برابری یا برادری؟

آن گاه که امام تمام راه های جواب را بر سلیمان بست و سلیمان شروع به تناقض گویی کرد، همه حاضران به سلیمان خندیدند، اما امام آنها را...

برابری یا برادری؟

برابری و برادری در جوامع بشری آرزویی دیرینه همه انسان های بیدار به ویژه مصلحان جامعه است. در این میان، رهبران و اولیای الهی پیشگامان این میدان اند، این پیشگامی را در وجود امامی مهربان و رئوف همچون امام رضا (علیه السلام) می بینیم که در تعامل با دیگران حتی با غلامان و زیردستان، رفتاری برابر و برادرانه داشته است.

به روایت عبدالله بن صلت مردی از اهل بلخ می گوید: به هنگام هجرت امام رضا (علیه السلام) به مرو، همراه آن حضرت بودم. روزی همگان را بر سفره فراخواند و غلامان، از سیاه و غیر سیاه، آمدند و بر سفره نشستند. به آن حضرت گفتم: فدایت شوم آیا بهتر نیست که برای اینان، سفره ای جداگانه بیندازند؟ فرمود: «ان الرب تبارک و تعالی و احد، و الام واحده، و الاب واحد و الجزاء بالاعمال؛» خاموش باش! خداوند بزرگ یکی است، پدر همه یکی است، مادر همه یکی است و پاداش هر کس بسته به کردار اوست.

از این سخن نورانی امام رضا (علیه السلام) این نتیجه را می توان گرفت که اگر امروزه، در جوامع بشری، مشکلی اساسی به نام تبعیض وجود دارد؛ اما امام رضا (علیه السلام) با رفتار خود و جوابی که به آن مرد بلخی داد؛ کرامت آدمی را هر چند که فرودست باشند، حفظ کرد و تبعیض را مردود و امری ناروا دانست.

5a13bc2b98b6a.jpg

حفظ آزادی های فکری
از جمله حقوق مسلم انسان، برخورداری از آزادی فکری است که باید از سوی دیگران مورد احترام قرار گیرد، احترام به اندیشه و فکر دیگران را از امام رضا (علیه السلام) بیاموزیم که حتی به طرف مناظره خود نیز احترام می گذاشت و حتی اگر اطرافیان و افراد ناظر بر مناظره، طرف مناظره آن حضرت را به تمسخر می گرفتند، آنها را دعوت به ملایمت می نمود، جریان آنچه که در مناظره میان امام و سلیمان مروزی رخ داد، نمونه ای از این واقعیت است. آن گاه که امام تمام راه های جواب را بر سلیمان بست و سلیمان شروع به تناقض گویی کرد، همه حاضران به سلیمان خندیدند، اما امام آنها را از این کار نهی کرد و فرمود: نسبت به سلیمان ملایمت به خرج دهند.

منبع: فصلنامه فرهنگی – اجتماعی ژرفای آفتاب

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر