تهاجم نرم غرب علیه کشورهای خاورمیانه

حضور ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا در سالیان اخیر، منشا تحولات گوناگونی در میان کشورهای مسلمان این منطقه مهم و استراتژیک شده است.

تهاجم نرم غرب علیه کشورهای خاورمیانه

حضور ایالات متحده آمریکا در منطقه غرب آسیا در سالیان اخیر، منشا تحولات گوناگونی در میان کشورهای مسلمان این منطقه مهم و استراتژیک شده است. پس از اتفاقات 11سپتامبر 2001 لشکرکشی گسترده آمریکا و متحدانش به نام مبارزه با تروربسم و افراطی گری در منطقه خاورمیانه آغاز شد.

آنچه بیش از همه، بصورت مداوم در نگرش و تحلیل کارشناسان، تحلیلگران و رسانه ها مورد توجه قرار گرفته است جنبه حضور نظامی و امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا است. اما با نگاهی دقیق و موشکافانه به فعالیت های آمریکا و متحدانش در منطقه به روشنی آشکار می گردد که اقدامات فرهنگی و اجتماعی این کشور هم پای فعالیت های نظامی و امنیتی در کشورهای مسلمان منطقه ما دنبال شده است.

فعالیت هایی که برای تاثیرگذاری عمیق و راهبردی در میان مردم مسلمان برای بسط و گسترش نفوذ آمریکا و حفظ منافع نامشروع آن طراحی و اجرا شده است. ایالات متحده آمریکا برای تسلط بر قلب وذهن مردم مسلمان منطقه به عنوان هدف مبنایی حضور خود، به دنبال ترویج سبک زندگی آمریکایی، تبلیغ ارزشهای غربی از طریق رسانه ها، دانشگاه ها و نهادهای غیردولتی و مردمی و همچنین شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک، توییتر و... است.

طبق آمار رسمی سازمان ملل در سال 2012، آمریکا بیش از 600 میلیون دلار در زمینه زنان افغانستان هزینه کرده است. این مبالغ و دیگر بودجه های فرهنگی اجتماعی از طریق موسسه آمریکایی(USAID) که مخفف نام موسسه کمک های بین المللی مردم آمریکا است و در قالب موسسات داخلی و خارجی به ظاهر غیردولتی برای الگوسازی زن مدرن در میان زنان افغانستان، زیرسوال بردن و تشکیک در مبانی و اعتقادات اسلامی بویژه در زمینه احکام و حقوق زنان هزینه گشته است.

از دیگر فعالیت های آمریکا تاسیس تلویزیون های مختلف مانند: شبکه طلوع، شبکه اریانا، شبکه زنان افغانستان و... با هدف رواج الگوهای غربی و فرهنگ لیبرال در میان مردم مسلمان این کشور است. پخش برنامه هایی همچون سریال های ترکیه ای، خوانندگی و رقص زنان و دختران جوان، فیلم های سینمایی مبتذل و ... در لیست برنامه های این شبک هاست. والبته هزینه گزاف این شبکه ها و وب سایت های اینترنتی بصورت مسنقیم و غیر مستقیم از سوی ایالاات متحده آمریکا تامین می شود.

از سوی دیگر، در ذیل پروژه هایی همچون (پروموت) که ظاهرا برای توانمند سازی زنان افغانستان تدوین شده نیز در قالب کارگاه های اموزشی زبان انگلیسی، سواد آموزی، اموزش مهارت های رسانه ای، شیوه های مدیریت و رهبری برای زنان و ... اجرا می شود، اما بسیاری از مطالب و محتوای ارائه شده در این کلاس ها و کارگاه های اموزشی در جهت تابوشکنی از هنجارهای اسلامی و ملی افغانستان همچون پوشش زنان، ارتباط آزاد و بی قید و شرط با جنس مخالف، تبلیغ جریان های فمینیستی و ... است و هدف نهایی این اقدامات تغییر فکری و فرهنگی در جامعه افغانستان است.

شناسایی و بورسیه نمودن جوانان نخبه افغانستان در قالب پروژه پروموت برای تربیت نسل تحصیل کرده در دانشگاه های آمریکایی و اروپایی اما غربزده و لیبرال برای مدیریت آینده این کشور است. مانند این اقدامات را با اندک دقتی در کشور دیگر منطقه همچون عراق می توان مشاهده کرد.

پروژه «آیلپپ» که از سوی سفارتخانه آمریکا در بغداد به طور گسترده و جدی دنبال می شود. عنوان این طرح«ساخت رهبران آینده عراق» است. در این پروژه نوجوانان و جوانان نخبه و مستعد در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی و اجتماعی شناسایی شده و پس از انجام مصاحبه و افراد نخبه دستچین شده و در دوره های اموزشی و اردویی که در خارج از عراق در آمریکا دور از چشم خانواده و نظارت دولت عراق به بازدید از اماکن فرهنگی سیاسی و دیدار با برخی شخصیت های آمریکایی می پردازند. برگزاری جشن های مبتذل مختلط رقص و روابط نامشروع میان دختر و پسر از دیگر اتفاقات این اردوهاست. هدف آن نیز تربیت یک نسل از نوجوانان و جوانان نخبه عراقی برای تسلط بر نظام سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آینده این کشور و تامین منافع ایالات متحده در آینده تحولات عراق است. در لبنان نیز سفارتخانه کشور فرانسه در قالب «مرکز فرانسوی لبنان»با حمایت آکادمی فرانسوی غونکور به دنبال جذب و بورسیهجوانان نخبه این کشور، برگزاری مسابقات ادبی و اعطای جوایز به جوانان و ... است. کشور آلمان نیز به دنبال افتتاح مراکز فرهنگی هنری در لبنان است و بودجه مشخصی رابرای گسترش فعالیت هایش در این کشور در نظر گرفته است.

آنچه بیان شد تنها گوشه ای از جنگ نرم کشورهای غربی در منطقه غرب آسیا علیه هویت و فرهنگ اسلامی کشورهای منطقه است و بسیاری از این اقدامات بصورت پنهان و در پوشش برنامه ها و اقدامات فریبکارانه در کشورهای مختلف در حال اجراست که این هوشیاری ملت های مسلمان منطقه و اقدامات فرهنگی اجتماعی جریان ساز و هویت بخش بویژه برای نسل جوان این کشورها را می طلبد.

رسول نمازی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر