تلاش گستردة تشکیلاتی برای برنامه ای درازمدت

در نبرد بین امام هادى علیه السلام و خلفایی که در زمان ایشان بودند، آن کس که ظاهراً و باطناً پیروز شد، حضرت هادى علیه السلام بود.

تلاش گستردة تشکیلاتی برای برنامه ای درازمدت

در نبرد بین امام هادى علیه السلام و خلفایی که در زمان ایشان بودند، آن کس که ظاهراً و باطناً پیروز شد، حضرت هادى علیه السلام بود. در زمان امامت آن بزرگوار، شش خلیفه، یکی پس از دیگرى، آمدند و به درَک واصل شدند. آخرین نفرِ آنها مُعتزّ بود که حضرت را شهید کرد و خودش هم به فاصلة کوتاهى مُرد. این خلفا غالباً با ذلت مُردند؛ یکی به دست پسرش کشته شد، دیگرى به دست برادرزاده اش و به همین ترتیب بنى عباس تار و مار شدند، به عکسِ شیعه.

شیعه در دوران حضرت هادى و حضرت عسکرى علیهما السلام و در آن شدتِ عمل، روز به روز وسعت پیدا کرد، قوى تر شد. حضرت هادى علیه السلام، چهل و دو سال عمر کردند که بیست سالش را در سامرا بودند؛ آنجا مزرعه داشتند و در آن شهر، کار و زندگى می کردند. سامرا در واقع، مثل یک پادگان بود و آن را معتصم ساخت.

در همین شهرِ سامرا، عدة قابل توجهى از بزرگانِ شیعه در زمان امام هادى علیه السلام جمع شدند و حضرت توانست آنها را اداره کند و به وسیلة آنها، پیام امامت را به سرتاسر دنیاى اسلام با نامه نگارى برساند. این شبکه هاى شیعه را در قم، خراسان، رى، مدینه، یمن و در مناطق دوردست و در همة اقطار دنیا، همین عده توانستند رواج بدهند و روز به روز تعداد افرادى را که مؤمن به این مکتب هستند، زیادتر کنند. امام هادى همة این کارها را در زیر برقِ شمشیرِ تیز و خون ریز همان شش خلیفه و على رغم آنها انجام داده است.

یک روزِ مجاهدت این بزرگوارها یعنی ائمه علیهم السلام به قدرِ سالها اثر مى گذاشت. یک روز از زندگى مبارک اینها مثل جماعتى که سالها کار کنند، در جامعه اثر مى گذاشت. این بزرگواران، دین را همینطور حفظ کردند، واِلّا دینى که در رأسش متوکوکل و معتزّ و معتصم و مأمون باشد و علمایش اشخاصى باشند مثل یحیی بن اکثم، که با آنکه عالم دستگاه بودند، خودشان از فُسّاق و فُجّارِ درجة یک علنى بودند، اصلاً نباید بماند؛ باید همان روزها به کُل، کَلَکِ آن کنده مى شد، تمام مى شد. این مجاهدت و تلاش ائمه علیهم السلام نه فقط تشیع، بلکه قرآن، اسلام و معارفِ دینى را حفظ کرد؛ این است خاصیت بندگان خالص و مخلص و اولیاى خدا.

منبع: کتاب انسان 250 ساله مقام معظم رهبری

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر