تاثیر استغفار بر آبادانی جامعه

خداوند سبحان، استغفار را سبب فزونى روزى و رحمت خلق قرار داده است.

تاثیر استغفار بر آبادانی جامعه

در آیات 10 تا 12 سوره نوح، حضرت نوح (ع) براى هدايت قوم لجوج و سركش خود روى بشارت و تشويق تكيه مى ‏كند، و به آن ها وعده مؤكد مى ‏دهد كه اگر از شرك وگناه توبه كنند خدا درهاى رحمت خويش را از هر سو به روى آن ها مى ‏گشايد، می فرماید: «خداوندا من به آن ها گفتم: از پروردگار خويش تقاضاى آمرزش كنيد كه او بسيار آمرزنده است»(فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ إِنَّهُ كانَ غَفَّاراً). نه تنها شما را از گناهان پاك مى‏ سازد، بلكه «اگر چنين كنيد باران هاى پربركت آسمان را پى در پى بر شما فرو مى‏ فرستد» (يُرْسِلِ السَّماءَ عَلَيْكُمْ مِدْراراً). خلاصه هم باران رحمت معنوى و هم باران پر بركت مادى او شما را فرا مى‏گيرد. سپس مى ‏افزايد: «و اموال و فرزندان شما را افزون مى‏كند»(وَ يُمْدِدْكُمْ بِأَمْوالٍ وَ بَنِينَ). «و براى شما باغ هاى خرم و سرسبز و نهرهاى آب جارى قرار مى ‏دهد»(وَ يَجْعَلْ لَكُمْ جَنَّاتٍ وَ يَجْعَلْ لَكُمْ أَنْهاراً).
در بعضى از روايات آمده است كه وقتى اين قوم لجوج از قبول دعوت نوح سر باز زدند، خشكسالى و قحطى آن ها را فرا گرفت، و بسيارى از اموال و فرزندانشان هلاك شدند، زنان عقيم گشتند و كمتر بچه مى ‏آوردند، نوح به آن ها گفت: اگر ايمان بياوريد همه اين مصائب و بلاها از شما دفع خواهد شد، ولى آن ها اعتنايى به او نكردند و هم چنان سر سختى نشان دادند تا عذاب نهايى فرا رسيد و همه را درو كرد!
از آيات گوناگون قرآن، استفاده مى‏ شود كه ايمان و عدالت مايه آبادى جامعه‏ ها، و كفر و ظلم و گناه مايه ويرانى است. اين رابطه تنها يك رابطه معنوى نيست، بلكه علاوه بر رابطه معنوى كه آثارش را به خوبى مى ‏بينيم رابطه مادى روشنى نيز در اين زمينه وجود دارد. كفر و بى ‏ايمانى سرچشمه عدم احساس مسئوليت، قانون ‏شكنى، و فراموش كردن ارزش هاى اخلاقى است، و اين امور سبب از بین رفتن وحدت جامعه ‏ها، متزلزل شدن پايه ‏هاى اعتماد و اطمينان، هدر رفتن نيروهاى انسانى و اقتصادى، و به هم خوردن تعادل اجتماعى است.
روشن است كه جامعه ‏اى كه اين امور بر آن حاكم گردد به سرعت عقب ‏نشينى مى‏ كند و راه سقوط و نابودى را پيش خواهد گرفت. و اگر مى ‏بينيم جوامعى هستند كه با وجود عدم ايمان و تقوا از پيشرفت نسبى وضع مادى برخوردارند آن را نيز بايد مرهون رعايت نسبى بعضى از اصول اخلاقى بدانيم كه ميراث انبياى پيشين و نتيجه زحمات رهبران الهى و دانشمندان و علما در طول قرن ها است.
در روايات اسلامى نيز روى اين معنا زياد تكيه شده است كه استغفار و ترك گناه سبب زیاد شدن روزى و بهبودى زندگى مى‏ شود. در حديثى از پيامبر اكرم (ص) می خوانیم: «كسى كه خداوند نعمتى به او بخشيده شكر خدا را بجا آورد، و كسى كه روزيش تاخير كرده از خدا طلب آمرزش كند، و كسى كه بر اثر حادثه ‏اى غمگين گردد بگويد: لا حول و لا قوة الا باللَّه».(1)
و نیز حضرت علی(ع) می فرماید: «خداوند سبحان، استغفار را سبب فزونى روزى و رحمت خلق قرار داده، و فرموده از پروردگارتان طلب آمرزش كنيد كه او بسيار آمرزنده است، باران پر بركت آسمان را بر شما مى ‏فرستد».(2)
حقيقت اين است كه مجازات بسيارى از گناهان محروميت هايى در اين جهان است و هنگامى كه انسان از آن توبه كند و راه پاكى و تقوى را پيش گيرد خداوند اين مجازات را از او بر طرف مى‏ سازد.

#استغفار #جامعه
علی کفشگر فرزقی
منبع:
تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج‏25، ص: 68
---------------------
پی نوشت:
1. عيون أخبار الرضا عليه السلام،شیخ صدوق،ج‏2، ص: 46
2. نهج البلاغة (للصبحي صالح)، ص: 199

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر