قرآن بهترين و گرامى ‏ترين چيزى است كه مى ‏توان آموخت و بهترين و گرامى‏ ترين چيزى است كه بتوان آن را به ديگران آموزش داد.

تاکید پیامبر بر آموختن و آموزش دادن قرآن

تاکید پیامبر بر آموختن و آموزش دادن قرآن

قرآن بهترين و گرامى ‏ترين چيزى است كه مى ‏توان آموخت و بهترين و گرامى‏ ترين چيزى است كه بتوان آن را به ديگران آموزش داد. در اهمیت آموختن و یاد دادن قرآن همین بس که خداوند از خود به عنوان «معلم قرآن» یاد می‌کند: «الرَّحْمنُ عَلَّمَ الْقُرْآنَ».(الرحمن/1و2). و یکی از وظایف مهم پیامبر(ص) تلاوت و آموزش قرآن به مردم است: «هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلالٍ مُبِين؛ او كسى است كه در ميان جمعيت درس نخوانده رسولى از خودشان برانگيخت تا آياتش را بر آنها بخواند، و آنها را پاكيزه كند، و كتاب و حكمت بياموزد، هر چند پيش از آن در گمراهى آشكارى بودند».(جمعه/2)‏ از این رو پیامبر گرامی اسلام(ص) تشويق هاى فراوانى به تعليم و تعلّم قرآن داشتند، چنان‏كه فرموده ‏اند: «عَلَيْكُمْ‏ بِتَعَلُّمِ‏ الْقُرْآنِ‏ وَ كَثْرَةِ تِلَاوَتِه‏؛ بر شما باد، آموختن قرآن و بسیار خواندن آن.(شواهد التنزيل لقواعد التفضيل، ج‏2، ص: 205) و روایات دیگری که به آن ها اشاره می کنیم:

بهترین ها

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: خِيَارُكُمْ‏ مَنْ‏ تَعَلَّمَ‏ الْقُرْآنَ‏ وَ عَلَّمَه‏ بهترين شما كسانى ‏اند كه قرآن را بياموزند و بياموزانند».(الأمالي (للطوسي)، النص، ص: 357)

و در روایت دیگر فرمودند: «خَيْرُكُمْ‏ مَنْ‏ تَعَلَّمَ‏ الْقُرْآنَ‏ وَ عَلَّمَه‏ هترین شما کسی است که قرآن را فرا گیرد و به دیگران بیاموزد».(مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏4، ص: 235).

فراوانی نعمت

همچنین ابن مسعود آورده است که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ مَأْدُبَةُ اللَّهِ فَتَعَلَّمُوا مِنْ‏ مَأْدُبَتِهِ‏ مَا اسْتَطَعْتُم این قرآن، خوان رنگین و لبریز از نعمتهای خداست؛ پس آنچه می توانید از آن فراگیرید. (وسائل الشيعة، ج‏6، ص: 168)

ثواب فرشتگان و پیامبران

پیامبر اسلام (ص)فرمودند: «مَن قَرَأَ القُرآنَ ابتِغاءَ وَجهِ اللّه و َتَفَقُّها فِى الدّينِ كانَ لَهُ مِنَ الثَّوابِ مِثلَ جَميعِ ما اُعطِىَ المَلائِكَةُ و َالأنبياءُ وَ المُرسَلونَ؛ هر كس براى كسب رضايت خدا و آگاهى در دين قرآن بياموزد، ثوابى مانند همه آنچه كه به فرشتگان و پيامبران و رسولان داده شده، براى اوست».(وسائل الشيعة، ج‏6، ص: 184).

پاداش یاددادن قرآن به فرزندان

پیامبر (ص) فرمودند:«مَا مِنْ‏ رَجُلٍ‏ عَلَّمَ‏ وَلَدَهُ‏ الْقُرْآنَ‏- إِلَّا تَوَّجَ اللَّهُ أَبَوَيْهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ تَاجَ الْمُلْكِ وَ كُسِيَا حُلَّتَيْنِ لَمْ يَرَ النَّاسُ مِثْلَهُمَا. هر کسی به فرزندش قرآن تعلیم دهد، خداوند متعال در قیامت، والدین او را به تاج پادشاهی تاجدار می کند و بر آن دو، جامه ای می پوشاند که هیچ کسی مثل آنها را ندیده است». (وسائل الشيعة، ج‏6، ص: 168)

زندگى سعادتمندانه

پیامبر گرامی اسلام فرمودند: «إِنْ أَرَدْتُمْ عَيْشَ السُّعَدَاءِ وَ مَوْتَ الشُّهَدَاءِ وَ النَّجَاةَ يَوْمَ الْحَسْرَةِ وَ الظِّلَّ يَوْمَ الْحَرُورِ وَ الْهُدَى يَوْمَ الضَّلَالَةِ فَادْرُسُوا الْقُرْآنَ‏ فَإِنَّهُ كَلَامُ الرَّحْمَنِ وَ حِرْزٌ مِنَ الشَّيْطَانِ وَ رُجْحَانٌ فِي الْمِيزَان‏ اگر خواستار زندگى سعادتمندان ، و مرگ شهيدان و نجات روز محشر، و سايه در روز قيامت و هدايت در روز گمراهى هستيد پس قرآن بياموزيد، زيرا آن گفته خداى مهربان و ايمنى از شيطان و موجب برترى و وزنه خوبيهاى شما است.»(جامع الأخبار(للشعيري)، ص: 41).

پس بنا بر این آموختن قرآن و آموزش دادن قرآن از مسائلی است که روی آن بسیار تاکید شده و بر هر مسلمان لازم است که قرآن را بیاموزد و به دیگران هم آموزش دهد.

یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منابع:

تفسیر نمونه - شواهد التنزيل لقواعد التفضيل -قرآن منشور زندگى - الامالی طوسی - مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل- وسائل الشيعة- جامع الأخبار


مطالب مرتبط