بخل در مال ذلت آور و بخل در دین باعث عزت است

آیت الله سیدان: انسان بخیل می خواهد از فقر فرار کند در حالی که همزمان بخل او را در فقر و مضیقه قرار داده است در نتیجه او گرفتار در...

بخل در مال ذلت آور و بخل در دین باعث عزت است

آیت الله سیدان: انسان بخیل می خواهد از فقر فرار کند در حالی که همزمان بخل او را در فقر و مضیقه قرار داده است در نتیجه او گرفتار در چیزی است که از آن فرار می کند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، معظم له شامگاه جمعه و در ادامه سلسله جلسات هفتگی که در محل بیت این عالم دینی برگزار می شود، عنوان کردند: انسان از نظر مالی وظایفی دارد که اگر در ارتباط با آن ها کوتاهی و امساک و خودداری کند و سختش باشد که اموالش را در مسیر الهی مصرف کند، دچار بخل شده است.
ایشان افزودند: بخل در شریعت به این معناست که انسان واجباتی که مربوط به اموالش است را بجا نیاورد، اما در لسان و عرف عرب بخل به معنای رد کردن سائل است درحالی که انسان چیزی اضافه بر مصرف خود دارد و می تواند به او کمک کند.
آیت الله سیدان در تبیین روایت «الرِّجالُ أربعةٌ: سَخِيٌّ و كَريمٌ و بَخيلٌ و لَئيمٌ. فالسَّخِيُّ الّذي يأكُلُ و يُعطي، و الكريمُ الّذي لا يأكُلُ و يُعطي، و البخيلُ الّذي يأكلُ و لا يُعطي، واللّئيمُ الّذي لا يأكُلُ و لا يُعطي» (بحار الانوار/ ج 71/ ص 356)، اظهار کردند: شخصی کریم است که به در رفاه بودن خود زیاد مقیّد نیست اما سخت تلاش دارد که به دیگران ببخشد و کمک کند.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان اضافه کردند: طبق روایات رسیده از معصومین(علیهم السلام) نتیجه بخل در مال ذلت است چراکه فرد بخیل در ذهن اطرافیان خود موقعیت خوبی ندارد در حالی که بخل در دین به این معنا که انسان دینش را به هیچ قیمتی نفروشد، باعث عزت اوست.
ایشان حدیث «عجبت للبخیل یستعجل الفقر الذی منه هرب و یفوته الغنی الذی ایّاه طلب فیعیش فی الدنیا عیش الفقرا و یحاسب فی الاخرة حساب الاغنیا» از امیرالمومنین(علیه السلام) را در حد معجزه توصیف و عنوان کردند: انسان بخیل می خواهد از فقر فرار کند در حالی که همزمان بخل او را در فقر و مضیقه قرار داده است در نتیجه او گرفتار در چیزی است که از آن فرار می کند.
آیت الله سیدان با اشاره به روایت «السَّخِيُّ قَريبٌ مِنَ اللّه، قريبٌ مِن الناس، قَريبٌ مِن الجَنَّةِ» (بحارالانوار، ج 71، ص 252، فرمودند: انسان برای رسیدن به رستگاری باید با صفات رذیله و خطرناکی چون بخل مبارزه کند و نفس خود را مهار کند که او را به واسطه بخل از انجام کارهای خیر بازندارد.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان در بخش دیگری از سخنان خود شأن نزول آیات پنجم تا یازدهم سوره لیل را متذکر شده و بیان کردند: شخصی که به دیگران کمک کند، واجبات مالی خود را انجام دهد، تقوا پیشه کند و نیکی ها را تصدیق نماید، خداوند راه آسانی را پیش پای او قرار خواهد داد و او را بدین وسیله یاری خواهد کرد.
ایشان هم چنین با اشاره به عبارت «ملبسهم الاقتصاد» در خطبه معروف متقین (نهج البلاغه/ خطبه 193)، ابراز کردند: برخی معتقدند که لباس در این خطبه یک مثال است و منظور از فرمایش امیرالمومنین(علیه السلام) این است که افراد متقی در تمام شئون زندگی خود نه زیاده روی می کنند و نه بخل می ورزند، در حالی که عده ای اعتقاد دارند شئون مختلف زندگی حد و حدود مخصوص خود را دارند و لباس چون امری است که در اجتماع دیده می شود، نباید زیاده روی یا خساست در آن داشت و برای مثال در خوراک می توان به خود سخت گرفت.
آیت الله سیدان در توضیح «شح» به عنوان یک رذیله اخلاقی فرمودند: شح نفس یعنی بخل شدید قلب همراه با حرص که انسان باید مواظب باشد گرفتار این صفات نشود وگرنه زمینه بسیاری از نادرستی ها و کژی ها در او ایجاد می شود.
استاد سطوح عالی حوزه علمیه خراسان در پایان اظهار کردند: استغفار نقشی اساسی در رشد و تکامل انسان در مدارج مختلف دارد؛ چه در مورد فردی که گرفتار گناه و معصیت است و چه فردی که آلودگی های شخصی ویژه ای در اعمالش نیست.
ایشان با تأکید بر این که استغفار و پناه بردن به خدا با شرایطی چون ندامت از نادرستی ها و تصمیم بر ادامه انجام خیر، زمینه عنایات خاص خداوند را فراهم می کند، اضافه کردند: اگر انسان به گناه هایی آلوده باشد، از عنایات خاص الهی بی نصیب خواهد بود چراکه ظرف وجودش آلوده به رذایل و پلیدی هایی است که شایسته بهترین طعام ها نمی باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر