اگر همة دنیا را به دست انسان بدهند، اما عقل نداشته باشد، چه فایده ای دارد؟ عقل، نعمت بزرگی است که خدای متعال به من و شما داده؛ اما بعضی ...

بهترین دعا؛ عاقبت به خیری
۱۳ دی ۱۳۹۶ 125 15.7 KB 20 0

بهترین دعا؛ عاقبت به خیری

چیزهایی وجود دارد که در خواستن از خدا، در اولویت قرار دارند. گاهی مردم به ما مراجعه می کنند و می گویند: «التماس دعا داریم، گرفتاریم، بیمار داریم» همة اینها درست است و باید از خدا خواست و دعا کرد؛ اما شما مروری کوتاه بر دعای کمیل داشته باشید، می ¬بینید از آغاز دعا تا پایان آن، بیشتر مسائل کلیدی مطرح شده است؛ مسائلی که از اهمیت بالایی برخوردارند؛ مانند: سرنوشت و عاقبت به خیری، آیا این از اولویت اول برخوردار نیست؟ چه چیزی بالاتر ازعاقبت به خیری است؟!
در زمان مرحوم میرزای بزرگ شیرازی"رضوان الله تعالی علیه"، صاحب فتوای مشهور تنباکو (متوفی 1312 هـ. ق)، فردی خدمت ایشان رسید و به چهره ملکوتی و روحانی میرزای شیرازی نگاه کرد و گفت: «خدایا، نصف عمر من را کم کن و به عمر این آقا بیافزای.» ایشان بلافاصله فرمودند: «این چه دعایی است که در حق من می کنی؟! شیطان هم عمر درازی کرده؛ آیا با عمر زیاد چیزی درست می شود؟» آن شخص گفت: «پس چه دعایی بکنم؟» میرزای بزرگ فرمود: «دعا کن خدا مرا عاقبت به خیر کند»
مهم این است که انسان، سالم از این دنیا خارج شود. خیلی از افراد به پایان کار (آخر عمر) رسیدند و دچار لغزش شدند! برخی هم در پایان عمر به راه راست هدایت شدند؛ "حرّ بن یزید ریاحی" که با جرقه ای که در دلش زده شد، به صراط مستقیم آمد. من نمی گویم انسان نباید جزئیات را از خدا بخواهد؛ بلکه باید جزئی ¬ترین چیزها حتی نمک سفره مان را از خداوند بخواهیم؛ اما عاقبت به خیری نعمتی بسیار ارزشمند است که در اولویت قرار دارد.
حضرت موسی بن جعفر علیه السلام به هشام بن حَکَم می فرمایند: «هشام، وقتی حالت تضرع پیدا کردی و احساس کردی دلت از همه چیز خالی شده و به خدا متصل شدی؛ در آن حالت از خدا بخواه تا عقلت را کامل کند.»
اگر همة دنیا را به دست انسان بدهند، اما عقل نداشته باشد، چه فایده ای دارد؟ عقل، نعمت بزرگی است که خدای متعال به من و شما داده؛ اما بعضی افراد را می بینی که به آخر کار رسیده ¬اند و این نعمت از آنها گرفته شده است. ما باید بگوییم: «خدایا، تا زمانی که زنده هستم، مرا از نعمت عقل محروم نکن.»
در بعضی از دعاهایی که سید رضی "رضوان الله تعالی علیه" در نهج البلاغه نقل کرده، آمده است: امیرالمؤمنین؛ علی علیه السلام به خدا عرض می کنند: «اللهم اجعَل نَفسی اَوَّلَ کَریمَةٍ تنتزِعُهَا مِن کَرَائِمِی؛ خدایا، اوّلین نعمت گرانبهایی که از من می گیری، جانم باشد»[1]؛ [یعنی اوّل عقلم نباشد]. متأسفانه این دعاها به ذهن من و شما خطور نمی کند تا از خدا درخواست کنیم. ما همیشه می گوییم: «خدایا، طول عمر و سلامتی و فرزند نیکو به ما عطا کن.»

سخنران: حجت الاسلام و المسلمین نظری منفرد، صحن جمهوری اسلامی، 6/04/87
منبع: کتاب پرتوی اجابت، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی
------------------------------------------
1 . نهج البلاغه، خطبه 215.


مطالب مرتبط