تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دستاوردهای نظامی انقلاب اسلامی

امام خمینی رحمه الله در دوم اردیبهشت 1358 در فرمانی به شورای انقلاب اسلامی، تأسیس نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را رسماً اعلام کرد.

تأسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از دستاوردهای نظامی انقلاب اسلامی

از دستاوردهای انقلاب، تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به فرمان بنیان گذار نظام اسلامی بنا نهاده شد. امام خمینی رحمه الله در دوم اردیبهشت 1358 در فرمانی به شورای انقلاب اسلامی، تأسیس نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را رسماً اعلام کرد. مجلس خبرگان بررسی نهایی قانون اساسی نیز در 30 مهر 1358 با تأکید بر نقش سپاه پاسداران، در اصل یک صد و پنجاهم قانون اساسی بر آن صحه گذارد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در نخستین روزهای پیروزی انقلاب تشکیل شد، برای ادامه نقش خود در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن پابرجا ماند. حدود وظایف و قلمرو مسئولیت سپاه در هماهنگی با وظایف و قلمرو مسئولیت دیگر نیروهای مسلح با تأکید بر همکاری و هماهنگی برادرانه میان آنها به وسیله قانون تعیین شد. سپاه پاسداران در عرصه دفاع مقدس نیز با توجه به در اختیار داشتن نیروهای مردمی به ویژه در قالب بسیج توانست نقش ویژه ای را بر عهده بگیرد و به اعتراف خود دشمنان، از نظر روحی و با عملیات های گسترده و غافل گیرانه، پشت دشمن را بلرزاند. مقام معظم رهبری در تبیین نقش سپاه در دفاع مقدس می فرماید:

سپاه پاسداران در سایه روحیه انقلابی و معنویتی که از سرچشمه جوشان دل منور و روح مصفای آن امام عارفان و قدوه صالحان پیوسته می جوشید و بیش از همه، جوانان رزمنده و خالص سپاه و بسیج را سیراب می کرد، توانست نقش تعیین کننده ای را در دفع حمله ایادی استکبار به جمهوری اسلامی ایفا کند و در کنار ارتش و با به کارگیری بسیج مردمی، درس تلخی به دشمنان اسلام بدهد و حفظ و استمرار نظام جمهوری اسلامی را تضمین کند.(1)

سپاه پاسداران در ارتقای فن آوری های نظامی و توان مندی های دفاعی خود، به کارهایی مانند ساخت ناوچه، ساخت اسکله ها و بندرها و سازه های دریایی مورد نیاز ناوگان دریایی، طراحی و ساخت و تولید خودروی نظامی، طراحی و ساخت نمونه بالگرد شاهد، طراحی و ساخت انواع قایق های سبک تهاجمی، طراحی و ساخت موشک های با برد کوتاه و متوسط از جمله شهاب،(2) طراحی و ساخت قطعات اصلی بسیاری از بالگردها از جمله بالگردهای هیور، طراحی و ساخت سکوهای پرتاب موشک، طراحی و ساخت پرنده های بدون سرنشین، طراحی و ساخت بدنه و قطعات کامپوزیتی، بازسازی کلی سایت های پیشرفته موشکی، ساخت سامانه های رادار، بازسازی قطعات پیشرفته در صنایع هوایی، انجام پروژه بازسازی تعدادی هواپیمای جنگی سوخوی 25 دست زده است. پس از پایان دفاع مقدس، رهبر معظم انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران را به شرکت در بازسازی و سازندگی کشور فراخواند:

ارتش و سپاه و نیروهای مشمول ضمن آنکه آمادگی های رزمی را حفظ می کنند، در شرایط صلح کامل، باید در خدمت آبادانی و بازسازی کشور باشند.(3) نیروهای مسلح، ارتش و سپاه می توانند سهم خود را در بازسازی عمومی کشور هم ایفا کنند، همچنان که امروز هر دو سازمان و به خصوص سپاه، طرح های بزرگی را از سازندگی عمومی کشور بر عهده گرفته و شریک شده اند. ملت ما باید حس کند که نیروهای مسلح نه فقط در دوران جنگ، بلکه در دوران بازسازی هم می توانند پیش گام و پیش قدم باشند.(4)

بر این اساس، سپاه پاسداران تا سال 1382 بیش از 1300 طرح بزرگ را در کشور اجرا کرده است. ساخت گل دسته حرم مطهر امام خمینی رحمه الله، احداث سد گتوند خوزستان، ساخت دکل و اسکله بعثت و اسکله شهید باهنر، ساخت دستگاه حفاری چال موازی، ساخت دستگاه سنگ شکن مخروطی هیدروکسن، احداث 75000 هکتار شبکه آبیاری و زه کشی، اجرای 55 کیلومتر تونل با مقاطع مختلف، احداث 1400 کیلومتر راه اتوبان، طراحی و احداث بزرگ ترین مجتمع بندری پتروشیمی کشور و جهان در منطقه پارس جنوبی، ساخت و تعمیر شناورها و دارا بودن مجتمع بزرگ یارد، بازسازی پل خرمشهر و اسکلت لافت، اجرای سدهای مهم تبارک و چری در اصفهان از جمله این موارد است.(5)

منبع: کتاب ارمغان انقلاب: تلخیصی از نود ودو دستاورد انقلاب اسلامی ایران، حسین اسحاقی، ص 161-164.

---------

پی نوشت ها:

1. حدیث ولایت، ج 8 ، ص 31.

2. نود و دو دستاورد انقلاب اسلامی، صص 365-366.

3. حدیث ولایت، ج 2، صص 154 - 155.

4. همان، ج 9، ص 116.

5. نود و دو دستاورد انقلاب اسلامی، صص 365-366.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر