تاکید پیامبر بر آموختن و آموزش دادن قرآن

قرآن بهترين و گرامى ‏ترين چيزى است كه مى ‏توان آموخت و بهترين و گرامى‏ ترين چيزى است كه بتوان آن را به ديگران آموزش داد.

تاکید پیامبر بر آموختن و آموزش دادن قرآن

قرآن بهترين و گرامى ‏ترين چيزى است كه مى ‏توان آموخت و بهترين و گرامى‏ ترين چيزى است كه بتوان آن را به ديگران آموزش داد. در اهمیت آموختن و یاد دادن قرآن همین بس که خداوند از خود به عنوان «معلم قرآن» یاد می‌کند: «الرَّحْمنُ عَلَّمَ الْقُرْآنَ».(الرحمن/1و2). و یکی از وظایف مهم پیامبر(ص) تلاوت و آموزش قرآن به مردم است: «هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَكِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ إِنْ كانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِي ضَلالٍ مُبِين؛ او كسى است كه در ميان جمعيت درس نخوانده رسولى از خودشان برانگيخت تا آياتش را بر آنها بخواند، و آنها را پاكيزه كند، و كتاب و حكمت بياموزد، هر چند پيش از آن در گمراهى آشكارى بودند».(جمعه/2)‏ از این رو پیامبر گرامی اسلام(ص) تشويق هاى فراوانى به تعليم و تعلّم قرآن داشتند، چنان‏كه فرموده ‏اند: «عَلَيْكُمْ‏ بِتَعَلُّمِ‏ الْقُرْآنِ‏ وَ كَثْرَةِ تِلَاوَتِه‏؛ بر شما باد، آموختن قرآن و بسیار خواندن آن.(شواهد التنزيل لقواعد التفضيل، ج‏2، ص: 205) و روایات دیگری که به آن ها اشاره می کنیم:

بهترین ها

رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند: خِيَارُكُمْ‏ مَنْ‏ تَعَلَّمَ‏ الْقُرْآنَ‏ وَ عَلَّمَه‏ بهترين شما كسانى ‏اند كه قرآن را بياموزند و بياموزانند».(الأمالي (للطوسي)، النص، ص: 357)

و در روایت دیگر فرمودند: «خَيْرُكُمْ‏ مَنْ‏ تَعَلَّمَ‏ الْقُرْآنَ‏ وَ عَلَّمَه‏ هترین شما کسی است که قرآن را فرا گیرد و به دیگران بیاموزد».(مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏4، ص: 235).

فراوانی نعمت

همچنین ابن مسعود آورده است که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ مَأْدُبَةُ اللَّهِ فَتَعَلَّمُوا مِنْ‏ مَأْدُبَتِهِ‏ مَا اسْتَطَعْتُم این قرآن، خوان رنگین و لبریز از نعمتهای خداست؛ پس آنچه می توانید از آن فراگیرید. (وسائل الشيعة، ج‏6، ص: 168)

ثواب فرشتگان و پیامبران

پیامبر اسلام (ص)فرمودند: «مَن قَرَأَ القُرآنَ ابتِغاءَ وَجهِ اللّه و َتَفَقُّها فِى الدّينِ كانَ لَهُ مِنَ الثَّوابِ مِثلَ جَميعِ ما اُعطِىَ المَلائِكَةُ و َالأنبياءُ وَ المُرسَلونَ؛ هر كس براى كسب رضايت خدا و آگاهى در دين قرآن بياموزد، ثوابى مانند همه آنچه كه به فرشتگان و پيامبران و رسولان داده شده، براى اوست».(وسائل الشيعة، ج‏6، ص: 184).

پاداش یاددادن قرآن به فرزندان

پیامبر (ص) فرمودند:«مَا مِنْ‏ رَجُلٍ‏ عَلَّمَ‏ وَلَدَهُ‏ الْقُرْآنَ‏- إِلَّا تَوَّجَ اللَّهُ أَبَوَيْهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ تَاجَ الْمُلْكِ وَ كُسِيَا حُلَّتَيْنِ لَمْ يَرَ النَّاسُ مِثْلَهُمَا. هر کسی به فرزندش قرآن تعلیم دهد، خداوند متعال در قیامت، والدین او را به تاج پادشاهی تاجدار می کند و بر آن دو، جامه ای می پوشاند که هیچ کسی مثل آنها را ندیده است». (وسائل الشيعة، ج‏6، ص: 168)

زندگى سعادتمندانه

پیامبر گرامی اسلام فرمودند: «إِنْ أَرَدْتُمْ عَيْشَ السُّعَدَاءِ وَ مَوْتَ الشُّهَدَاءِ وَ النَّجَاةَ يَوْمَ الْحَسْرَةِ وَ الظِّلَّ يَوْمَ الْحَرُورِ وَ الْهُدَى يَوْمَ الضَّلَالَةِ فَادْرُسُوا الْقُرْآنَ‏ فَإِنَّهُ كَلَامُ الرَّحْمَنِ وَ حِرْزٌ مِنَ الشَّيْطَانِ وَ رُجْحَانٌ فِي الْمِيزَان‏ اگر خواستار زندگى سعادتمندان ، و مرگ شهيدان و نجات روز محشر، و سايه در روز قيامت و هدايت در روز گمراهى هستيد پس قرآن بياموزيد، زيرا آن گفته خداى مهربان و ايمنى از شيطان و موجب برترى و وزنه خوبيهاى شما است.»(جامع الأخبار(للشعيري)، ص: 41).

پس بنا بر این آموختن قرآن و آموزش دادن قرآن از مسائلی است که روی آن بسیار تاکید شده و بر هر مسلمان لازم است که قرآن را بیاموزد و به دیگران هم آموزش دهد.

یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منابع:

تفسیر نمونه - شواهد التنزيل لقواعد التفضيل -قرآن منشور زندگى - الامالی طوسی - مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل- وسائل الشيعة- جامع الأخبار

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر