برای خودت در راه خدا هزینه کن

قال علی علیه السلام: «إِنَّ خَيْرَ الْمَالِ‏ مَا أَوْرَثَكَ ذُخْراً وَ ذِكْراً وَ أَكْسَبَكَ حَمْداً وَ أَجْراً»؛[1] حضرت علی علیه السلام فرمود: بهترین مال آن است که برایت اندوخته و...

برای خودت در راه خدا هزینه کن

قال علی علیه السلام: «إِنَّ خَيْرَ الْمَالِ‏ مَا أَوْرَثَكَ ذُخْراً وَ ذِكْراً وَ أَكْسَبَكَ حَمْداً وَ أَجْراً»؛[1] حضرت علی علیه السلام فرمود: بهترین مال آن است که برایت اندوخته و نام نیک برجای نهد و سپاس و پاداش را برای تو به دست آورد.

نکته ها

انسان به گونه ای آفریده شده است که میل به زندگی جاویدان دارد و از نیستی و فنا بیزار است. این میل همواره در طول تاریخ در همگان وجود داشته و وجود دارد، هر چند کیفیت آن از نظر شدّت و ضعف متفاوت باشد و از راه تعلیم و تعلّم نیز حاصل نشده است، لذا نتیجه می گیریم که از امور فطری است؛ یعنی خداوند متعال انسان را به گونه ای آفریده است که میل به زندگی جاویدان داشته باشد.[2] از طرفی دیگر می بینیم که عمر انسان محدود است و برای همیشه انسان نمی تواند در دنیا بماند، ولی می تواند یاد و نامش را جاودانه سازد به گونه ای که همواره مردم به یادش باشند و برای او دعا کنند و فاتحه بخوانند و مانند آن.

5bf539733784a.jpg

یکی از مهم ترین راهکارها برای حصول این هدف، وقفِ مقداری از اموال برای مصارف عمومی و یا خاص است. به این ترتیب هرگاه مردم از این اموال بهره برداری می کنند، یادی از بانیان و واقفان می کنند و انسان در همین دنیا عمری جاودانه می کند.

خداوند متعال در قرآن کریم در موارد متعدّدی به پیامبر اکرم )صلی الله علیه و آله( و همه مؤمنین می فرماید: مریم،[3] ابراهیم،[4] موسی،[5] اسماعیل،[6] ادریس،[7] داوود[8] و... را یاد کن. این دست از آیات نشان می دهد که انسان می تواند رفتار خداپسندانه ای داشته باشد که دیگران از او یاد کنند و دیگران نیز برای فرهنگ شدنِ خوبی هایی مانند فرهنگ وقف، باید از واقفین گذشته یاد کنند. لذا شایسته است کسانی که از موقوفات بهره برداری می کنند همواره به یاد واقفین باشند و در دعاهای خود آنان را نام ببرند.

البته منظور از ذکر این نکته این نیست که واقفین محترم هدف نهایی شان جاودانه سازی نام شان باشد، بلکه هدف اصلی از وقف، جلب خشنودی خداوند و هزینه کردن مال در راهی است که خداوند می پسندد و جاودانه سازی نام و یاد واقف، خود به خود در ضمن آن هدف اصلی حاصل می شود و خودش می تواند یکی از پاداش های وقف باشد.

منبع: وقف از منظر آیات و روایات، علی اکبر تقی زاده. ص36 و37.


پی نوشت ها:

[1]. عیون الحکم و المواعظ، ص153.

[2]. قبسات، ش 46، ص72.

[3]. مریم، 16.

[4]. مریم، 41.

[5]. مریم، 51.

[6]. مریم، 54.

[7]. مریم، 56.

[8]. ص، 17.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر