سیره اخلاقی حضرت زهرا سلام الله علیها

بهترین الگو برای یک زندگی خوب حضرت فاطمه (علیها السلام) است

سیره اخلاقی حضرت زهرا سلام الله علیها

انسان برا ی رشد و تعالی بدون شک به الگویی نیاز دارد، که زندگی خود را با رفتار و عملکرد او تنظیم کند و زندگی او را سرمشق زندگی خود قرار دهد. یکی از چهره‌های موفق و الگوی کمال انسانی، حضرت فاطمه(علیها السلام) می‌باشد، که می تواند در هر دوره مورد توجه باشد.

در این مجال با گوشه هایی از زندگی بانوی عصمت و طهارت علیها السلام آشنا می شویم:

نه دروغ نه خیانت نه مخالفت

در روز های آخر حضرت زهرا علیها السلام، امیرالمومنین علیه‌السّلام کنار بستر ایشان نشستند، حضرت عرض کرد: اى پسر عمو! احساس مى ‏كنم كه مرگ من فرا رسيده است و چنانم كه ترديد ندارم به اينكه هر ساعت به پيوستن به پدرم نزديك‏تر مى‏ شوم و اكنون به چيزهايى كه در دل دارم ترا وصيت مى ‏كنم. على علیه السلام فرمود: اى دختر رسول خدا! به آنچه مى ‏خواهى وصيت كن، و كنار بالين او نشست سپس فرمود: اى پسر عمو! سه چیز در زندگی من با شما نبود.اول: هرگز من را نسبت به خودت دروغگو نیافتی.

دوم: هرگز من را خیانت کار نیافتی.

سوم: از هنگامى كه با يكديگر زندگى مشترك داريم با تو مخالفتى نكرده ‏ام.

علی علیه ‌السّلام فرمود: پناه بر خدا كه تو به احكام خدا داناتری و پرهيزكارتری.(1)

شرم از خدا

روزی امیرالمومنین وارد خانه شد،رو به حضرت زهرا علیها السلام نموده و فرمودند: فاطمه جان! غذایی هست بیاوری ؟ حضرت پاسخ داد: به خدا قسم علی جان، دو روز است که در خانه غذای کافی نداریم، آنچه هم که بوده ایثار کرده ام و به شما و حسن و حسین داده ام و خودم چیزی نخورده ام. حضرت فرمود: چرا نگفتی تا چیزی تهیه کنم؟ حضرت پاسخ داد: یا علی! من از پروردگارم شرم می کنم که از تو چیزی بخواهم که بر آن قادر نیستی.(2)

نهایت ایثار

مردى نزد پيامبر صلى الله عليه و آله آمد و اظهار گرسنگى كرد. رسول خدا صلّی الله علیه و آله در مسجد رو به حاضران فرمود: چه کسی امشب حاضر است این مرد را مهمان کند؟ على بن ابى طالب عليه السلام عرض كرد : من او را ميهمان مى كنم. يا رسول اللّه! سپس نزد فاطمه عليهاالسلام آمد و گفت : غذا چه دارى اى دخت رسول خدا ؟ فاطمه عرض كرد : جز غذاى كودكان چيزى نداريم ، امّا ميهمان را بر خويشتن مقدم مى داريم. چون بامداد امیرالمومنین عليه السلام نزد پيامبر صلى الله عليه و آله آمد و ماجرا را برايش نقل کرد، طولى نكشيد كه خداوند این آیه را فرو فرستاد: «وَيُؤْثِرُونَ عَلَى أَنْفُسِهِمْ وَلَوْ كَانَ بِهِمْ خَصَاصَةٌوَمَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ »؛ (3) و آنها را بر خود مقدّم می‌دارند هر چند خودشان بسیار نیازمند باشند؛ کسانی که از بخل و حرص نفس خویش باز داشته شده‌اند رستگارانند! (4)

مقداد ملایی

پی نوشت ها:

1. بحار الانوار ،ج42، ص 191.

2. مناقب ابن شهر آشوب، ج 2، ص 77.

3. حشر: ۹.

4. الأمالی للطوسی: ص ۱۸۵ ح ۳۰۹.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر