شیعیان ما را امر کنید به زیارت قبر حسین (ع) بروند؛ زیرا حرکت به سوی قبر حسین (ع) روزی را افزایش می‌دهد و عمر انسان ...

ثواب زیارت امام حسین (ع)
۲۵ آذر ۱۳۹۶ 149 5.5 KB 40 0

ثواب زیارت امام حسین (ع)

در میان زیارت‌های امامان، زیارت امام حسین (ع) جلوه ی خاص و آثار ویژه دارد و مورد ترغیب و تشویق مخصوص از ناحیه حضرات معصومین (ع) واقع شده است.

محمد بن مسلم می‌گوید: «حضرت ابوجعفر ـ امام باقر ـ (ع) فرمود:

مروا شیعتنا بزیارة قبرالحسین (ع)فان اتیانه یزید فی الرزق ویمدّ فی العمر و یدفع مدافع السوء و اتیانه مفترض علی کل مؤمن یقر للحسین بالامامة من الله عزوجل

شیعیان ما را امر کنید به زیارت قبر حسین (ع) بروند؛ زیرا حرکت به سوی قبر حسین (ع) روزی را افزایش می‌دهد و عمر انسان را طولانی می‌کند و جریان‌های نگران کننده و حوادث بد را برطرف می‌سازد و زیارتِ قبر آن حضرت بر هر مؤمنی که به امامت حسین (ع) اقرار دارد، لازم است.

بنگرید که امام باقر (ع) در این حدیث شریف نخست دستور می‌دهند که شیعیان ما را به زیارت امام حسین (ع) امر کنید و وادار نمایید.

ایشان واژه ی «شیعیان ما» را به کار برده‌اند که خود مُشعر بر آن است که زیارت امام حسین (ع) یک وظیفه و شاخصه و خود برنامه‌ای لازم برای پیروان اهل بیت عصمت و طهارت است و در پایان حدیث، زیارت آن حضرت را یک فریضه و عمل لازم برای معتقدان به امامت امام حسین (ع) قلمداد کرده‌اند.

امام (ع) در بخش میانی کلام مبارک خود، آثار و برکات زیارت آن حضرت را ذکر کرده‌اند؛ از جمله این که موجب فزونی رزق است؛ عمر انسان را زیاد می‌کند و دیگر آن که جریانات خطرناک، وحشت‌بار و آزار دهنده را از زندگی انسان دور می‌سازد و چه بسا که این جریانات و امور خطرناک و آزاردهنده اعم از جریانات دنیا و آخرت باشد.


منبع:
آستان دوست، تالیف علی کریمی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.


مطالب مرتبط