ثواب زیارت امام رضا (ع) برابر با ثواب زیارت صد هزار حاجی و عمره گزار

در واقع اعمال عبادی به خصوص حج که یک عمل عبادی مهم اجتماعی است تنها زمانی نقش اصلی خود را به خوبی می تواند ایفا کند که تحت رهبری ...

ثواب زیارت امام رضا (ع) برابر با ثواب زیارت صد هزار حاجی و عمره گزار

زیارت عارفانه امام (ع) از صدها هزار حج و عمره بالاتر بوده و ثوابی که نصیب زایر امام (ع) می‌شود از ثواب صدها حاجی و عمره‌گزار بیشتر است و شاید یکی از حکمت‌های این امر توجه به امامت است، که از اصول دین می‌باشد، و انجام حج هرچند بسیار مهم و دارای فضایل فراوانی است، لیکن در مقایسه‌ی با توجه به امام و امامت اهمیت کمتری دارد، زیرا حج از فروع دین می‌باشد و حتی حج بی‌ولایت، حج با اصالت و حج واقعی نیست. چنان که در روایاتی از امام رضا (ع) آمده است: ان الامامة اُسّّ الاسلام النامی «امامت بن و ریشه‌ی اسلام در حال حرکت و بالنده است»

در واقع اعمال عبادی به خصوص حج که یک عمل عبادی مهم اجتماعی است تنها زمانی نقش اصلی خود را به خوبی می‌تواند ایفا کند که تحت رهبری امامی معصوم و عادل انجام پذیرد، بر این اساس عبادات در جامعه بدون شناخت امام آثار مورد نظر را به همراه ندارد، زیرا از حقیقت حج که وجود امامی عادل است برخوردار نیست.

در روایات دیگری امام باقر (ع) در این زمینه می‌فرمایند:

تمام الحج لقاء الامام، «کامل بودن حج به این است که امام ملاقات گردد.»

در روایت دیگری امام صادق (ع) می‌فرمایند:

اذا حجّ احدکم فلیختم حجّه بزیارتنا، لانّ ذلک من تمام الحجّ ، «هرگاه هر یک از شما حج به جا آورد، باید حج خویش را با زیارت ما (اهل البیت (ع)) تمام کند، زیرا چنین عملی باعث کامل شدن حج است.»

پس این دسته از روایات در مقام توجه به مکمل و جوهر و حقیقت حج است و ذکر آن به منظور تکمیل عبادت مهم حج است.

الصدوق قال: وروی عن أبی الصلت عبد السلام بن صالح الهروی، قال: سمعت الرضا (ع) یقول: والله ما منا إلا مقتول شهید، فقیل له: فمن یقتلک یا بن رسول الله؟ قال: شر خلق الله فی زمانی، یقتلنی بالسم، ثم یدفننی فی دار مَضِیعَة وبلاد غربة، ألا فمن زارنی غربتی کتب الله عز وجل له أجر ألف شهید، ومائة ألف صدیق، ومائة ألف حاج ومعتمر، ومائة ألف مجاهد، وحشر فی زمرتنا، وجعل فی الدرجات العلى من الجنة رفیقنا.

«اباصلت می‌گوید از امام رضا (ع) شنیدم که می‌فرمودند: به خدا قسم هیچ یک از ما معصومین (ع) از دنیا نمی‌رود (به مرگ طبیعی) مگر این که کشته شده و به شهادت می‌رسد؛ خدمت ایشان عرض شد: ای فرزند رسول خدا (ص) چه کسی شما را می‌کشد؟ فرمودند: بدترین مخلوقات خداوند در عصر من، مرا به وسیله‌ی سم می‌کشد، و سپس مرا در مکانی دور و شهر غریبی دفن می‌کند، بدانید هرکس مرا در غربت زیارت کند، خداوند عزّوجل برای او ثواب هزار شهید و هزار صدیق و درستکار، و ثواب هزار حاجی و عمره‌گزار، و صد هزار مجاهد را می‌نویسد، و در قیامت با ما محشور می‌شود، و در درجات عالی بهشت همراه ما خواهد بود.»


منبع: باران فضیلت، تالیف احمد مرادخانی، تهیه و تدوین اداره امور فرهنگی آستان قدس، نشر قدس رضوی.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر