اوّل: بسم الله بگویید؛ ... سوم: نعمت های خدا را به یاد آوریم؛ مثل: نعمت به وجود آمدن، انسان بودن، سلامتی، عقل و فهم، هدایت و ... و برای آنها از خداوند سپاسگزاری کنیم. تا زمانی ...

برخی از آداب دعا
۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ 256 9.5 KB 38 0

برخی از آداب دعا

اوّل: بسم الله بگویید؛
دوم: از خداوند تجلیل کنید؛ مانند دعای ماه رمضان که در آن می گویید: «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، یَا عَلِیُّ یَا عَظِیمُ، یَا غَفُورُ یَا رَحِیمُ ... . » در دعای کمیل هم می گوییم: «یا اَوّلَ اْالاوّلینَ وَ یَا آخِرَ اْآلاخِرِینَ» که این، نوعی تجلی کردن از خداست. در روایات آمده است: «خداوند 99 اسم دارد که اسماءالحُسنی هستند؛ مثل: سمیع، بصیر، علیم، حکیم و... . » در قرآن کریم هم، سه بار واژۀ اسماءالحُسنی آمده است.
سوم: نعمت های خدا را به یاد آوریم؛ مثل: نعمت به وجود آمدن، انسان بودن، سلامتی، عقل و فهم، هدایت و ... و برای آنها از خداوند سپاسگزاری کنیم. تا زمانی که خدا این نعمت ها را از ما نگیرد؛ متوجه آنها نمی شویم. مثلاً ا گر شما از دروغ بدتان می آید، این خود، نعمت بزرگی است؛ افرادی هم هستند که از دروغ خوششان می آید.
قرآن می فرماید: « ... وَ لَکِنَّ اللهَ حَبَّب إلَیْکُمُ الْإیِمَانَ وَ زَیَّنَهُ فِی قلُوبِکُمْ وَ کَرَّهَ إِلَیْکُمُ الْکُفْرَ وَ الْفُسُوقَ وَ الْعِصْیَانَ ... ؛ ... ولی خداوند ایمان را محبوب شما قرار داده (براى شما دوست داشتنى گردانید) و آن را در دلهای تان زینت بخشیده و [برعکس] کفر و فسق و گناه را در نظرتان ناخوشایند قرار داده است ... .»[1]
یعنی ایمان، محبوب شماست و برایتان زینت است. همین که انسانِ باتقوا را دوست دارید ولی از شراب خوار و خلاف کار بدتان می آید، یک نعمت است. برعکس آدم هایی هستند که از انسانِ نمازخوان بدشان می آید و از شرابخواران خوششان می آید. اینها [که شما از خوبان خوشتان می آید،] نعمت های خداوند است که باید به آنها توجه داشته باشیم.

سخنران: حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، صحن جامع رضوی، 20/5/90
منبع: کتاب پرتو اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

[1]- حجرات/7


مطالب مرتبط