اخلاق کارمندی؛ تکریم ارباب رجوع با پاسخگویی مناسب

یکی از مهم ترین وظایف کارمندان نسبت به ارباب رجوع این است که وقتی مراجعان از کارمند درخواستی دارند و از وی می خواهند که ایشان را راهنمایی کند.

اخلاق کارمندی؛ تکریم ارباب رجوع با پاسخگویی مناسب

یکی از مهم ترین وظایف کارمندان نسبت به ارباب رجوع این است که وقتی مراجعان از کارمند درخواستی دارند و از وی می خواهند که ایشان را راهنمایی کند و روش حل مشکلات اداری شان را به آنها یاد دهد کارمند با خشونت و بی مهری با آنها برخورد نکند و بلکه با دلسوزی و محبت با ارباب رجوع تعامل نماید. یکی از آیات قرآن مجید که به این نکته اشاره می کند آیه دهم سوره مبارکه ضحی است که خطاب به پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «وقتی کسی از تو چیزی درخواست می کند او را از خود مران و بر او بانگ مزن»(وَ أَمَّا السائلَ فَلا تَنهَرْ).

منظور از «سائل» یا درخواست کننده در این آیه تنها نیازمندان مالی نیستند، بلکه هر کسی است که درخواستی دارد. مانند بیماری که به پزشک مراجعه می کند، کسی که سؤالی علمی از دانشمندی دارد، یا فردی که برای حل مشکل خود به اداره ای مراجعه می کند. در همه این موارد وظیفه این است که با عتاب و خشونت و با لحنی تحقیرآمیز و غیر مؤدبانه با او سخن نگوییم و نیاز او را وسیله ای برای تحقیرش قرار ندهیم.

در این آیه برای بیان رفتار نیکو با درخواست کنندگان، از واژه «لا تنهر» استفاده شده است. » نهر» در اصل به معنای جریان یافتن امری با شدت و قدرت است. روز را از آن جهت «نهار» می گویند که نور خورشید طی آن با شدت بر زمین می تابد. بنابراین مراد از«لا تنهر»این است که با شدت و حالت خشم سخن نگو و از اعمالی مانند بلند کردن صدا، با سرعت سخن گفتن و با لحن محکم و خشن پاسخ دادن دوری کن و به جای آن، با درخواست کنندگان به نر می و با حالت مهربانی و آرامش سخن بگو.

یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منبع: اخلاق کارمندی از دیدگاه قرآن و روایات؛ محمد خامه گر

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر