با من دوست میشی؟!

وقتی پیام دوستی ارسال می کنیم باید بسنجیم که آیا شخص مقابل نیز تمایل به دوستی دارد؟

با من دوست میشی؟!

دمش را همیشه به نشانه دوستی می گرفت بالا و قسمت انتهایی دم را خم می کرد به سمت کمرش، شبیه عصا؛ یعنی «با من دوست میشی؟» خب هرچه باشد حیوانات با زبان بدنشان با دیگران صحبت می کنند و گربه سفیدرنگی که چند ماهی بود جلوی ساختمان آموزشی دختران اطراق کرده بود و گاه گاهی از سرما می آمد داخل ساختمان هم تمام تلاشش را به کار گرفته بود که به این آدم ها بفهماند قصد دوستی دارد؛ آرام بچه ها را دنبال می کرد و با زبان بدنش می گفت «با من دوست می شی؟» اما همه از او می ترسیدند. نزدیکشان که می­شد نزدیک بود قالب تهی کنند و مدام اعتراض می کردند «این گربه را از ساختمان بیرون کنید!» دلم برایش می­سوخت، آزاری نداشت، اما خودم هم با این که می دانستم بی آزار است تنها دفعه ای که آمدم غذایش بدهم وقتی با دیدن ظرف غذا بیش از حد نزدیکم شد و با نگاهی که ظرف غذا را دنبال می کرد شروع کرد به میومیو؛ چشمم که خورد به دندان های تیز و براقش ته دلم خالی شد؛ انگار نه انگار زبانش را می فهمم. به سرعت تمام غذا را گذاشتم جلویش و پناه آوردم به اتاق و در را بستم. همین چیزها، همین که زیادی نزدیک مان می شد و همین که زبانش را نمی فهمیدند آخر باعث شد بکنندش توی گونی و ببرندش به ناکجاآباد.

***

5c3dc06f36f1b.jpg

یاد خانم همسایه می افتم که زبانش را نمی فهمم؛ که او دوست دارد رابطه داشته باشیم و من دوست ندارم؛ فارسی را سلیس و روان صحبت می کند اما جنس حرف هایمان خیلی فرق دارد؛ برای همین وقتی می آید، مؤدبانه و در سکوت سخنانش را گوش می کنم و با سر تأیید؛ وقتی می خواهد زیادی خودش را نزدیک کند خوشم نمی آید، خوشم نمی آید که حریم خودش را نمی داند.

توی ارتباطاتمان قرار نیست تنها به احساس خودمان اهمیت دهیم، حتی وقتی پیام دوستی ارسال می کنیم باید بسنجیم که آیا شخص مقابل نیز تمایل به دوستی دارد؟

علت شکست در برخی ارتباطات بی توجهی به همین نکات مهم است، زمانی که با شخصی ارتباط برقرار می­کنیم، لازم است جایگاه، تحصیلات، میزان اطلاعات عمومی، روابط اجتماعی و دیگر عوامل مؤثر در ارتباطات وی را تا حدودی بدانیم. همان گونه که گفته اند «چون سروکارت با کودک فتاد/ پس زبان کودکی باید گشاد» در رابطه با بزرگ سالان نیز این امر صادق است.

به نظر بدیهی می آید که با متخصص قلب قرار نیست راجع به مکانیکی خودرو صحبت کنیم و با مهندس مکانیک از نحوه تدریس کودکان دبستانی! اما بسیاری مواقع همین نکات بدیهی را فراموش می کنیم. برخی صحبت ها و اطلاعات عمومی اند و فرقی ندارد استاد دانشگاه باشی یا محصل دبیرستانی، می توانیم در این حیطه ها با کمی اغماض هم صحبت شویم، اما اگر قرار باشد وارد حیطه های تخصصی و صحبت های جزیی شویم باید حریم ها را بشناسیم.

ما ایرانی ها اصولاً زیاد توی زندگی هم سرک می کشیم و وقتی کسی جزئیات زندگی اش را به اشتراک نمی گذارد، مغرور و متکبر می­خوانیمش، اما آیا خودمان دوست داریم هر تازه واردی، وارد اتاق خوابمان شود یا توی گوشی موبایلمان سرک بکشد؟! سوالات خصوصی مانند سرک کشیدن توی موبایل و خواندن پیام های خصوصی است. به حریم خصوصی آدم ها دقت کنیم و به میزان کنجکاوی هایمان؛ و به هم زبان بودنمان؛ اگر به این نکات دقت نداشته باشیم یک وقت می بینیم ما هم سر ازگونی در می آوریم و رها می شویم در ناکجاآباد!

منبع: نشریه خانه خوبان، فرحناز ایوبی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر