تاثیرات انقلاب اسلامی در مبارزات شیعیان

پیروزی انقلاب اسلامی تاثیری شگرف بر شیعیان در کشورهای مختلف اسلامی داشته است و باعث احیا هویت دینی انان و روحیه مبارزه با ظلم و جبهه استکبار شده است.

تاثیرات انقلاب اسلامی در مبارزات شیعیان

انقلاب اسلامی ایران با پیروزی خود و پایداری در مقابله با ظلم و بی عدالتی تاثیرات شگرفی را در میان شیعیان جهان اسلام داشته و دارد. تا پیش از پیروزی #انقلاب_اسلامی شیعیان به عنوان اقلیتی مظلوم و بی دفاع تلقی می شدند که همیشه در فقر و محرومیت بسر می بردند.پیروزی انقلاب اسلامی توانست روحیه مبارزه و جهاد با ظلم و بی عدالتی را در شیعیان احیا کند.

انقلاب اسلامی باعث شکل گیری یا تقویت ده ها حزب و تشکل سیاسی در میان شیعیان کشورهای منطقه شد که با الهام گیری از موفقیت های انقلاب اسلامی ، توانستند در میدان سیاسی کشورهای خود به نقش آفرینی بپردازند. ابتدا به خط مقدم مبارزه با اسرائیل لبنان می رویم.

پیروان خمینی

لبنان : #حزب_الله لبنان در سال 1984 از میان جوانانی که خود را پیروان خمینی نامیدند و در مقابل حمله اسرائیل به بیروت مقابله کردند شکل گرفت و در همان سال نام حزب الله را برای تشکیلات خود برگزیدند. تاثیرات انقلاب اسلامی در تشکیل این گروه غیر قابل انکار است. در همین زمینه سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله #لبنان بیان می کند:(( از نظر ما، امام خمینی مرجع دینی، امام و رهبر به تمام معنای کلمه است.همان گونه که هر رهبر بزرگ دینی در هر کیشی در جهان این گونه است ؛ اما امام برای ما بیش از این است، ایشان سمبل و نماد انقلاب علیه طاغوت ها، مستکبران و نظام های استبدادی است... )) شبیه انچه در لبنان می بینیم ، در میان اقلیت شیعان پاکستان نیز قابل مشاهده است .

خمینی پاکستان

پاکستان : شهید عارف الحسینی رهبر شیعیان پاکستان را خمینی پاکستان می نامند انگونه گه امام در شهادت او فرمود:(( اینجانب فرزند عزیزی را ازدست داده‌ام.)) این عالم بزرگوار شاگرد امام در نجف بود که پس از تحصیل در انجا و قم به پاکستان بازگشت و به حمایت از انقلاب اسلامی پرداخت و حرکت (تحریک جعفریه پاکستان ) را پایه گذاری و مدیریت کرد. او که به محبوبیت بالایی در میان مردم پاکستان دست یافت . تاثیرگذاری انقلاب اسلامی بر شیعیان پاکستان به حدی بود که پس از تسخیر لانه جاسوسی امریکا در تهران ، شیعیان پاکستان به سفارت امریکا در اسلام اباد حمله کردند.)) این جریان مبارزه نه تنها در اقلیت شیعیان پاکستان شکل می گیرد که در کشوری همچون بحرین که اکثریت ان را شیعیان شکل میدهند نیز به منصه ظهور می رسد.

انقلاب میدان مروارید

بحرین: اوج فعالیت های ازادیخواهانه مردم بحرین به سال 1979 برمی گردد که زمانی که سازمان ازادی بخش بحرین یا (لجبهه الاسلامیه لتحریر البحرین) شکل گرفت. هدف این جبهه شیعی مذهب سرنگونی رژیم آل خلیفه، قطع ایادی بیگانه و مستشاران خارجی بود. این جنبش، کاملاً متاثر از انقلاب اسلامی ایران است. تأثیر انقلاب ايران در حوادث بحرین، طی سال 1979 ميلادي به صورت کوتاه‌مدت در راهپیمایی‌ها و اعتراضات مردمی علیه دیکتاتوری ال خلیفه جلوه‌گر شد و در دراز مدت نیز روحیه شجاعت و قیام برای خواسته‌های خود را در آنان دمید.که همچنان این مبارزه ادامه دارد. موج این مبارزه گسترده علیه دیکتاتورها در کشوری همچون عراق نیز قابل مشاهده است .

خیزش علیه دیکتاتور

عراق: حزب الدعوه الاسلامیه عراقکه اوج فعالیتهایش پس از پیروزی انقلاب سلامی و شهادت سید محمدباقر صدر شکل گرفت.تحرکاتی که در دهه 1970 میلادی در سراسر عراق و به ویژه مناطق شیعه نشین و مرکزی و جنوبی نمود یافت و موجبات مبارزه سراسری با رژیم بعث را رقم زد. حرکت دامنه دار این جریان مقابله با استکبار نه تنها کشورهای عرب زبان که کشورهای فارسی زبان را نیز در می نوردد.

افغانستان متحد

افغانستان : سازمان جهادی نصر در سال 1358در قم اعلام موجودیت کرد و به مبارزه با شوروی در افغانستان پرداخت. شهید حجت الاسلام الحاج سید عبدالحمید سجادی" بنیانگذار حزب وحدت اسلامی افغانستان ،" عضو شورای مرکزی" و "مسوول شورای ولایتی غور" در وصیت نامه اش درباره تشکیل سازمان نصر شیعیان می گوید:(( گروه مستضعفین " را بهمراه برادران ... بوجود آوردیم و بصورت تشکیلاتی کار می کردیم . .... مواضعمان را در قبال حکومت کودتا و روس متجاوز اعلام کرده بودیم و پیشنهادهایی هم به نیروهای مبارز داده بودیم که خط مشی ما اسلامی وبر اساس شعار " نه شرقی ، نه غربی ، استقلال آزادی ، جمهوری اسلامی " عمل می کنیم و می خواهیم مبارزه کنیم. سازمان پایه حزب دعوت اسلامی افغانستان قرار گرفت که نقش زیادی در اتحاد افغانستان ایفا کرد . )) احیا هویت اسلامی و ورحیه مبارزه و مقاومت از غرب اسیا تا شبه عربستان امتداد می یابد ، انجا که اوج ان را در یمن می بینیم .

اویس خمینی

یمن : در میان تحولات #یمن پس از پیروزی انقلاب اسلامی نقش سید حسین حوثی از رهبرانجنبش انصارلله یمن بسیار بارز است . کسی که به اویس خمینی معروف است.اوکه در سال 1986 سفری به ایران داشت و با بسیاری ازشخصیت های علمی ملاقات کرد، تحت تاثیر افکار انقلابی و جهادی امام قرار گرفت ودر یکی از سخنرانی هایخود می گوید:((امام خمینی (ره) به‌واقع می‌خواست اعراب را از هیمنه آمریکا و کشورهای غرب آزاد کند و بر اسرائیل غلبه کند اما همه در برابر او ایستادند و می‌بینیم که همه آن‌ها که ایستادند چگونه توسط کسانی که حمایتشان کردند ضربه خوردند..... امام خمینی (ره) امامی عادل و متقی بود. ))

او همچنان در سخنرانی دیگری با عنوان «لاعذر للجمیع أمام الله» (در پیشگاه خدا هیچ عذری پذیرفته نیست) می‌گوید: امام ... به ایرانیان آموخت شعار برائت از آمریکا، برائت از مشرکان، برائت از اسرائیل را سردهند.

در این زمینه دکتر عصمام العماد اندیشمند وهابی که به تازگی به مذهب شیعه گرویده است می نویسد: (( به جرات اذعان می کنم اگر انقلاب ایران نبود امروز جریان زیدی در یمن نبود. ...انقلاب اسلامی ایران، هویت شیعه را به آنان برگرداند.))

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر