قرآن کتاب آسمانى اصلاح دين و دنياى مردم را به عهده گرفته و سعادت جاودانى آنان را تضمين کرده است.كسى كه سعادت در هر دو جهان را بخواهد لازم است...

ثواب و ‏آثار قرائت قرآن در بیان امام رضا علیه السلام

ثواب و ‏آثار قرائت قرآن در بیان امام رضا علیه السلام

قرآن کتاب آسمانى اصلاح دين و دنياى مردم را به عهده گرفته و سعادت جاودانى آنان را تضمين کرده است.
كسى كه سعادت در هر دو جهان را بخواهد لازم است كه روز و شب با قرائت قرآن، ارتباطش را با آن محكم ‏تر و استوارتر سازد البته قرائتی که با دقت و تدبر نمودن در معانى قرآن باشد چنانچه خود قرآن، دقت نکردن در معانى قرآن را به شدت مورد توبيخ و ملامت قرار گرفته می فرماید: «أَفَلا يَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلى‏ قُلُوبٍ أَقْفالُها» [1] چرا در معانى قرآن دقت و تدبر نمى ‏كنند؟ آيا بر دل ‏هايشان مهرها زده‏ اند؟
روایات در فضيلت قرائت قرآن و قرائت هر يك از سوره ‏ها و خصوص بسيارى از آيات قرآن بسيار است و در كتب اخبار ضبط شده است از کتاب «الفقه المنسوب إلى الإمام الرضا عليه السلام» روایتی ثواب و ‏آثار قرائت سوره هایی از قرآن را بیان کرده روایت چنین است.
1- سوره نحل
«هرکه سوره نحل را قرائت كند در هر ماه خداوند در دنيا هفتاد نوع از بلاها را از او دفع مي كند كه كوچكترين آنها ديوانگى و برص و جذام باشد».
2- سوره لقمان
«هر كه سوره لقمان را در شب بخواند، خدا سى فرشته را مامور حفظ او تا به صبح در برابر شيطان و لشكر شيطان مى‏ كند و اگر در روز بخواند اين سى فرشته او را تا به غروب از ابليس و لشكرش محافظت مى‏ نمايند».
3- سوره یس
«هر كه در شب پيش از آنكه بخوابد یا در روز اين سوره را قرائت نمايد تمام شبانه روز در امان خدا باشد و فراخ روزى گردد. هر كه در شب این سوره را بخواند خداى تعالى هزار فرشته بر او موكل گرداند كه او را از هر آفتى و از شر هر شيطانى حفظ نمايند و اگر در آن روز یا شب بميرد خدا او را به بهشت برد و سى هزار فرشته در زمان غسل او حاضر شوند براى او استغفار كنند و جنازه او را تشييع كنند».
4- سوره صافات
«هر كه سوره صافات را در هر روز جمعه بخواند از هر آفتى محفوظ مى‏ ماند و هر بلائى در زندگى دنيا از او دفع مى‏ گردد، خداوند وسيعترين روزى را در اختيارش مى‏ گذارد و او را در مال و فرزندان و بدن گرفتار زيان هاى شيطان رجيم و گردنكشان عنود نمى‏ سازد و اگر در آن روز و شب از دنيا برود خداوند او را شهيد مبعوث مى ‏كند و شهيد مى ‏ميراند و او را در بهشت با شهداء هم درجه مى‏ سازد».
5- سوره زمر
«هر كه سوره زمر را تلاوت كند خداوند شرف دنيا و آخرت به او مى ‏دهد و بدون داشتن مال و قبيله قدرت و عزت به او مى ‏بخشد».
6- سوره طور
«هر كه سوره طور را تلاوت كند خداوند، خير دنيا و آخرت را براى او جمع مى كند».
7- سوره واقعه
«هر که سوره واقعه را در هر روز جمعه بخواند هرگز در دنيا ناراحتى نمى ‏بيند و فقر و آفتى از آفات دنيا دامنگيرش نمى ‏شود، و این سوره ویژه اميرمؤمنان على علیه السلام است که احدی با او در آن شریک نیست».
8 و 9- سوره حدید و مجادله
«هر که سوره حديد و مجادله را در نمازهاى واجب بخواند و آن را ادامه دهد، خداوند هرگز او را در تمام طول زندگى عذاب نمى ‏كند و در خود و خانواده ‏اش هرگز بدى نمى ‏بيند و نيز گرفتار فقر و بد حالى نمی ‏شود».
10- سوره ممتحنه
«هر كه سوره ممتحنه را در نمازهاى واجب و نافله بخواند، خداوند قلبش را براى ايمان، خالص و آماده مى ‏كند، نور بصيرت به او مى ‏بخشد و هرگز فقر دامان او را نمى ‏گيرد و خود و فرزندانش به جنون گرفتار نمى ‏شوند».
11- سوره جن
«هر که بسيار سوره جن را بخواند هرگز در زندگى دنيا چشم زخم جن و جادو و سحر و مكر آنها به او نمى ‏رسد».
12- سوره مزمل
«هر كه سوره مزمّل را در نماز عشاء يا در آخر شب قرائت كند شب و روز و خود سوره به نفع او گواهى و شهادت می دهند و خداوند او را زندگانى پاك داده و پاكيزه او را مي ميراند».
13- سوره نازعات
«هر که سوره نازعات را قرائت كند نميرد مگر سيراب و محشور نشود مگر آنكه سيراب داخل بهشت شود».
14- سوره قدر
«هر که سوره قدر را در نمازهاى واجب تلاوت كند منادى ندا كند اى بنده خدا آمرزيده شده ‏اى اعمال خود را از نو بگير».
15- سوره زلزال
«هر که سوره زلزال را در نمازهاى نافله بخواند هرگز به زلزله گرفتار نمى ‏شود و با آن نمى ‏ميرد و به صاعقه و آفتى از آفات دنيا تا هنگام مرگ گرفتار نخواهد شد».
16- سوره همزه
«هر که سوره همزه را در نمازهاى واجب قرائت كند فقر و احتياج از او دور گردد و روزى او زياد شود و ايمن باشد از مردن بد، إِنْ شَاءَ اللَّهُ».
17و 18- سوره کافرون و توحید
«هر که اين دو سوره را در نمازی از نمازهاى واجب قرائت كند خداوند او و پدر و مادرش و فرزندانش را بيامرزد و اگر از جمله اشقیا باشد او را داخل در سعادتمندان گرداند و تا زنده باشد سعيد و نيكبخت باشد و شهيد بميرد و شهيد مبعوث گردد».
19- سوره نصر
«هر كه (اذا جاء نصر اللَّه و الفتح) را در نماز نافله يا فريضه قرائت كند خدا او را بر تمام دشمنانش يارى كند و امور مهم او را کفایت کند». [2]

بنا به سفارش ائمه علیهم السلام باید قرآن را با تأنى قرائت کرد تا معناى آن را ياد گرفته و به احكام آن عمل نمود، به وعده‏ هاى خداوند اميدوار شد و از عذاب هاى او ترسان بود، از حكايات آن عبرت گرفت. اوامر الهى را اطاعت نمود و از نواهى او نفس خود را باز داشت، این است هدف از بیان فضائل قرائت سوره ها و تشویق به تدبر در آن.

#قرآن #فضیلت_قرائت #تدبر #احادیث
یادداشت: سیدمهدی سیدمرادی
پی نوشت ها
[1] محمد، 24.
[2] الفقه المنسوب إلى الإمام الرضا عليه السلام، مؤسسة آل البيت عليهم السلام‏، مشهد، 1406 ق، ص 342‏.مطالب مرتبط