تکریم کارگران پرداخت به موقع دستمزد آن هاست

از وظایف اخلاقی و انسانی آن است که حقوق کارگر را با احترام به او بپردازند و در پرداخت دستمزد تأخیر نکنند.

تکریم کارگران پرداخت به موقع دستمزد آن هاست

چند سالی است که در کشور ما دهه ای به نام«دهه کرامت» نامگذاری شده است که از تولد حضرت معصومه (س) تا ولادت امام رضا(ع) می باشد...

یکی از گروه هایی که باید در کشور ما مورد تکریم قرار گیرد کارگران این جامعه هستند. اهمّیّت کارگر را بارها و بارها، همه به زبان های مختلف گفته ‌اند. اگر یک کشور مایل است که اقتصاد پیشرفته‌ ومستقلّی داشته باشد، رونق اقتصادی به ‌معنای واقعی داشته باشد، باید به قشر کارگر اهمّیّت بدهد؛ چون کارگر، ستون فقرات اقتصاد تولیدی و کاری در کشور است؛ درباره اهمیت کار و کارگر پیامبر (ص) می فرماید: «عبادت هفتاد جزء است که بهترین آن کوشش در به دست آوردن نان حلال است».(کافی ج 5، ص 78).امام رضا(ع) درباره پاداش کسب روزی برای خانواده می ‌فرمایند: «کسی که دنبال روزی می‌ رود تا آبروی خود و خانواده ‌اش را حفظ کند، اجر و پاداشش از رزمنده ‌ای که در راه خدا جنگ می‌کند بیشتر است.(وسائل الشیعه، ج17، ص67)

با توجه به این موضوع کارفرمایان و مسؤولان باید بدانند که تکریم کار و اشتغال بدون تکریم کارگران ممکن نیست. این قشر زحمتکش باید مورد تکریم قرار گیرند تا تولید ملی به سر انجامی برسد. ولی متاسفانه تا امروز که خبری از تکریم این گروه نبوده است و نه تنها تکریم نیست که حقوق ماهانه آن ها هم پرداخت نمی شود و به هر شکلی در حق آن ها ظلم می شود. تنگناهای معیشتی، افزایش شکاف تورم و کاهش قدرت خرید، وضع معیشت کارگران امروز را به شکل دیگری در آورده است. مسؤولان ما باید توجه داشته باشند که تکریم کارگران در قالب پرداخت دستمزد و حقوق به آنها صورت می‌گیرد. تکریم کارگر این است که سفره آن ها خالی نباشد.از وظایف اخلاقی و انسانی آن است که حقوق کارگر را با احترام به او بپردازند و در پرداخت دستمزد تأخیر نکنند چرا که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند: مزد كارگر را پيش از آن كه عرقش خشك شود بدهيد و در همان حال ، مزدش را برايش مشخص كنيد.(كنز العمّال : 9126)

در حدیث دیگری پیامبر (ص) می فرماید: ظلم در پرداخت مزد كارگر، از گناهان بزرگ است.(بحار الأنوار ، ج 103 ص 170 ). و نیز می فرماید: «کسی که مزد کارگری را کم دهد، خداوند عملش را باطل گرداند و بوی بهشت را که از مسافت پانصد ساله به مشام می ‌رسد، بر وی حرام کند».(من لا یحضره الفقیه، ‌ج 4، ص 12)

به امید روزی که هیچ کارگری شرمنده زن و بچه اش نباشه و حقوقش قبل از خشک شدن عرقش پرداخت شود.

اما کارگر عزیز:

گير خواهد كرد روزى، روزى ات

در گلوى مالِ مردم خوارها

من به در گفتم، وليكن بشنوند

نكته ها را مو به مو ديوارها!

یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منبع: بیانات مقام معظم رهبری(دامت برکاته) و روایات

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر