توصیف خلق و خوی پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)

خداوند عزوجل پیامبرش را به محبت خود تربیت کرد وسپس فرمود: تو دارای خلق و خوی عظیمی هستی.

توصیف خلق و خوی پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله)

یک نفر یهودی از امیر المؤمنین علیه السلام خواست تا خلق و خوی پیامبر را برای او توصیف کند. حضرت فرمودند:

صِفْ لِي مَتَاعَ الدُّنْيَا حَتَّى أَصِفَ لَكَ أَخْلَاقَهُ؛ تو نعمت های دنیا را برایم شرح بده تا من خلق پیامبر را بر تو شرح می دهم.

گفت: چه کسی می تواند نعمت های دنیا را بر شمارد. نعمت های دنیا یکی دو تا نیست. میلیاردها نعمت است. نعمت های معنوی و مادی قابل شمارش نیست. حضرت فرمودند: خداوند نعمت های دنیا را اندک می شمارد و می فرماید:

قُلْ مَتَاعُ الدُّنْیَا قَلِیلٌ؛(1) بگو: متاع دنیا قلیل و اندک است. خداوند متعال تمام دنیا را با تمام گستردگی اش اندک شمرده است. نعمت های دنیا کوچک است. اصلا دنیا کوچک است، دنیا یعنی پست و پایین. امیر المؤمنین علیه السلام درباره پستی دنیا می فرمایند:

مِنْ هَوَانِ الدُّنْيَا عَلَى اللَّهِ أَنَّهُ لَا يُعْصَى إِلَّا فِيهَا، وَ لَا يُنَالُ مَا عِنْدَهُ إِلَّا بِتَرْكِهَا؛ (2)برای پستی دنیا همین بس که تنها محل معصیت خدا آنجاست و برای رسیدن به پاداش خدا راهی جز ترک آن نیست. اما خلق پیغمبر را عظیم می شمارد و می فرماید:

إِنَّکَ لَعَلَی خُلُقٍ عَظِیمٍ؛(3) تو دارای خلق و خوی عظیمی هستی. این مطلب را خدای بزرگ می گوید؛ خدای بزرگ که همه چیز در نظرش کوچک است. این خلق عظیم پیامبر از کجا سرچشمه گرفته است؟ امام صادق علیه السلام این راز را گشودند و فرمودند:

إِنَّ اللَّهَ عَزَّ‌وَ‌جَلَّ أَدَّبَ نَبِیَّهُ عَلَی مَحَبَّتِهِ فَقَالَ وَ إِنَّکَ لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ؛(4) خداوند عزوجل پیامبرش را به محبت خود تربیت کرد وسپس فرمود: تو دارای خلق و خوی عظیمی هستی.

بنابراین، هرچه می توانیم باید جذبۀ محبت خدا و پیغمبر و اهل بیت علیهم السلام را دریافت کنیم و راه و سیره و رفتار آنان را الگوی زندگی خود قرار دهیم. یاد آن ها را در دل زنده نگه داریم و توسل و ارتباطمان را با آن ها مستحکم کنیم. حضرت امیر علیه السلام فرمودند: فرزندانتان را بر محبت پیغمبر تأدیب و تربیت کنید. باید ببینیم پیغمبر ما چقدر به فرزندانشان محبت داشتند، تا آن را در زندگی مان پیاده کنیم. پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید:

ابغُونِي الضُعَفَاء فَإِنَّما تُنصَرُون وتُرزَقُون بِضُعَفَائِكُم؛(5)ضعیفان و افراد ناتوان را پیش من بیاورید که شما به برکت ضعیفان خود روزی می خورید و یاری می شوید.

یعنی افرادی که به حساب ظاهر ضعیف اند، فرزندان و افرادی که ناتوان هستند، احیانا معلولیت جسمی دارند، یا از نظر مالی ضعیف هستند را اکرام کنید. حرمت نگاه دارید، که رزق و روزی تان به خاطر این ها می رسد. رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند:

مَهْلًا عَنْ مَعْصِيَةِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ لَوْلَا عِبَادٌ رُكَّعٌ وَ رِجَالٌ خُشَّعٌ وَ بَهَائِمُ‏ رُتَّعٌ‏ وَ أَنْعَامٌ رُتَّعٌ لَصُبَّ عَلَيْكُمُ اَلْعَذَابُ صَبّاً؛(6)از معصیت خدا دست نگاه دارید که عقاب خداوند شدید است. اگر بندگان رکوع کننده و مردان خاشع و چهار پایانی که در مراتع می چرند و کودکان شیرخوار نبودند، عذاب به شدت بر شما می بارید.

و بر اساس روایتی در تورات آمده است:

فلولا مشایخُ رُکّعٌ و اطفالً رُضّعً و بهائم رتّعً و شَبابٌ خشّعٌ لجعلتُ السّماءَ فوقکم حدیدًا؛(7)اگر نبودند پیرمردان رکوع کننده، و کودکان شیرخوار، و چهارپایانی که در مراتع مشغول چرا هستند، و جوانان خاشع، البته آسمان بالای سر شما را آهن قرار می دادم.

یعنی به برکت کودکان معصوم شیر خوار و پیرمردانی که سر به آستان حق فرود می آورند و یک سری از جوان هایی که پاک و پاکیزه زندگی می کنند و در بلبشوی دنیا خود را آلوده نکرده اند و پاک و عفیف اند و خاشعانه خدا را عبادت می کنند و انسان از تواضع آنان لذت می برد، و هم چنین بچه های بی گناهی که پاک و معصوم هستند. و حیواناتی که گناهی ندارند، از عذاب الهی در امان هستیم.

فرمودند: اگر به خاطر این ها نبود، بر سر شما سنگ و آهن و عذاب می بارید. یعنی خداوند به خاطر عده ای که پاک و پاکیزه هستند، عذاب را برداشته است و گرنه اگر خداوند می خواست که انسان را به خاطر گناهان و فسادی که در عالم انجام می دهد مؤاخذه کند، باید همه را کن فیکون می کرد.

وَلَوْ یُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِمَا کَسَبُوا مَا تَرَکَ عَلَی ظَهْرِهَا مِنْ دَابَّهٍ؛(8) و اگر خدا مردم را به [سزای]آنچه انجام داده اند مؤاخذه می کرد، هیچ جنبنده ای را بر پشت زمین باقی نمی گذاشت. خداوند به خاطر عده ای پاک و بی گناه انسان را در این دنیا مؤاخذه نمی کند.

منبع: کتاب تربیت فرزند، مؤلف حبیب الله فرحزاد، ص 67-70.

----

پی نوشت ها:

1. سوره نساء، آیه 77.

2. بحارالانوار، ج 70، ص 132.

3. مفاتیح الغیب، ج 32، ص 222.

4. المحاسن، ج 1، ص 162؛ الکافی، ج 1، ص 265؛ بحارالانوار، ج 2، ص 95.

5. نهج الفصاحه، ص 158؛ به نقل از سنن ابی داود، ج 3، ص 32، ح 2594.

6. مجموعه ورام، ج 2، ص 221.

7. منهاج البرائه، ج 7، ص 78.

8. سوره فاطر، آیه 45.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر