با بچه ها، بازی کنید!

بازی بچه ها متناسب با سن آن ها و نیازهایی که در هر سن دارند، متفاوت است

با بچه ها، بازی کنید!

بازی بچه ها متناسب با سن آن ها و نیازهایی که در هر سن دارند، متفاوت است؛ از این رو یکی از دغدغه های مهم پدر و مادر در زمینه بازی، آشنایی با نوع و چگونگی بازی های مناسب هر سن و نیز، اسباب بازی های مناسب سنین گوناگون است. مطالبی که در ادامه می خوانید به انواع بازی های مناسب کودکان از تولد تا بیست و چهارماهگی پرداخته است.

تولد تا شش ماهگی

نیاز به بازی از آغاز تولد وجود دارد؛ گریه نوزادان حتی در همان روزهای نخست، گاه به سبب سر رفتن حوصله شان است که درمان آن، بازی کردن با آن هاست؛ از طرفی دید نوزادان به تدریج تا سه چهار ماهگی تکمیل می شود و در آغاز، آن ها سیاه و سفید می بینند؛ می توانید کارت های مقوایی سفیدی را تهیه کنید و روی آن شکل های سیاهی بکشید. این مقواها را در معرض دید نوزاد به این طرف و آن طرف ببرید تا آن را دنبال کند.

هرگاه حوصله کودکان سر رفت، بهترین سرگرمی، شعر خواندن است که نوزادان با شنیدن آن، سکوت کرده و با دقت کردن علاقه نشان می دهند. این کار، شنوایی آن ها را تحریکی آرام بخش می کند.

هرگاه حوصله کودکان سر رفت، بهترین سرگرمی، شعر خواندن است

شیرخوار را روی توپی بزرگ و کم باد قرار دهید. آرام و نرم، بازوهایش را به سمت جلو و عقب و سپس داخل و خارج هل دهید. هنگام انجام دادن این کار، از سر و گردن او محافظت کنید. می توانید کمی هم او را به داخل توپ فشار دهید؛ ولی کاملاً با احتیاط!

هنگامی که نوزاد، توانایی چنگ زدن پیدا می کند، باید اسباب بازی هایی (مانند توپ های پارچه ای) برای چنگ زدن، فشار دادن، احساس کردن و در دهان گذاشتن تهیه کنید.

شش تا دوازده ماهگی

کودکان در این مرحله، بیشتر دوست دارند با اسباب بازی هایی بازی کنند که در برابر رفتار آن ها، واکنش نشان می دهند؛ برای نمونه، اسباب بازی هایی که در پاسخ به فشار دادن یک دکمه یا چرخاندن پیچ به دست کودک، صدایی جالب تولید می کند یا تصویری نشان می دهد، بسیار خوشایندتر از اسباب بازی هایی است که بدون توجه به چگونگی بازی کردن کودک با آن، به طور کلی واکنشی ندارد یا هیچ تصویر دیداری جالبی ارائه نمی کند. در این مرحله، آینه هم برای آن ها جذاب است. توانایی تأثیرگذار بودن روی محیط در این سن، به کودکان حس رضایت می دهد و زمینه اعتماد به نفس را در آن ها فراهم می آورد.

در شش ماهه دوم توانایی تأثیرگذار بودن روی محیط، زمینه اعتماد به نفس را در کودکان فراهم می آورد

در یک کارت سفید 20 در 20 سانتی متر، کلمه ای را که به یکی از وسایل منزل یا اسباب بازی های او مربوط است، با ماژیک مشکی بنویسید. حداکثر هفت کارت آماده کنید و آن ها را چهار بار در روز به کودک نشان دهید. هر روز یک کارت جدید را جای گزین کارت پیشین کنید. از کودک تان بخواهید هر کارت نوشته را با تصویری متناظر آن از بین اسباب بازی هایش جفت کند. از او نپرسید چه کلمه ای است؛ فقط کارت را به او نشان دهید و کلمه را بگویید. این کار قدرت تجسم را که با تجسم اشیاء و نیز کلمات روی می دهد، در شیرخوار شما تقویت می کند و هم زمان با زمینه سازی برای یادگیری، مقدمات سخن گفتن او را فراهم می آورد.

5de23d9c5d157.jpg

دوازده تا هجده ماهگی

این مرحله، مرحله دو طرفه شدن مغز است و هر دو سمت مغز یاد می گیرند با هم کار کنند. برای این که این هماهنگی بهتر رخ دهد و استعدادهای حرکتی فرزند شما در گام نخست، خوب شکوفا شوند و نیز از این فرصت برای بازی های جذاب بهره ببرید، پیشنهاد می کنیم:

از بالا و پایین رفتن کودکان خود در این سن بر روی مبل جلوگیری نکنید! فقط مواظب باشید. آن ها با این تفریح و بازی، در حقیقت می آموزند که چگونه بدن شان را در فضا حرکت دهند. برای بالا رفتن تعادل کودک در راه رفتن، با پتو برای او شیب و تپه درست کنید و یک سطح سفت تر (مانند تخت گوشت) را روی آن قرار دهید و با حفظ نکات ایمنی، امکان بالا رفتن و پایین آمدن از آن را فراهم کنید.

دو حلقه ورزشی کوچک بخرید. حلقه را از بالا بگیرید و به فرزندتان بگویید که قسمت پایین حلقه را بگیرد و از آن آویزان شود. او را به اندازه پنج سانتی متر از زمین بلند کنید و بخواهید که خود را نگهدارد و تاب دهد. این کار سخت است؛ اما تمرین و ادامه آن، به انبساط قفسه سینه و تنفس عمیق و قوی شدن عضلات او کمک می کند و می تواند بازی لذت بخشی برای او باشد.

از کتاب هایی استفاده کنید که عکس در یک صفحه و کلمه در صفحه مقابل است. می توانید خودتان این کتاب را با عکس هایی از باغ وحش یا اجسامی در طبیعت و یا هر چیز دیگری تهیه کنید و کم کم مفاهیم بزرگ و کوچک را نیز وارد کنید تا تجسم در فرزند شما قوی تر شود.

هجده تا بیست و چهار ماهگی

کودکان در این سن، در پی استقلال طلبی هستند. روحیه استقلال طلبی در آن ها به دو دلیل است: اول آن که به درکی دقیق تر از خود رسیده اند؛ به گونه ای که خود را متفاوت از مراقبان شان حس می کنند و دوم آن که توانایی حرکت استقلالی را کامل تر فرا گرفته اند؛ از این رو برخی پدر و مادرها، از کودک بیشتر تلقی بچه ای لج باز را دارند که اصرار دارد کارهایش را خودش انجام دهد.

با توجه به نکته بالا، بازی های مناسب با روحیه کودک در این سن، بازی هایی هستند که مهارت های حرکتی و استقلال طلبی آن ها را تقویت کنند. بازی هایی مانند ماشین برای کشیدن با طناب یا جعبه ماسه بازی؛ به ویژه اگر با وسایلی برای بیل زدن، کندن، الک کردن، بیرون ریختن، قالب الگوسازی با ماسه و ... مجهز باشد، برای آن ها بسیار دوست داشتنی است.

عروسک ها و حیوانات پارچه ای برای کودکان در این سن جذاب است و فرصتی را برای آن ها فراهم می آورد تا به شکلی ساده به بازی وانمودسازی بپردازند.

مدادهای رنگی و کاغذ را می توان از این سن، البته با رعایت نکته های احتیاطی اضافه کرد. معمولاً کودکان در بیست ماهگی می توانند بین خط خطی کردن و خط کشیدن، تفاوت قائل شوند.

برای تقویت مهارت تعادلی، از او بخواهید که توپ پارچه ای را از یک دست به دست دیگر بدهد. سپس بخواهید توپ را از ارتفاع بالاتر پرت کند و بگیرد. توپ بازی برای تکامل شناخت زمانی، بسیار مناسب است. پرتاپ کردن توپ، شامل ارسال پیام های مغزی به عضلات و رباط های مربوطه است تا توپ در لحظه مناسب رها شود.

منبع: نشریه خانه خوبان (117)، دکتر علی صادقی سرشت

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر