانه نیستند. در دنیای واقعی، به دنبال دوستان خوب بگردید.
بردۀ اینترنت نباشید
جذابیت، یکی از ویژگی های رسانه های جدید است. هنگامی که در شبکۀ اجتماعی چرخ می زنید، شاید به هیچ وجه گذر زمان را حس نکنید؛ اما دقیقه ها و ساعت ها، باسرعت در حال جلورفتن هستند و اگر مدیریت زمان را به دست نگیرد، امکان دارد نیمی از روزتان را خرج دیدن عکس های فلان بازیگر و فوتبالیست یا خواندن فلان شعر و لطیفه کنید.
به خودتان بگوید قرار نیست تمام روز، اینترنت پرسرعت داشته باشید. فردا روز، زمانی که بزرگ تر شدید، باید مهارت زندگی کردن بلد باشید، شغل و تحصیلات داشته باشید، باتوجه به نقشتان در زندگی، آشپزی و کارهای فنی و هنری بلد باشید؛ پس به جای چرخ زدن بی هدف در فضای مجازی، در دنیای حقیقی، برای انسانِ بهتری شدن تلاش کنید.
مهندسی Next
آیا با خود فکر کرده اید در نوشته هایی که ابتدای نصب هر نرم افزار، روی صفحۀ گوشی تان ظاهر می شود، چه قید شده است؟ همان هایی که چون طولانی هستند و اکثراً به زبان انگلیسی نوشته شده اند، بدون خواندن و فهمیدن، Ok یا Next می کنیم. اکثر این نرم افزارها می پرسند: «آیا می توانم بدون دادن اطلاع و اجازه گرفتن از شما، برای دیگران، با شمارۀ شما پیام ارسال کنم؟ آیا اجازه دارم با گوشی تان، فیلم برداری و عکس برداری کنم؟ آیا می توانم موقعیت مکانی تان را تحتِ نظر بگیرم؟» و بسیاری از کسب اجازه های دیگر؛ پس قبل از نصب هر برنامه ای روی گوشی تان، به دسترسی هایی که به شرکت سازنده و شاید به تمام آدم های دنیا می دهید، فکر کنید. نصب هر نرم افزاری لازم نیست. نصب نرم افزار های ایرانی، بهتر از نرم افزارهای بیگانه است.
بایدها و نباید های خرید آنلاین
گول تبلیغات را نخورید. قبل از خرید هر محصول، کمی تأمل کنید. تبلیغات خوش آب ورنگ و تحریک کننده را بشناسید. در تبلیغات، فروشندگانِ همۀ محصولات، ادعای اصل و کیفیت دار بودن می کنند؛ اما درواقع آنچه به شما تحویل می دهند، الزاماً آن چیزی نیست که تصویر آن را دیده اید. پشت پردۀ تبلیغات، سرشار از اغراق و بزرگ نمایی است. اصلاً اگر داروهای لاغری، شامپوهای ریزش مو، قرص های افزایش قد و... واقعیت داشت، الان آدم چاق و کچل و کوتاه در دنیا وجود نداشت!
برای خرید اینترنتی مطمئن، به سراغ سایت های معتبر بروید. از سایت هایی خرید کنید که مجوزهای لازم و نماد اعتماد الکترونیک دارند. از طرفی، دربارۀ جنس مدنظرتان تحقیق کنید. فروشگاهی را برای خرید انتخاب کنید که امکان بازگشت و تعویض و ضمانت کالا دارد. بعضی از فروشگاه ها، قبل از شروع خرید، از شما رمز دوم و شمارۀ کارت می خواهند. به این سایت ها اعتماد نکنید. برای پرداخت، باید به صفحۀ بانک بروید.
حریم شخصی تو
گاهی برای رقابت با دیگر دوستانتان، دوست دارید عکس ها و علایقتان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید؛ اما به این نکته توجه کنید که با این کار، علاوه بر دوستانتان، بسیاری از افراد جهان، از روحیات، علایق، محل زندگی، سن، رشتۀ تحصیلی و... شما آگاه می شوند؛ پس در فضای مجازی، حریم شخصی خود را رعایت کنید. لازم نیست همه بدانند که برای مسافرت به شمال رفته اید و خانه تان خالی است. لازم نیست همه بدانند که شما با پدر و مادرتان مشکل دارید. لازم نیست همه بدانند که شما در کدام مدرسه درس می خوانید و چه موفقیت هایی کسب کرده اید. در به اشتراک گذاشتن اطلاعاتتان، خسیس باشید!

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر