به یاد سید شهیدان اهل قلم

سعی کردم خودم را از میان بردارم تا هرچه هست، خدا باشد.

به یاد سید شهیدان اهل قلم

جمعی نه نفره در دشتی بزرگ به دنبال نقطه ای بودند؛ گودالی بزرگ با خاکی نرم که حدود 120 نفر در آن شهید شده بودند. نامش را «قتلگاه» گذاشته بودند. به قسمتی از مسیر که رسیدند، یکی از آن ها گفت: «از این جا به بعد، میدان مین است. باید پشت سر هم حرکت کنیم.» پای یکی از آن ها روی مین رفت و دو نفر از آن جمع شهید شدند.

جمعیت زیادی در مراسم تشییع شرکت کرده اند. یکی از شرکت کنندگان، مقام معظم رهبری است. مردم تعجب کرده اند که مگر این شهید کیست که رهبر انقلاب در مراسم تشییع او حاضر شده است!

من یک نور و یک صفا و یک حالت روحانی در ایشان حس می کردم

سه روز بعد، رهبر انقلاب بر سر مزار آن دو شهید در بهشت زهرا رفتند. هفته بعد هم خانواده یکی از آن ها به دیدار آقا رفتند. آقا به خانواده شهید فرمودند: «من با فرزند شما نشست و برخاست زیادی نداشتم. شاید سه جلسه که در آن سه جلسه هم ایشان هیچ صحبتی نکرده بود. من با ایشان خیلی کم هم صحبت شدم. ایشان دو سه مرتبه آمد این جا و رو به روی من نشست. من یک نور و یک صفا و یک حالت روحانی در ایشان حس می کردم و همین جور هم بود. همین ها هم موجب می شود که انسان بتواند به این درجه رفیع شهادت برسد».

در آخر دیدار، آقا قرآنی را به خانواده شهید هدیه می دهند و درصحفه اول آن می نویسند: «به یاد شهید عزیز، سید شهیدان اهل قلم، آقای سید مرتضی آوینی که یادش غالباً با من هست.»

وقتی روایت فتح پخش می شد، شاید غالب افراد، بیش تر مجذوب تصاویر فیلم می شدند و کمتر به گفتار متنی که به همراه تصاویر پخش می شد، توجه داشتند؛ اما مقام معظم رهبری، هنگام تماشای این مستند به گفتار متن دقت داشتند. ایشان پس از شهادت شهید آوینی در جمع اعضای گروه روایت فتح فرمودند: «در مستندسازی، نقش کلام- همان کاری که خود مرحوم شهید آوینی می کرد- خیلی مهم است. هم نوشتار و هم بیان آن نوشتار، بسیار بسیار مهم است. اگر نکته گویی های او نبود، خیلی از منظره ها اصلاً معنی نداشت. من تا مدت ها که روایت فتح پخش می شد، اصلاً شهید آوینی را نمی شناختم؛ ولی از مشتری های همیشگی روایت فتح بودم؛ یعنی هر شب جمعه، حتماً می نشستم و این برنامه را نگاه می کردم. روی من تأثیر زیادی می گذاشت و می دیدم که این کلام چه قدر اثر دارد». شهید آوینی پیش از آن که مستندساز و کارگردان باشد، نویسنده و اهل قلم بوده است و پیش از آن که اهل قلم باشد، اندیشمند بوده است.

سعی کردم خودم را از میان بردارم تا هرچه هست، خدا باشد

راز تأثیرگذاری کلام او این بود که تصمیم گرفت خودش را از میان بردارد؛ «سعی کردم خودم را از میان بردارم تا هرچه هست، خدا باشد و خدا را شکر، بر این تصمیم وفادار مانده ام.»

پس از انقلاب و آشنایی اش با امام خمینی (رحمه الله علیه) دچار تحولی درونی می شود که این تحول، ظاهر و باطن او را تغییر می دهد. او دوباره شروع به نوشتن می کند. او در نامه ای به برادرش که در آن زمان در آمریکاست، درباره این تحول این گونه می نویسد: «مادر به تو گفت (در پشت تلفن) که من کار پیدا کرده ام. این چنین نیست؛ من زندگی یافته ام. عشق خمینی بزرگ و عظمت فرهنگی آن چه می گوید، مرا آن چنان شیفته خود ساخته است که نمی توانم جز به حکمتی که در حال تدوین آن هستیم، بیندیشم و جز به فرهنگی که در حال احیای آن هستیم، بیندیشم...».

شاید امروز که رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «حکم جهاد می دهم، ولی هنوز جهاد نظامی لازم نیست، جهاد فکری کنید، جهاد تبلیغی کنید...» و وقتی از ادبیات تازه ای مانند «آتش به اختیار» استفاده می کنند، مقصودشان کاری است همچون کار آوینی؛ یک تلاش فرهنگی خودجوش و تمیز.....

منبع: نشریه خانه خوبان، غلامرضا غضنفری

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر