امام هشتم (علیه السلام) به چهار برنامة ارزشمند زندگی که بر اساس رسالت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) بیان شده است، اشاره می نمایند تا افراد بتوانند خود را با دین ...

برنامه های اساسی زندگی

برنامه های اساسی زندگی

امام رضا (علیه السلام) فرمود: «عَلَیکُمْ بِتَقْوَى اللهِ وَ الْوَرَعِ وَ الاجْتِهَادِ وَ أَدَاءِ الأَمَانَةِ وَ صِدْقِ الْحَدِیثِ وَ حُسْنِ الْجِوَارِ فَبِهَذَا جَاءَ مُحَمَّد» [1] ؛ بر شما باد به پارسایی، ترس از خدا و کوشش در طاعت و بندگی و ادای امانت و راستگویی و حسن همجواری، این ها اساس رسالت پیامبر (صلی الله علیه و آله) است.
رعایت برنامه های اساسی مانند نظم در زندگی، موجب موفقیت بیش از پیش انسان است، برنامه های اساسی در دین زیادند. امام هشتم (علیه السلام) به چهار برنامة ارزشمند زندگی که بر اساس رسالت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) بیان شده است، اشاره می نمایند تا افراد بتوانند خود را با دین اسلام هماهنگ نموده و زندگی بهتری داشته باشند.


1. تقوا و ترس از خدا: یکی از مهم ترین رازهای سعادت در دنیا و آخرت، پرهیزکاری و ترس از خدا است که با دوری از گناهان و تلاش در عبادت و بندگی که همراه با عمل صالح است به دست می آید.


2. ادای امانت: یکی از ویژگی های خوب برای هر مسلمانی امانت داری و باز گرداندن امانت به صاحب اصلی آن می باشد. مسلمان باید در جامعه مورد اعتماد و تکیه گاه افراد مختلف باشد و منظور از این امانت تنها امور مادی نیست، بلکه شامل راز و گفتار محرمانه نیز می شود. این یک وظیفه الهی است که قرآن نیز به آن امر کرده است[2]، اگر هر مسلمانی به این وظیفه عمل کند. زمینة امنیت عمومی به ویژه امنیت اقتصادی در جامعه فراهم شود.


3. راستگویی: از مهم ترین فضیلت ها و صفات نیک هر مسلمان راستگویی است، راستگویی در نجات انسان ها بسیار مؤثر است، زیرا زمینة انجام کارهای صحیح، رسیدن به هدف، ثبات فکری و عملی خواهد بود، همچنین راستگویی نشانة سلامت انسان و مطابق بودن پندار با گفتار یا ظاهر یا باطن است به خلاف استفاده از دروغ که حرکت از بیراهه و کار انسان های ضعیف و ناتوان است.


4. رعایت حق همسایه: از سفارشات اکید اسلام حسن همجواری و رعایت حق همسایه است، رفتار پسندیده و معاشرت نیکو با همسایه موجب جلب محبت آنها خواهد شد. کمک کردن به همسایگان از مهم ترین وظایف هر مسلمان است و چون انسان موجودی اجتماعی است و زندگی همواره با مشکلات و سختی ها همراه است، انسان ها به کمک یکدیگر نیازمندند و چه کسی بهتر و نزدیک تر از همسایه خواهد بود، نیک رفتاری باعث ارتباط، پیوند مستحکم، رفت و آمد و از بین رفتن احساس تنهایی و غربت خواهد بود.

منبع: کتاب نشانی بهشت، چهل درس زندگی از نگاه امام رضا (علیه السلام)، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

----------------------------------------------
1 . بحارالانوار، ج78، ص348.
2. إِنَّ اللهَ یأْمُرُکُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها، نساء/58.


مطالب مرتبط