با کتاب خواندن بزرگ شویم

در خانواده رو به رشد، کتاب یکی از اعضای خانواده به شمار می آید.

با کتاب خواندن بزرگ شویم

با هم از کلاس زبان خارج شدند. هوای سرد خیابان و نم نم آب فواره های باز، هوا را لطیف کرده بود و باعث شد تا از کسالت و خستگی کلاس درآیند. یکی شان با خنده پرسید: «فکر می کنی کسی فرصت می کنه این جا روی صندلی ها بشینه و فواره ها رو تماشا کنه؟»، دومی نگاه به اطراف کرد و جواب داد: «اگه مثل من و تو از چند ساعت درس خوندن رها شده باشه شاید!!»

  • پس منظورت اینه که بریم روی یکی شون بشینیم. آره؟
  • خب آره. تازه می تونیم ازین بیسکوییت ها هم بخوریم و از توی کیفش جعبه کوچک بیسکوییتی درآورد.
  • یعنی می خوای بگی هر هفته یک کتاب می خونی؟
  • خب آره دیگه. خیلی خوبه و میدونی درسته که اجباریه ولی خیلی تاثیر داره. می خوای تو هم بیای؟
  • معلومه که می خوام. اما قبلش باید به مامانم بگم. بذار همین الان زنگ بزنم.

اولی یک دانه برداشت و گفت: «خیلی دلم می خواد ولی امروز دوشنبه است و هر دوشنبه همه مون دور هم جمع می شیم و درباره کتابی که در طول هفته خوندیم حرف می زنیم. می بینی که نمی شه. باید زودتر برسم خونه.»

کتاب خوب، سرگرمی و دانش، خردمندی، الهام و... را هدیه می کند. هنگامی که کتاب خوبی را مطالعه می کنیم با ذهنی در تماس هستیم که از ذهن ما حساس تر و آگاه تر است. چنین تجربه ای می تواند برانگیزاننده و سودمند باشد و ما را به جهان نوین تفکر و تجربه ببرد.

مطالعه ی کتاب، به ما این توانایی را می دهد تا از دانش فراگیر نویسندگان، هرگاه که بخواهیم برخودار شویم. کلماتی که چاپ شده اند، فاصله زمانی غیبت نویسنده را از چشم ما می پوشاند، گویی که هم اکنون حاضر است و با ما سخن می گوید.

از زمانی که مارکوس اورلیوس افکارش را بیان می کرد و کاتب او آن را می نگاشت، زمان درازی گذشته است. ولی هنوز هم ما در اتاق نشیمن خود، صدای او را می شنویم که می گوید: «زندگی ما زاییده فکر ماست.»

هنگامی که کتاب خوبی را مطالعه می کنیم با ذهنی در تماس هستیم که از ذهن ما حساس تر و آگاه تر است.

در یک خانواده موفق، کتاب دوست یکایک افراد است. به دلیل اهمیت این مساله است که مقام معظم رهبری تاکید دارند که پدر و مادرها بچه ها را از اول با کتاب مانوس کنند حتی بچه های کوچک باید با کتاب انس پیدا کنند

5acb0784d7795.jpg

در شب های سرد زمستان یکی از بهترین سرگرمی ها آن است که یکی از افراد خانواده کتابی را که همه به آن علاقه دارند برای اعضای خانواده، با صدای بلند بخواند.

کتاب خواندن گروهی، شادی فراوانی در پی خواهد داشت و غیر از درس گرفتن از ماجراهای نوشته شده در کتاب، با هم بودن و اظهار نظر کردن اعضا به رشد و استحکام پیوند میان افراد خانواده کمک می کند. هیچ غصه ای نیست که خواندن یک کتاب خوب آن را از بین نبرد و هیچ پرسشی نیست که جوابی برای آن در کتاب پیدا نشود. عذر و بهانه نیاورید که وقت و فرصتی برای مطالعه ندارید اگر هر روز حداقل سی دقیقه را به مطالعه اختصاص دهید. آن گاه خواهید دید که در مدت یک سال می توانید دست کم چهل کتاب بخوانید.

هر روز حداقل سی دقیقه را به مطالعه اختصاص دهید. آن گاه خواهید دید که در مدت یک سال می توانید دست کم چهل کتاب بخوانید.

چه باید کرد؟

واکنش ما نسبت به خواندن هر کتاب بستگی به این دارد که هدف مان از مطالعه آن چیست؟ در خانواده رو به رشد، کتاب یکی از اعضای خانواده به شمار می آید. اگر خواستار سرگرمی یا فراموش کردن موضوعی هستید، در یک موقعیت آرام و آسوده مطالعه کنید. هرگاه که احساس آرامش و آسودگی خاطر کردید، بگویید: «من می خواهم از این کتاب لذت ببرم.» سپس هنگامی که مطلبی را یافتید که خواندن آن به شما لذت می دهد، دوباره آن را بخوانید.

اگر طالب یک مطلب علمی هستید، تصمیم بگیرید که به شیوه ای جدی با آن رفتار کنید و کاملا بر مطالب آن مسلط شوید. اگر آن کتاب متعلق به خود شماست، جملات مهم را علامت بزنید. هر فصل را دست کم دوبار بخوانید. سپس خلاصه آن را با زبان خودتان بنویسید یا بازگو کنید.

منبع: شادی را به خانه ببریم، مهتاب قاسمیان

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر