آمریکا برای براندازی در ایران تلاش می کند و با استفاده از تحریم های اقتصادی، فضاسازی رسانه ای و ایجاد ناامنی و آشوب در ایران بدنبال این هدف شوم خود است. نقشه ای که امروز می توان با اندکی دقت نشانه های آن را در فضای کنونی کشور مشاهده کرد.

بازی جدید شیطان بزرگ

بازی جدید شیطان بزرگ

این روزها حتما شما هم در میان تیتر روزنامه ها یا رسانه های اجتماعی در مورد طراحی آمریکا برای ایران و ایجاد آشوب و حتی براندازی شنیده اید و دیده اید.

اما در پس این تحلیل های رسانه ای و اظهار نظرهای سیاسی داخلی و خارجی واقعیت ماجرا چیست و نقشه راه ایالات متحده آمریکا برای مقابله با دشمن دیرینه اش جمهوری اسلامی ایران چیست؟

#رهبر_انقلاب_اسلامی در سخنرانی امسال خود در مراسم سالگرد امام راحل به برنامه های دشمن برای مبارزه و ضربه زدن به جمهوری اسلامی اشاره کردند و به تحلیل این توطئه ها پرداختند که این بیانات بخوبی نقشه دشمن را آشکار می کند. ایشان فرمودند:« این نقشه بر سه محور «فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی» و با هدف سیطره بر کشور متمرکز است.»

این نقشه خوانی دشمن توسط رهبری در حالی است که در همین زمینه ( مارك پالمر) که در سوابق خود مديريت موسسه تحقيقاتي "مركز سياست خاورميانه سابان" را دارد، در گزارشی با عنوان(ایران و آمریکا، رهیافت جدید) ارائه شده است، او می نویسد: تنها راه سرنگوني نظام جمهوري اسلامي ايران، پيگيري جنگ نرم با استفاده از سه تاكتيك "دكترين مهار" ، نبرد رسانه اي " و "ساماندهي نافرماني مدني" مي باشد.

شرح هر کدام از این محورها بخوبی نقشه دشمن را برای ملت ایران آشکار می کند و با کنار هم نشاندن قطعات این پازل، تصویری روشن از توطئه خباثت آلود و حیله گرانه جدید آمریکا برای مقابله با ایران ارائه می شود.

اولین ضلع این مثلث توطئه( دکترین مهار) یا فشار اقتصادی است. #دولت_آمریکا پس از خروج برجام با اعمال تحریم های اقتصادی و تبدیل وزارت خزانه داری به اتاق جنگ و طراحی تحریم های پیچیده علیه اشخاص و نهادهای دولتی، نظامی و غیر دولتی و تئوریزه کردن تحریم های ایران با تولید کتب و مقالات متعدد همچون کتاب هنر تحریم ها و کتاب جنگ خزانه داری بدنبال خسته کردن و به ستوه آوردن ملت ایران در زمینه اقتصادی است، بطوریکه این مسئله منجر به نارضایتی های گسترده در میان مردم شود. در این زمینه( لرد نورمن لامونت) رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس در مصاحبه ای می گوید: «هدف آمریکا اساسا از این تحریم‌ها ایجاد نارضایتی در بین مردم این کشور است» او همچنین در ادامه بیان می کند: «من پیش‌بینی ام این است که آمریکا با این تحریم‌ها به دنبال تغییر حکومت ایران است.»

این در حالی است که خبرگزاری رویترز طی گزارشی 15اپریل 2014تحت عنوان «تیم تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، بعد از موفقیت درباره ایران، با چالش‌های جدیدی مواجه است» می‌نویسد:

اتاق جنگ مدرن آمریکا این شکلی است: ساعت‌ها روی دیوار، زمان محلی در کابل، تهران و بوگوتا [پایتخت کلمبیا] را نشان می‌دهند. چهره‌های اطراف میز کنفرانس، اکثراً جوان هستند. صحبت از «اهداف» و «تماس‌های نیمه‌شب با اروپا ست. با این حال، یکی از آخرین جلسات این‌چنینی، یک روز صبح در پستوی وزارت خزانه‌داری تشکیل شد، نه پنتاگون. سلاح‌های مورد استفاده هم پهپاد و موشک‌های کروز نبودند، بلکه تحریم‌های مالی‌ای بودند که با دقتی مشابه [موشک‌ها]، منافع اقتصادی دشمنان آمریکا(ایران) را نشانه رفته بودند .

ضلع دیگر این مثلث شوم آمریکا،(نبرد رسانه ای) یا فشار روانی و جنگ تبلیغاتی رسانه ای علیه عموم مردم ایران و تغییر اذهان آنان با هدف ایجاد یاس و ناامیدی و همچنین زیر سوال بردن دستاوردهای کشور در زمینه های مختلف است. دشمن بدنبال پررنگ کردن نقاط ضعف و نشان دادن نقاط قوت کشور به عنوان زمینه های تهدید برای ملت ایران است.

برای مثال در حالیکه توان موشکی کشور، امنیتی پایدار برای کشور ایجاد کرده است، آمریکا و متحدانش بدنبال خلع سلاح موشکی ایران هستند و بطور مستمر این توانمندی را نقطه تهدید برای فشار بیشتر علیه ایران نشان می دهند. از سوی دیگر رسانه های غربی با تصویر سازی غیر واقعی ازمطالبات مردمی از این فضا به عنوان حرکت مردم برای شورش و قیام علیه نظام یاد می کنند. همچنین این رسانه ها با پوشاندن #دستاورد های کشور در زمینه های علمی، سیاسی، دفاعی و موفقیت های منطقه ای بدنبال ایجاد سرخوردگی در ملت ایران هستند. برای مثال در حالیکه رسانه های اجتماعی اقتصاد ایران را در حال فروپاشی نمایش می دهند اما بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول ایران 18 اقتصاد دنیاست و بنابر پیش بینی های این این صندوق ایران تا سال2021 به رتبه پانزدهم اقتصاد جهانی دست خواهد یافت و بالاتر از عربستان و اسپانیا خواهد ایستاد.

ضلع سوم برنامه آمریکا برای ایران،(ساماندهی نافرمانی های مدنی) یا فشار عملی است. بدین معنا که با سواستفاده از مطالبات معیشتی و اقتصادی مردم و با نفوذ عوامل شرور و آموزش دیده خارجی این اجتماعات و مطالبات را به چالش و درگیری های امنیتی تبدیل کنند. و فضای آشوب و هرج و مرج را در نقاط مختلف ایجاد کنند. البته در این زمینه از ظرفیت دشمن دیرین ملت ایران، گروهک تروریستی منافقین بهره می برد. نظیر آنچه در دی ماه 96در مطالبات کارگری اتفاق افتاد و در حال که مردم در تجمعات خود بدنبال مطالبات به حق خود بودند عده ای با آتش زدن پرچم ایران و یا تخریب اموال عمومی بدنبال ایجاد ناامنی و آشوب بودند.

اما سوال مهم این است که هدف از این برنامه ریزی گسترده آمریکا برای جمهوری اسلامی در این مقطع زمانی چیست؟

«دیوید ویلیام پِر» از تحلیلگران سرشناس آمریکایی و کارشناس سیاست خارجی آمریکا در گزارشی با عنوان

«می نویسد:The US Wants to Bring Back the Shah of Iran »

«#آمریکا می‌خواهد زمان را به سال ۱۹۵۳ [۱۳۳۲ شمسی و زمان کودتای ۲۸ مرداد] و دوران بازگشت شاه ایران برگرداند. چرا که نه؟ آمریکا به مدت یک ربع قرن، معامله‌ای بسیار عالی را [در زمینه نفت، سلاح و برنامه هسته‌ای] با شاه ایران کرده بود تا آن‌که انقلاب سال ۱۹۷۹ در این کشور اتفاق افتاد. به همین دلیل هم هست که واشینگتن از دولت [و حکومت] فعلی ایران متنفر است و می‌خواهد آن را سرنگون کند.»

در همین زمینه خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در 6آگوست 2018 در گزارشی نوشته است: «طبق گفته دو دیپلمات اروپایی که درگیر مذاکره با دولت ترامپ بر سر نحوه احیای تحریم‌ها بوده‌اند، این تحریم‌ها اسم رمز براندازی هستند.»

جالب اینجاست که این مسئله مختص ایران نیست و ایالات متحده آمریکا حتی بدنبال ضربه زدن به متحدان قدیمی خود در منطقه نیز هست و این برای ما درس عبرت جدی است که آمریکا برای دست یابی به منافع نام شروع خود حتی حاضر به قربانی کردن متحدان نزدیک خود نیز هستند. در این زمینه پروفسور (سردارتورگوت) روزنامه نگار و استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه آنکارا با انتشار یادداشتی در روزنامه خبر تورک تحت عنوان "آمریکا به دنبال تغییر رژیم است" به اهداف آمریکا از براندازی نظام ایران و ترکیه پرداخته است و می نویسد: «آمریکا به عکس آنچه که می گوید، تغییر رژیم ایران و ترکیه را هدف قرار داده است؛ چون با تحریم هایی که چند روز پیش آغاز کرد، هدف دیگری غیر از تغییر رژیم ایران ندارد.»


مطالب مرتبط