وقت گذاشتن در کنار همسر، همسنگ اعتکاف در مسجد النبی (ص) است.

به مردان بگو!

به مردان بگو!

رسول خدا (ص) می فرمایند: «نشستن مرد در کنار خانواده اش، نزد خداوند متعال از اعتکاف در مسجد من دوست داشتنی تر است.»[1] این پیامی است شیرین که باید به همه مردان رساند؛ آری! وقت گذاشتن در کنار همسر، همسنگ اعتکاف در مسجد النبی (ص) است!

برخی روان شناسان بر این باورند که اگر بخواهیم نیاز مردان و زنان را در یک کلمه خلاصه کنیم، باید بگوییم مردان نیاز به «اقتدار» دارند و نیاز زنان «محبت دیدن» است. آقایان محترم! توجه شما به نیاز زنان سبب خواهد شد تا آن ها به صورت خودکار به نیاز شما توجه نشان دهند!

نکته هایی درباره بایسته های توجه آقایان به همسران شان وجود دارد که می تواند شیرینی اعتکاف آنان در کنار همسر را دو چندان نماید که به اختصار به آن اشاره می شود.

- تفاهم بالاتر از توافق است! همیشه نمی توانید با همسرتان توافق داشته باشید؛ اما هرگاه توافق نبود، تفاهم داشته باشید؛ تفاهم یعنی با وجود اختلاف نظر، به نظر و احساس او احترام بگذارید و با همدیگر کنار بیایید.

- اگر از دست همسر خود عصبانی شده اید، دو اصل را هرگز فراموش نکنید:

1- تا آرام نشده اید سخن نگویید، حتی اگر لازم است محل را ترک کنید تا پس از آرام شدن سخن بگویید؛ در مسیر ترک محل از خود بپرسید این موضوع دو هفته، یک ماه، یک سال بعد، چه قدر اهمیت خواهد داشت و سپس موضوعات مشابه قدیمی را به یاد بیاورید که اهمیت آن کم شده است؛

2- بدون داد و فریاد و با تن صدای پایین به او علت عصبانیت و ناراحتی خود را بگویید. با داد و بی داد سخن گفتن سبب می شود او فقط صدای شما را بشنود، نه سخنان شما را!

تفاهم یعنی با وجود اختلاف نظر، به نظر و احساس یکدیگر احترام بگذارید و با هم کنار بیایید.

- خانم ها جزئی نگرند؛ لطفا در تقدیر از همسران خود، کلی نگرانه سپاسگزاری نکنید؛ بنابراین بکوشید به جزئیات تلاش های همسر خود دقت و از آن ها تشکر کنید؛ برای نمونه هنگام آمدن به منزل، به تمام تغییرات (از جمله تمیز بودن خانه، آماده شدن غذا و شسته شدن پرده ها) توجه کنید و با لحنی مهربان و صمیمی و البته متنوع، زحمت های او را ارج نهید.

- به او نگویید «همینم که هستم»! خودتان چنین جمله ای را از فرزند خود در هنگام توجیه اشتباهاتش نخواهید پذیرفت.

- هرچند وقت یکبار بی هیچ دلیل خاصی برایش گل یا هدیه ای بخرید و با محبت از او تشکر کنید. گاهی این کارهای غیرمنتظره کوچک ممکن است بسیار بیشتر از برخی اظهار علاقه ها و کلمات، معنا داشته باشند.

5dca9fa2c0853.jpg

- وقتی از مسافرت بر می گردید، به صورت حضوری از مشکلات و سختی هایی که در نبودن شما با آن رو به رو بوده، حتی اگر تلفنی هم آن ها را شنیده اید، بپرسید. با دقت و احساس گوش کرده و از همسر خود برای تحمل این سختی ها، قدردانی کنید.

- هفته ای یک تا دو بار در کارهای منزل (مثل شستن ظرف ها) به او کمک کنید. بکوشید تهیه غذای ظهر روز جمعه را به عهده بگیرید؛ اگر کدآقا هستید که خودتان غذا درست کنید؛ و گرنه در حد امکان از بیرون غذا بگیرید.

- هر روز زمانی را هر چند در حد ده تا پانزده دقیقه برای گفت و گو و بودن با همسر خود اختصاص دهید.

5dca9fb7a6840.jpg

- هرگز او را با دیگر خانم ها به ویژه مادر یا خواهران خود مقایسه نکنید. مقایسه حس حقارت را در او برخواهد انگیخت و وقتی او در کنار شما احساس حقارت کند، تا مدتی در کنار شما آرامش نخواهد داشت.

- هر از گاهی به مکان هایی بروید که در دوران عقد، خاطرات خوشی را در آن جا سپری کرده اید و گذشته های شیرین را زنده کنید.

هرگز همسرتان را با دیگر خانم ها به ویژه مادر یا خواهران خود مقایسه نکنید

- هنگام خروج از خانه با او به گرمی خداحافظی کنید. در طول روز به او تلفن کنید و هرچند کوتاه از او احوالپرسی کنید و خسته نباشید بگویید. این کار شما به او این پیام را منتقل می کند که «تو همیشه با من هستی». این پیام از جهت روانی برای خانم ها مهم است و به آن ها احساس امنیت می دهد.

- وقتی او در آیینه نگاه می کند و از چین و چروک صورت خود شکایت می کند، معمولاً فقط نیاز دارد که به او بگویید: «عزیزم! من عاشق خودت هستم».

- انسان ها نه تنها خودشان را دوست دارند و از احترام گذاشتن دیگران به خودشان خرسند می شوند، کسانی را هم که با آن ها مرتبط هستند، دوست دارند و احترام به آن ها را احترام به خود می دانند؛ از این رو با بستگان همسر خود به ویژه با پدر و مادرش با مهربانی و محبت رفتار کنید.

- بخشی از مشکلات عاطفی خانم ها با درد دل کردن و صحبت کردن با دیگری حل می شود؛ از این رو هرگاه همسرتان برای شما مشکلش را بیان می کند، حرف او را برای ارائه راه حل قطع نکنید؛ او نه تنها به راه حل نیاز دارد، بلکه به همان اندازه به گوشی شنوا و یاری احتیاج دارد که دلسوزانه به احساس او توجه کرده و همدلی می کند.

- اگر سر سفره اید و غذا مشکلی دارد، اخم نکنید. غذا را با رغبت میل و از او تشکر کنید؛ یکی دو روز بعد یا دست کم چند ساعت بعد، نخست از دست پخت خوبش تشکر کنید و آن گاه به صورت پیشنهادی به او بگویید که به نظرت اگر غذا چنین باشد بهتر نیست؟

- هرگز خود را باهوش تر از همسرتان نشان ندهید؛ به ویژه اگر سطح تحصیلات شما بالاتر رفته است؛ با او به گونه ای رفتار کنید که انگار بین شما و او هیچ فرقی در این مسائل نیست.

- وقتی او به کمک نیاز دارد، منتظر درخواست کمک او نباشید. خودتان داوطلبانه به کمکش بروید.

- در زندگی بالا و پایین است. در زمان بروز مشکل، مراقب سخنان تان باشید؛ حرف هایی نزنید که بعدها پاک کردنش هزینه داشته باشد.

- به وعده های خود به همسرتان حتماً عمل کنید و بدون هیچ دلیل موجهی از وعده های خود نگذرید.

- در مقابل دیگران با او مخالفت نکنید. این کار او را شرمنده خواهد کرد و سبب می شود تا احترام دیگران نسبت به او از بین برود. در نظر داشتن این نکته به ویژه اگر فرزند دارید بسیار مهم است. اگر هم مخالفتی داشتید، در خلوت انجام دهید.

- از همسر خود به ویژه در حضور فرزندان مچ گیری نکنید! مچ گیری رابطه سوز است نه رابطه ساز!

- اگر رفتار خاصی از همسر خود را پسند نکردید، صمیمانه هدف و علت آن رفتار را بپرسید و با روشی مسالمت آمیز و خوش بینانه موضوع را روشن و حل کنید.

منبع: نشریه خانه خوبان (121)، دکتر علی صادقی سرشت


پی نوشت ها:

[1] . میزان الحکمه، ج4، ص287


مطالب مرتبط