برای تربیت فرزندمان بیشتر وقت بگذاریم

هر اندازه عوامل منفی تأثیرگذار بر تربیت فرزندانمان بیش تر می شود، نیاز به وقت گذاشتن برای آن ها هم بیش تر می شود؛ اما متأسفانه برخی از والدین به...

برای تربیت فرزندمان بیشتر وقت بگذاریم

هر اندازه عوامل منفی تأثیرگذار بر تربیت فرزندانمان بیش تر می شود، نیاز به وقت گذاشتن برای آن ها هم بیش تر می شود؛ اما متأسفانه برخی از والدین به بهانه های مختلف از این مسأله شانه خالی کرده و کم ترین وقت را به تربیت فرزندادنشان اختصاص می دهند.
امروزه مسائل اقتصادی، محور زندگی بسیاری از انسان ها است؛ یعنی اقتصاد بیش ترین دغدغه و توجه را به خود اختصاص داده تا اندازه ای که می توان گفت در نگاه برخی، خوش بختی و بدبختی در گرو فقر و ثروت است.
این نگاه، موجب می شود والدین، مدیریت امور زندگی را به پول بدهند. به صورت طبیعی پدر و مادری که بیش ترین وقت خود را بیرون از خانه طی می کنند، نمی توانند وقت قابل توجهی را برای تربیت فرزندان خود اختصاص دهند.
اینکه چرا والدین برای تربیت فرزندانشان وقت کمی رااختصاص می دهند، بحث بسیار مفصلی است. اما این مسئله هرچه باشد، نباید فراموش کرد که این اندازه از وقت ذاشتن با واقعیت تربیت در دنیای امروز تناسبی ندارد.
البته مقصود بنده از وقت گذاشتن برای تربیت فرزندان، تنها وقتی نیست که به صورت مستقیم به فرزند اختصاص می یابد؛ بلکه صرف وقت برای مطالعۀ کتاب های مفید هم بخشی از این وقت است.
گاهی از والدین پرسیده می شود چه کسی تابه حال دَه کتاب تربیتی خوانده است؟ گاهی حتی یک دست هم بالا نرفته است. چرا باید در کلاس چهل نفری والدین ، تعداد کسانی که از یک تا بیست کتاب تربیتی خوانده اند، به دَه یا پانزده نفر هم نرسد؟!
وقتی پرسیده می شود چرا کتاب نمی خوانید، بسیاری از این ها می گویند وقت نداریم. حالا اگر پرسیده شود چه کسانی در روز تنها به دیدن یک فیلم یا سریال بسنده می کنند؟ باور کنید گاهی حتی یک نفر هم دست بلند نمی کند!
دیدن یک فیلم یا سریال در هر روز یعنی صرف حداقل چهل دقیقه تا یک ساعت و نیم زمان. چگونه است که یک مادر یا پدر برای دیدن سریال یا فیلم در هر روز وقت دارد؛ اما برای مطالعۀ کتاب در زمینۀ اصلی ترین وظیفۀ خود یعنی تربیت فرزند وقت ندارد؟
حال اگر بپرسیم با دیدن یک فیلم یا یک سریال، یک تغییر رفتاری مثبت در زندگی تان رخ داده یا یک رفتار منفی از زندگی تان حذف شده است؟ در بسیاری از کلاس ها حتی یک نفر هم دستش را بلند نکرده است؛ پس چرا برای چیزی که پس از سال ها نتوانسته تغییر مثبتی در زندگی مان ایجاد کند، وقت داریم؛ اما برای مسئله ای که می تواند در تربیت نسل ما مؤثر باشد، وقت نداریم؟!
خوب است به آماری که دربارۀ میزان گفت وگوی والدین با فرزندادن در جامعۀ ما وجود دارد، نگاهی بیاندازیم تا متوجه شویم که تاچه اندازه بچه ها دغدغۀ والدین هستند.

منبع : کتاب من دیگر ما - محسن عباسی ولدی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر