تاثیر ایمان در زندگی از نگاه امام رضا (ع)

ایمان محوری ترین امر برای ایجاد پیوندهای اجتماعی است.

تاثیر ایمان در زندگی از نگاه امام رضا (ع)

از نگاه امام رضا علیه السلام، ایمان در کنار آثار فراوان فردی، برای اجتماع و زیست اجتماعی نیز ضروری است؛ چراکه ایمان محوری ترین امر برای ایجاد پیوندهای اجتماعی است. با ایمان وحدت و همبستگی در جامعه ایجاد می شود، عدالت اجتماعی استقرار می یابد و فساد و انحراف اجتماعی از بین می رود. از حضرت رضا علیه السلام درباره فلسفه وجوب اعتراف به وجود خدا سؤال شد. عالم خاندان پیامبر (صلی الله علیه و آله) در پاسخ چند دلیل بیان فرمود:

اول اینکه هر کس به خدای بزرگ معترف نباشد، از گناهان دوری نمی کند و از ارتکاب گناهان بزرگ پرهیز نخواهد کرد. کسی که خدا را نشناسد در ستم کردن و تباهی ورزیدنی که دلخواهش باشد و از آن لذّت ببرد، پروایی ندارد و اگر مردمان چنین باشند و هر کس هر آنچه دلخواهش باشد عمل کند، همگان تباه می شوند، ناموس ها و اموال غصب می شود، خون ها و زن ها از حرمت می افتد. پس منع از فساد و تباهی و امر به صلاح و نیکی و بازداشتن از کارهای زشت و ناپسند تنها از رهگذر اعتراف به خدای بزرگ ممکن خواهد بود؛ چراکه اگر مردمان بدون اعتراف به خدای بزرگ رها شوند، امر به معروف و نهی از منکر پانخواهد گرفت؛ زیرا که امرکننده و نهی کننده ای وجود ندارد.

از نگاه امام رضا علیه السلام، ایمان در کنار آثار فراوان فردی، برای اجتماع و زیست اجتماعی نیز ضروری است.

5d0481c99f05b.jpg

دوم اینکه ممکن است مردم به سبب انجام دادن کارهایی در خفا و پوشیده از چشم مردم فاسد گردند. پس اگر اعتراف به خدا و ترس درونی از او نباشد، کسانی که می بینند در خلوت می توانند به درخواست و شهوت خود برسند دیگر پروا نمی کنند و از انجام دادن حرام و پرداختن به گناه دوری نمی گزینند؛ چراکه می بینند کارشان از دیده ها پوشیده است و هیچ کس ناظر کردار آنان نیست و این عنان رهایی می تواند تباهی و هلاکت همگان را در پی داشته باشد.

بنابراین استقامت خلق و صلاح جان آنان بسته به اعتقاد به خدایی است دانا و آگاه که از پنهان و آشکار با خبر است و به صلاح و درستی فرمان می دهد و از بدی و زشتی نهی می کند، هیچ چیز بر او پوشیده و پنهان نمی ماند و این اعتراف و اعتقاد خود سبب دوری جستن مردمان از انواع گوناگون فساد خواهد بود.

بنابراین باور به خدا، نه تنها ظاهر زندگی اجتماعی انسان ها را اصلاح می کند، بلکه باطن و درون آن را نیز پاک و پاکیزه نگه می گرداند، اعتقاد به وجود مدبّری که تمام ساحت های زندگی انسان را می بیند. پنهان ها هم برای او پیدا بوده و هیچ چیز از نگاه تیزبین او دور نخواهد بود و زمینه اصلاح زندگی فردی و اجتماعی بشر فراهم خواهد شد.[1]

منبع: کتاب سفر با خورشید: زندگی به سبک امام رضا علیه السلام، محمدتقی فعالی، ص36-37.


پی نوشت ها:

[1]. صدوق، عیون اخبارالرضا علیه السلام، ج2، ص99؛ مجلسی، بحارالانوار، ج6، ص58.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر