تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم

اگر پیش ازورود به فضای مجازی آماده نباشیم، مانند ماهی های کوچک و کم تجربه صید خواهیم شد.

تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم

انسان توان تبدیل تهدید به فرصت را دارد؛ مانند تبدیل پساب های برخی کارخانه ها به مواد اولیه کارخانه­ای دیگر. گرچه در فضای مجازی، رگباری از داده ها ما را نشانه گرفته اند، می توان درباره برخی از آن ها یا حتی کنار نهادن وسیله ارتباط با فضای مجازی فکر کرد.

تفکر، توفیق بزرگی است که باید قابلیت های آن را در خود ایجاد کنیم و آن را برگ برنده ای بدانیم. متأسفانه، خواسته یا ناخواسته اشتغالاتی برای انسان پدید آمده است که نخستین قربانی آن، تفکر است. با تفکر، نیمی از انسانیت انسان شکوفا می شود و نیم دیگر آن با برقراری رابطه محبتی میان خالق و مخلوق و پذیرفتن تذکر و دریافت های الهی به ثمر می نشیند. خداوند می فرماید: «نشانه های خود را در جهان بیرون و جهان درون انسان ها به آنان نشان می دهیم تا روشن شود که خدا بر حق است.»[1] با سیر در طبیعت و نهان خود و دیدن نشانه های بی پایان خدا در بیرون و نشانه های پیچیده تر در نهان خود، زمینه فکر فراهم می شود و آثار آن را در ملاک های انتخاب هایمان و تغییر دغدغه های بی ارزش به با ارزش خواهیم دید.

انتخاب دوست و انتخاب فضای مجازی، همگی تابع نوع تفکرند. گاهی قرآن به انسان تشر می زند که چرا بصیرت نمی یابی:

«و فی الارض آیات للموقنین و فی انفسکم افلا تبصرون»[2] و در زمین نشان هایی برای اهل یقین وجود دارد و در جان خود شما نیز هم. آیا چشم دلتان باز نمی شود؟!

با تفکر، از تهدیدهای فضای مجازی فرصت بسازیم

5c31928b74716.jpg

روزی امکان تمرکز بر آیات الهی و برجسته کردن و توسعه دادن آن ها نبود؛ اما امروزه این امکان فراهم شده است و با ذره بین های قوی، حرکت سرسام آور الکترون ها را می توان دید و نیز با تلسکوپ، برخی شگفتی­های عالم بالای سرمان را می توانیم رصد کنیم. پس امروز، برای انسان وظیفه تفکر، جدی تر شده است.

امام علی (ع) در خطبه 87 نهج البلاغه در توصیف انسان کامل فرموده اند: «من اصدار کل وارد علیه»؛ یعنی انسان کامل متناسب با هرچه بر او وارد می شود، متناسب با آن، صادراتی دارد. پیام این جمله این است که انسان پیوسته در معرض دریافت ها و صادر کردن آن هاست؛ یعنی بیرون از ذات ما، آیات الهی، حادثه ها، فتنه ها، برخوردهای فراوان و ... وجود دارد که باید با سیستمی مناسب، ورود آن ها را به خود کنترل کنیم تا حاصل همه آن دریافت ها نیز مثبت شود.

در مجموع باید گفت که اگر پیش ازورود به فضای مجازی آماده نباشیم، مانند ماهی های کوچک و کم تجربه صید خواهیم شد. در وادی تهدیدهای فضای مجازی، صرف نظر از فایده های این فضا، باید قربانیان آن را دید و سخنان آن ها را شنید و از سرنوشت آنان عبرت گرفت. فردی که تمام نشاط جوانی و سلامت جسم و مغزش صرف فضای مجازی شده و اکنون، ناآرام و منزوی است و گاه آلوده به گناه و گرفتار دام گروه های منحرف شده است، سرنوشتش درسی است برای اهل عبرت و کسانی که تهدیدها را به فرصت ها تبدیل می­کنند.

نتیجه اینکه با تفکر، از تهدیدهای فضای مجازی فرصت بسازیم، پیش از آنکه همچون ماهی های کوچک و کم تجربه صید شویم.

منبع: کتاب بیم موج، نوشته علی رهبر


پی نوشت ها:

[1]. فصلت/53.

[2]. ذاریات/20 و 21.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر