ساده زیستی حضرت زهرا سلام الله علیها

مهم‌ترین درس‌های زندگی حضرت زهرا علیها السلام، درس ساده زیستی، پرهیز از تجملات و بی رغبتی نسبت به جاذبه های دنیوی است

ساده زیستی حضرت زهرا سلام الله علیها

یکی از مهم‌ترین درس‌های زندگی حضرت زهرا علیها السلام، درس ساده زیستی، پرهیز از تجملات و بی رغبتی نسبت به جاذبه های دنیوی است. ساده زیستی عنصری است که در زندگی ائمه علیه السلام به عنوان یک اصل مطرح است. اما این درس در زندگی حضرت زهرا علیها السلام از جلوه برتری برخوردار بود. ساده زیستی یکی از نیازهای امروز جامعه است که متاسفانه جامعه ما با ورود به تجملات، خود را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است، در حالی با کاوش در زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها به روشنی در می یابیم که این تجملات برگ برنده زندگی نیستند.

چادری وصله دار

روزی سلمان فارسی حضرت فاطمه علیهاالسلام را دید که چادری ساده و وصله دار بر سر داشت. با تعجب عرض کرد: عجبا! دختران پادشاهان ایران و قیصر روم بر تخت های طلایی می نشینند و پارچه های زربافت و اشرافی به تن می کنند؛ و این دختر پیغمبر ماست که چنین لباسی به تن دارد. حضرت زهرا علیهاالسلام فرمودند:

یا سَلمانُ! اِنَّ اللهَ ذَخَّرَ لَنا الثّیابَ وَ الکَراسِیَّ لِیَومٍ آخَرَ؛(1) ای سلمان! خداوند بزرگ، لباس‌های زینتی و تخت‌های طلایی را برای ما در روز قیامت ذخیره کرده است.

شیرینی آخرت

روزی رسول خدا صلی الله علیه وآله وارد منزل حضرت زهرا علیها السلام شد و دخترش را مشاهده كرد كه روی زمین نشسته، با یك دست فرزندش را در آغوش گرفته، شیر می‌دهد و با دست دیگر با آسیاب دستی گندمها را آرد می‌كند. از دیدن زندگی ساده، امّا گرم و پرعاطفه حضرت فاطمه علیها السلام اشك در چشمان رسول خداصلی الله علیه وآله حلقه زد و فرمود: يَا بِنْتَاهْ تَعَجَّلِي مَرَارَةَ الدُّنْيَا بِحَلَاوَةِ الْآخِرَةِ ؛ دخترم! مشكلات دنیا را به یاد شیرینی [و حلاوت زندگی در] جهان آخرت بر خود هموار ساز و تحمل كن!»
حضرت فاطمه علیها السلام نیز عرضه داشت: «یا رَسُولَ اللَّهِ الْحَمْدُ لِلَّهِ عَلَی نَعْمَائِهِ وَ الشُّكْرُ لِلَّهِ عَلَی آلَائِهِ؛ ‌ای رسول خدا! حمد و سپاس خداوند را در مقابل این همه نعمتی كه به ما داده است.»نقل شده در اين هنگام آيه‏ وَ لَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضى‏(2) بر پيامبر نازل گرديد.(3)

مقداد ملایی

پی نوشت ها:

1. بحارالانوار، ج ۸، ص ۳۰۳.

2. ضحی، 5.

3. المناقب لإبن شهر آشوب: 3 / 342.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر