بلدید بگویید «نه»؟

برای «نه» گفتن، لازم است شما شخصیتی «قاطع» داشته باشید.

بلدید بگویید «نه»؟

برخی افراد، هر خواسته ای را بی چون و چرا می پذیرند؛ حتی اگر واقعاً میلی به پذیرش آن نداشته باشند؛ تا جایی که ممکن است پس از پذیرش خواسته طرف مقابل، در دلشان به او بد و بی راه هم بگویند! و وقتی از آن ها می پرسیم تو که دوست نداشتی، چرا قبول کردی؟ می گویند: روم نشد بگم نه!

افرادی که در «نه گفتن» مهارت ندارند، در خانواده هایی بزرگ شده اند که «نه گفتن» را نوعی بی احترامی می دانند. فرزندانی که بسیار به خانواده وابسته اند و از خود استقلالی ندارند و نیز، افرادی که به قول معروف «هم رنگ جماعت اند» و در اصطلاح روان شناسی به آن ها «توده چسبیده به گروه» می گویند هم، اغلب به چنین مشکلی دچار می شوند. همچنین افرادی که از خود هیچ عقیده، آرمان و هویتی ندارند و هویت آن ها همیشه تابع دیگران است، نمی توانند «نه» بگویند.

«عزت نفس پایین» هم دلیل دیگر نبود این مهارت است. فردی که عزت نفس پایینی دارد و برای خود ارزشی قائل نیست، در بسیاری از موارد برای جلب تأیید و توجه دیگران، خواسته های آن ها را برآورده می کند تا از این راه، در نگاه دیگران ارزشمند شود.

برخی دیگر نیز به سبب روحیه حساس خود «نه» نمی گویند؛ چرا که فکر می کنند «نه» گفتن آن ها، ممکن است سبب رنجش خاطر و ناراحتی دیگران شود؛ از این رو هیچ گاه دست رد به سینه کسی نمی زنند تا مبادا از دست آن ها ناراحت شوند؛ البته این کار تا اندازه ای طبیعی است؛ اما اگر افراط شود، شکل غیرطبیعی به خود می گیرد.

اگر شما هم از نداشتن این مهارت رنج می برید، شاید بهتر باشد نخست، عزت نفس و احساس ارزشمند بودن خود را تقویت کنید. با مطالعه، انجام فعالیت های مفید، تفکر یا صحبت با یک مشاور، می توانید این احساس را در خود رشد دهید. برای «نه» گفتن، لازم است شما شخصیتی «قاطع» داشته باشید. پس باید تمرین کنید که گاه درخواست بی مورد افراد را با یک «نه» قاطعانه رد کنید. اگر نگران این هستید که نه گفتن شما، سبب رنجش افراد شود، بهتر است هنگام نه گفتن، همدلی و درک خود را از شرایط آن ها نشان دهید؛ برای نمونه، بگویید: «می دانم تو در چه وضعی هستی و به کمک من نیاز داری، اما من الان در شرایطی هستم که نمی توانم به تو کمک کنم». به این ترتیب احتمال ناراحت شدن طرف مقابل از پاسخ منفی شما، خیلی پایین می آید.

گاه درخواست بی مورد افراد را با یک «نه» قاطعانه رد کنید.

5ca8469725ae1.jpg

اگر کسی به شما پیشنهادی منفی و ویرانگر داد (مانند دیدن یک فیلم مستهجن یا کشیدن سیگار و قلیان)، بهتر است با قاطعیت و جدیت به او پاسخ منفی بدهید و اگر بر درخواست خود پافشاری کرد، «نه» محکم خود را تکرار کنید و در صورت لزوم، ادله پاسخ منفی تان را به او بگویید.

اگر سرتان خیلی شلوغ است و نمی توانید درگیر پیشنهاد طرف مقابل شوید، می توانید این گونه به او پاسخ دهید: «الان خودم اولویت های دیگری دارم و نمی توانم این کار را انجام دهم». این عبارت به دیگران می فهماند که اکنون وقت شما پر است؛ بنابراین او باید دست نگه دارد. اگر می خواهید کارتان آسان تر شود، می توانید بگویید که به چه کاری مشغول هستید تا او بهتر متوجه شود؛ اما اگر دوست دارید به درخواست او پاسخ مثبت دهید، اما نمی خواهید اکنون بله را بگویید، بهتر است این عبارت را به کار برید: «اجازه بده نخست درباره آن فکر کنم؛ بعداً به تو خبر خواهم داد».

اگر شما پدر یا مادر هستید، حتماً مهارت نه گفتن را در فرزندانتان تقویت کنید. باید فضای خانه شما به گونه ای باشد که فرزندان اجازه اظهارنظر و گاه مخالفت داشته باشند؛ زیرا بچه هایی که در خانواده هایی با فضای تحکم آمیز بزرگ می شوند، هیچ گاه مجالی برای ابراز وجود و اظهار نظر نمی یابند؛ از این رو در جامعه نیز به افرادی تبدیل می شوند که هرگز قدرت نه گفتن به دیگران را ندارند.

اگر شما همیشه فرزندتان را مجبور می کنید خواسته هایتان را اطاعت کند و به محض دیدن واکنش منفی او، عصبانی و پرخاشگر می شوید، نباید انتظار داشته باشید کودکتان به هم کلاسی اش که می خواهد خوراکی هایش را از او بگیرد، نه بگوید و در آینده در برابر خواسته های غیرمنطقی کسی که دوستش دارد، مقاومت کند؛ برای نمونه، اگر از فرزندتان می خواهید لباسی را که انتخاب کرده اید، برای مهمانی بپوشد، اما به حرفتان گوش نمی دهد، به جای مجبور کردن او و گفتن «یا این کار را می کنی یا به مهمانی نمی رویم!» به او حق انتخاب بدهید و با گفت و گو و هم فکری، به انتخاب گزینه ای دل چسب تر بیندشید. کودکی که به موقع نه می شنود، مهارت نه گفتن را هم آسان تر می آموزد؛ بنابراین به جای برآورده کردن همه خواسته های او یا به جای بی پاسخ گذاشتن آن ها، بکوشید او را گاهی با پاسخ منفی خود رو به رو کنید.

منبع: نشریه خانه خوبان، زهرا وافر

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر