برای رضای خدا جنگیده ایم

هر کس تکلیفش را به خوبی انجام دهد پیروز است

برای رضای خدا جنگیده ایم

برای خیلی ها، #پیروزی یا شکست دو نقطه مقابل هم هستند که اگر یکی نشد حتماً دیگری پیش می آید. یک انسان در یک واقعه یا صحنه نبرد و کارزار یا پیروز می شود و یا شکست می خورد، شق سومی هم نه وجود دارد و نه قابل تصور است. بر همین مبنا هر کشوری که وارد یک منازعه نظامی، سیاسی، اقتصادی و... می شود یا برنده میدان است و پیروز می شود و یا بازنده میدان بوده و شکست می خورد. حدود 32 سال قبل کشوری با تمام امکانات مادی، آماده و سرحال و با طرح نقشه قبلی به کشور ما حمله کرد. غول بی شاخ و دمی که این جنگ نابرابر را آغاز کرد در تیرماه سال 1359 در مرز اردن و عراق با مشاور امنیت ملی شیطان بزرگ ملاقات نمود و از تعهد آن کشور در حمایت از هجوم همه جانبه عراق به ایران مطمئن شد. در این جنگ نه تنها عراق و آمریکا، که از شوروی (سابق) و انگلیس و آلمان و فرانسه گرفته تا شیوخ نادان حاشیه خلیج فارس همه و همه آمده بودند تا نهال نوپایی که در ایران اسلامی فرصت جوانه زدن یافته بود را سرنگون کنند. این جنگ طولانی ترین و پرهزینه ترین درگیری نظامی در تاریخ معاصر منطقه خاورمیانه است که دو قدرت بزرگ جهانی (آمریکا و شوروی) در دوران جنگ سرد در حمایت از یک طرف آن اتفاق نظر داشتند. در ابتدا تصور همگان این بود که عراق پیروز جنگ است و نظام جمهوری اسلامی متزلزل می گردد و عناصر طرفدار غرب در مصادر امور قرار میگیرند و... ولی چنین نشد... .

ایام #جنگ یک به یک سپری شد و روزها و ماه ها و سال هایی بر این ملت قهرمان گذشت که در جای خود بس شنیدنی و پندآموز است. در بسیاری از سال ها جز سال های اولیه تفوق و برتری ایران در جنگ بارها و بارها متجاوزان و حامیان آنان را به درخواست صلح و پذیرش قطعنامه و آتش بس مجبور ساخت اما از آنجائی که هیچکدام از این طرح ها و پیشنهادها در بردارنده حقوق حقه ملت ایران نبود و متجاوز را سرجای خود نمی نشاند، اراده آهنین ملت ایران در کنار رهبری با صلابت آن بر این قرار گرفت که جهانیان و از جمله سازمان های بین المللی و به خصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد حقوق ایران را به رسمیت شناخته و با معرفی عراق به عنوان متجاوز و آغازگر جنگ خسارات تحمیل شده بر کشورمان جبران گردد.

این اراده پولادین و به حق ملت ایران تا ماه ها و روزهای پایانی جنگ ادامه داشت، اما در اواخر سال 66 اوضاع مقداری تغییر کرده و شرایط دگرگون شده بود.

آن هنگامی که رژیم بعث عراق توانسته بود با نوسازی و تجهیز دوباره سازمان نظامی خود و جلب توجه بیشتر ابرقدرت های جهانی و حملات گسترده به منابع اقتصادی ایران، منابع انسانی و مادی ما را برای ادامه جنگ محدود کند. قیمت نفت به شدت کاهش یافته بود و منافع ارزی ایران بسیار ناچیز بود. بسیاری از کشورهای دنیا، با اعمال تحریم بر علیه ایران مانع از دستیابی کشورمان به بازارهای دست اول خرید تسلیحات نظامی شدند و از این رو ما مجبور بودیم که حتی سلاح های ابتدایی را با بالاترین قیمت از بازار سیاه تهیه نماییم.

با توجه به شرایط فوق بود که عراق با طرح ریزی یک سری از عملیات های گسترده و بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا توانست در برخی از مناطق. نفوذ دوباره خود را اعمال نموده و به موفقیت هایی نیز دست پیدا کند که باز پسگیری دوباره بندر فاو پس از دو سال و چند ماه از جمله آنان بود.

از این رو در شرایط آن زمان امام راحل(ره) مصلحت را در آن دید که با پذیرش قطعنامه 598 مانع از قدرت یافتن دوباره عراق و تغییر توازن منطقه ای به سود آن رژیم و عملی شدن توطئه های حزب بعث در طرفداری از صلح و متجاوز خواندن ایران گردد.

به زعم بسیاری، اعلام پذیرش قطعنامه از سوی ایران مساوی اعلان مساوی با شکست در جنگ 8 ساله بود. اما این توهم و پندار مخصوص کسانی است که با تفکر دو جهتی و دو قطبی خود پیروزی و شکست را نقطه مقابل هم دیده و شعاع دید و وسعت نظرشان نمی تواند راه سوم و طریق ثالثی را متصور شود که فارغ از پیروزی یا شکست به افقهایی دورتر بنگرد.

در مقابل چنین طرز تفکری، نگرش و اندیشه امام راحل(ره) قرار دارد که از چشمه سار زلال توحید نشأت می گیرد. از منظر امام(ره) پیروزی یا شکست و به مقصد رسیدن یا نرسیدن چندان واجد و حایز اهمیت نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد ادای تکلیف و انجام وظیفه است. یک انسان موحد فارغ از اندیشیدن به پیروزی یا شکست، در اندیشه انجام وظیفه و رسالتی است که در یک برهه خاص بر دوش او قرار می گیرد. از این منظر نه خود جنگ موضوعیت دارد و نه پیروزی یا شکست در آن، بلکه آنچه از این دیدگاه مهم جلوه می نماید و مهم به نظر می رسد انجام وظیفه ای است که منتهی به رضای خدا شود، حال ممکن است آن وظیفه یا رسالت در یک برهه از زمان جنگ باشد و در مقطعی دیگر صلح. تفاوتی نمی کند بنابراین هر کس تکلیفش را به خوبی انجام دهد پیروز است و مرضی رضای خداوند.

این طرز تفکر در تمامی مواردی که مجال عمل و اقدام است ساری و جاری می شود. در شرایط امروزی که مسایل فراوانی همانند پرونده هسته ای بر روی میز مسئولان و تصمیم گیرندگان ارشد نظام هست نیز همین قاعده ساری و جاری است. به خاطر بیاوریم کلام نورانی حضرت امام(ره) را که پس از قبول قطعنامه فرمود: «براستی مگر ما فراموش کرده ایم که برای رضای خدا جنگیده ایم و نتیجه فرع آن بوده است».

منبع: مجله امید انقلاب، تیر 1384، شماره 356.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر