تأسیس بسیج مستضعفین از دستاوردهای نظامی انقلاب اسلامی

یکی از افتخارات انقلاب اسلامی و بخصوص از افتخارات بزرگ امام راحل عظیم الشأن رحمه الله تشکیل ارتش بیست میلیونی بود

تأسیس بسیج مستضعفین از دستاوردهای نظامی انقلاب اسلامی

تشکیل ارتش گسترده اسلامی و مردمی؛ یعنی بسیج مستضعفین از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی است. ارتش بیست میلیونی، یکی از بازوهای مهم دفاعی کشور بود که به دستور امام خمینی ره در تاریخ 5 آذر 1358 بنیان نهاده شد. به تعبیر رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای، بسیج یکی از برکات انقلاب و از پدیده های بسیار شگفت آور مخصوص این انقلاب است. ایشان بسیج را یکی از افتخارات انقلاب دانسته است و می فرماید:

یکی از افتخارات انقلاب اسلامی و بخصوص از افتخارات بزرگ امام راحل عظیم الشأن رحمه الله تشکیل ارتش بیست میلیونی بود.(1)

دین داری، خمیرمایه اصلی اعضای بسیج است. بسیج، تجلی ارتش مردمی و عالی ترین مرتبه تعامل نیروهای مسلح یک کشور با توده مردم خود است. نیروهای بسیج که با میل و رغبت و به صورت اختیاری و داوطلبانه به عضویت این نهاد مقدس در می آیند، از میان توده مردم سراسر کشور برخاسته اند. رهبر معظم انقلاب می فرماید:

بسیج یک سازمان مشخص رزمی - مثل دیگر سازمان ها- نیست. بسیج یعنی متن ملت و همه آحاد مؤمن و یک حقیقت گسترده در تمام زوایای جامعه.(2)

حضور همه اقشار جامعه در بسیج نمایان است، به گونه ای که رهبر معظم در این مورد هم می فرماید:

بسیج در همه قشرهاست، در قشرهای جوان، در قشرهای پیر، در قشرهای دانشگاهی، در قشرهای دانشجویی، در قشرهای کارگری، در قشرهای کاسب و پیشه ور، در قشرهای روحانی. بسیج اختصاص به یک منطقه جغرافیایی و یک منطقه انسانی و طبقاتی و قشری ندارد. همه جا هست.(3)

همه اقوام کشور از فارس، ترک، کرد، لر، بلوچ، عرب و گیلک در آن حضور دارند و وحدت و هم دلی بر آن حاکم است. در بسیج می توان افراد کم سن و سال یا کهن سال را دید که نشان دهنده مسئولیت پذیری و تکلیف گرایی در میان اعضای آن است. حتی زنان و دختران نیز در آن، حضوری مفید، مؤثر و فعال دارند. از دیگر ویژگی بسیجیان، اخلاص و ایثار آنان است. آنان صفای روح و باطن بی آلایشی دارند. حضرت امام خمینی رحمه الله در مورد این ویژگی بسیجیان می فرماید:

بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه های آن، بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد. من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می خورم و از خدا می خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند؛ چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ام.(4)

بسیجیان امتحان استقامت و پایداری را در جنگ تحمیلی پس داده اند و در تمام عرصه ها فعال و مسئولیت پذیر بوده اند. در صحنه های سازندگی و بازسازی و محرومیت زدایی از مناطق محروم نیز در همه میدان هاحضور داشته اند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در توصیف این ویژگی بسیجیان می فرماید:

کسانی که اگر جان لازم باشد، می دهند. اگر مال لازم باشد، می دهند. اگر حضور تن و جسمشان لازم باشد، آن را حاضر می کنند. اگر بحث سازندگی باشد، پا وسط میدان می گذارند. اگر بحث دفاع باشد، در وسط میدان می آیند. اگر لازم باشد برای هدف های کشور، خود را از لحاظ علمی آماده کنند، این کار را می کنند. هر چه هدف های والا از آنها بخواهند، حاضرند آن را تقدیم بکنند. آن جمعی که این خصوصیات را دارند، اسمشان بسیج است.(5)

تجربه عملی انقلاب نشان داده است که هرگاه آرمان ها و اهداف انقلاب در خطر قرار گرفته است، بسیجی، میدان دار و پشتوانه انقلاب بوده است.(6) همان گونه که حضرت امام خمینی رحمه الله می فرماید:

رحمت و برکات خداوند بزرگ بر بسیج مستضعفان که به حق پشتوانه انقلاب اسلامی است.

رهبر معظم نیز فرمود:

اگر بگوییم قوام انقلاب به بسیج است، حرف گزافی نگفته ایم.(7) دفاع از این نظام، اولین و مقدس ترین و واجب ترین فرایض ملت ایران است و بسیجی کسی است که دفاع از انقلاب را به عهده می گیرد؛ چون در حقیقت، از اسلام و قرآن دفاع کرده است.(8)

منبع: کتاب ارمغان انقلاب: تلخیصی از نود ودو دستاورد انقلاب اسلامی ایران، حسین اسحاقی، ص 158-161.

---

پی نوشت ها:

1. حدیث ولایت، ج 6، ص 17.

2. سخنرانی 8/9/1374.

3. سخنرانی 2/9/1377.

4. نیروهای مسلح در وصیت نامه سیاسی - الهی امام خمینی رحمه الله، ص 38.

5. سخنرانی 29/7/79 در اجتماع بزرگ بسیجیان اردوی امام علی علیه السلام.

6. نیروهای مسلح در وصیت نامه سیاسی - الهی امام خمینی، ص 38.

7. حدیث ولایت، ج 6، ص 18.

8. همان، ج 11، ص 154.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر