تابستان تماشایی

چگونه تابستانی شاد، خلاق و مفید داشته باشیم

تابستان تماشایی

چگونه تابستانی شاد، خلاق و مفید داشته باشیم

تابستان تماشایی

#تابستان_تعطیل_نیست

بیایید فرهنگ لغت ذهنمان را بیرون بریزیم، موافقید که برای تابستان معناهایی مثل بخور و بخواب، بی‌خیالی طی کن، هرچه پیش آید خوش آید و چیزهایی شبیه این پیدا می‌شود؟ اصلاً از همان کلاس اول وقتی به تابستان رسیدیم، همه گفتند سه ماه تعطیلی رسیده است. اما تابستان معانی دیگری هم دارد و نیاز نیست حتماً در این سه ماه کرکره کار و تلاش را پایین بکشیم. دوست دارید بدانید پیشنهاد‌ها آقا برای این سه ماه چیست؟ بیایید تا یکی‌یکی نظرات ایشان را پیدا کنیم. نکته اصلی همه این بیانات تعطیل نبودن تابستان است، درست برخلاف تصور خیلی از ما! اما حالا که تابستان تعطیل نیست پس وقت چه‌کارهایی است؟

۱

تفریح فراموش نشود

اولین کاری که می‌توانیم در تابستان انجام بدهیم این است که خوشحال باشیم و شاد و خندان روزهای گرم را بگذرانیم، اتفاقاً آقا در این مورد خیلی هم هوای ما را دارند. برای همین هم می‌گویند: «انسان می‌بیند که همه‌ قدرت جسمی و روحی و فکری و عصبی [دانش‌آموز]، صرف همین کتاب می‌شود؛ نه فراغت تفریح پیدا می‌کند، نه فراغت ورزش پیدا می‌کند، نه فراغت کارهای انقلابی پیدا می‌کند؛ خب این یک ایراد است؛ کاری کنند که دانش‌آموز ما فراغت پیدا کند. ۱۳۹۵/۲/۱»
پس خیالمان راحت که می‌توانیم برای بهتر شدن روحیه و نشاطمان برنامه‌ریزی کنیم. از کلاس‌های ورزشی و هنری گرفته تا گردش‌های یک‌روزه و مسافرت چندروزه با خانواده، همه را جدی گرفته و بهترین و بیش‌ترین استفاده را می‌توانیم از آن‌ها ببریم.

۲

فرصت کارهای انقلابی

توصیه مهم آقا به مسئولان آموزش‌وپرورش این است که فرصت کارهای انقلابی را برای ما فراهم کنند، فراغت داشته باشیم تا به این کارها هم برسیم.
برای همین سال ۱۳۹۵ فرمودند: شیوه‌ کار تعلیم و تربیت را، و عمدتاً تعلیم را، جوری بکنند که جوان دانش‌آموز ما همه‌وقت و توان و قدرت و استعداد و نیروی فکری و جسمی‌اش، صرف همین اوراقی که در این کتاب هست نشود؛ نه فراغت تفریح پیدا می‌کند، نه فراغت ورزش پیدا می‌کند، نه فراغت کارهای انقلابی پیدا می‌کند؛ خب این‌یک ایراد است. ۱۳۹۵/۲/۱
ممکن است بگویید در طول سال تحصیلی که وقتش را نداریم و مسئولان هنوز این فرصت را فراهم نکردند، خب اینجاست که باید خودمان دست‌به‌کار شده و فرصت را بسازیم یا از بین وقت‌های فراوان تابستان وقتی برای این کارها صید کنیم.
اگر از آن دسته‌ای هستیم که اول مهر سرمان را بین کتاب‌ها برده‌ و آخر خرداد در آورده‌ا‌یم، ولی همیشه چندین و چند دغدغه فکری و فرهنگی گوشه ذهنمان سنگینی می‌کرده، تابستان وقت خوبی است که به دغدغه‌های فرهنگی و انقلابی‌مان فکر کنیم. مثلاً اگر همیشه دوست داشتیم با همکاری مسجد محل نشریه محلی بزنیم، یا دوست داشتیم با دوستان اهل فکرمان جلسات بحث و گفت‌وگو راه بی اندازیم، یا حتی اگر دلمان می‌خواسته بتوانیم در جشن و برنامه‌های مسجد و پایگاه بسیج و تشکل‌های دیگر حسابی انرژی بگذاریم، الآن فرصت توپی ست تا به‌اندازه تمام سال تحصیلی در این کارها سنگ تمام بگذاریم.

۳

رفیقِ شفیق

از بهترین زمان‌هایی که می‌توانیم شامه‌مان را به بوی کتاب و کاغذ عادت بدهیم، اوقات فراغت است. فکر نکنید برای کتاب‌خوان شدن لازم است فیل هوا کنیم، قرار هم نیست که از استراحت و تفریحاتمان را کم کنیم، آقا می‌گویند: «چقدر کتاب‌ها را در همین نیم ساعت‌ها می‌شود خواند! بنده دوره‌های بیست‌جلدی و بیست‌وچند جلدی کتاب را در همین فاصله‌های ده دقیقه، بیست دقیقه و یک ربع ساعته خوانده‌ام. پشت این کتاب‌ها را هم یادداشت می‌کنم که معلوم باشد. شاید صدها جلد کتاب را همین‌طور در این فاصله‌های کوتاه ده‌دقیقه‌ای خوانده‌ام. ۱۳۷۲/۲/۲۱»
یکی از پیشنهادهای آقا در مورد موضوع کتاب‌ها هم این است: «چقدر خوب است که شما در تابستان که قدری فراغت پیدا می‌کنید، واقعاً برنامه‌ریزی کنید و قدری از تاریخ معاصر، ازجمله همین قضیه تنباکو را مطالعه کنید. ۱۳۷۷/۲/۲۲»
روز اول تابستان می‌توانیم به نزدیک‌ترین کتابخانه‌ محلمان برویم و کتاب‌هایشان را ببینیم و فهرست کتاب‌هایی که قصد خواندنشان را داریم بنویسیم. بعد هم می‌توانیم کتابمان را همراه خودمان داشته باشیم تا اگر در مترو و اتوبوس و مطب دکتر منتظر ماندیم، چند صفحه از آن را بخوانیم.

۴

تابستان متفاوت

حالا یک فکر جذاب دیگر، یکی از حرکت‌های فوق‌العاده برای اوقات فراغت این است که وارد کارهای جهادی بشویم. خصوصیت این کارها این است که در کنار خدمت به دیگران، سیاحت کرده و با مکان و شرایط جدیدی آشنا می‌شویم از طرفی هم تجربه‌های فراوان و خاصی داریم که با آن‌ها تابستان متفاوتی خواهیم داشت. این نکته هم از تأکیدات دیگر رهبر انقلاب است. کارهای جهادی و خدمت به دیگران از کارهایی مثل ساخت و نوسازی مسجد و مدرسه و ... گرفته تا درس دادن به دانش آموزان ضعیف ادامه دارد. از هر توانمندی که داریم می‌توانیم استفاده کنیم. آقا ضمن توصیه به این کار می‌گویند: در دوره‌ فراغت هم ساعات را، روز و شب را، با این حرکت زیبا و باشکوهِ خدمت به مردم غنی کنید. ۱۳۸۹/۶/۳۱ »

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر