امام همدم و رفيق، پدر مهربان، برادر برابر، مادر دلسوز به كودك، و پناه بندگان خدا در گرفتارى سخت است.

برطرف شدن افسردگی و غم و اندوه با زیارت امام رضا(ع)
۱ بهمن ۱۳۹۷ 750 166.8 KB 31 0

برطرف شدن افسردگی و غم و اندوه با زیارت امام رضا(ع)

آینه، زشت و زیبا را نشان می ‌دهد و شاهدی صادق و زبانی گویا- هرچند بی ‌زبان- است. «زیارت»هم نوعی حضور در برابر آینه است.

وقتی ما در برابر یک معصوم و امام شهید قرار می‌ گیریم و در مزار پیشوایان دین، با شناخت و بصیرت حضور می‌ یابیم و می ‌دانیم که اینان جلوه ‌ای از نور خدا و چشمه ‌ای از فیض پروردگار، و تبلوری از ایمان و خلوص و عبودیت و پاکی ‌اند، در این ‌صورت، عظمتِ آنان، ما را متوجه نقص و کاستی هایمان می ‌کند.

حضور در مزار امامان پاک ما را آگاه می‌ کند که: اگر آنان در «قلّه» اند، ما هنوز به «دامنه» هم نرسیده ‌ایم، اگر آنان «مطهّر» اند، ما هنوز در فکر طهارت هم نیستیم، اگر آنان «معصوم» اند، ما گرفتار معصیتیم، اگر آنان «برگزیده خدا» یند، ما هنوز در دام ابلیس و هوای نفس، اسیریم، اگر آنان «بنده خدا» یند، ما در بندِ خودیم.

«زیارت»، زمینه ‌ساز این تقابل و مقایسه و محاسبه است و تا این سنجش انجام نگیرد، به کاستی ‌های اخلاقی و ضعف ‌های معنوی خود واقف نخواهیم شد. این است که زیارت را قرار گرفتن در برابر آینه می‌ دانیم، شناخت درد، نیمی از درمان است. شناخت نقص هم گامی برای جبران است. وقتی ائمه(ع) امام و الگو و اسوه ما هستند، با زیارت آگاهانه و از روی معرفت، می ‌توان دریافت که چه اندازه به آنان، «اقتدا» و «تأسّی» کرده ‌ایم؟

امروزه گرفتاری ها، آلودگی های روحی و گناهان عواملی هستند که انسان ها همیشه افسرده و غمگین هستند. و تمام تلاش انسان این است از این غم ها رهایی یابد و هرکس دنبال یک راه حلی باشد. و به ویژه دنبال کسی می گردد که با او در دل کند.

اما عزیزان چه کسی از امام رضا علیه السلام مهربانتر برای درد دل کردن و برای آرامش گرفتن. وقتی مونس انسان امام رئوف باشد چه می شود و انسان چه حالی پیدا می کند. خود امام رضا علیه السلام می فرمایند:«امام همدم و رفيق، پدر مهربان، برادر برابر، مادر دلسوز به كودك، و پناه بندگان خدا در گرفتارى سخت است».( كافي (ط - دار الحديث)، ج‏1، ص: 494)

در حدیثی امام باقر علیه السلام از قول رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و اله می فرمایند : «به زودی پاره ای از تن من در خراسان دفن می شود ، هیچ غم زده و دل افسرده ای نیست که او را زیارت کند، مگر اینکه خداوند حزن و اندوه او را از بین می برد ، و هیچ گناهکاری نیست که او را زیارت کند الا اینکه خداوند گناهانش را می بخشد.(من لا يحضره الفقيه، ج‏2، ص: 583).

علی کفشگر فرزقی

منبع: برگرفته ازفرهنگ زیارت: اهداف، آثار، تاریخچه و.../ جواد محدثی.


مطالب مرتبط