صفات شیعه در کلام رضوی

حضرت رضا علیه السلام در حدیثی به جایگاه و مقام والای شیعیان و صفات و ویژگی های آنان اشاره می فرمایند

صفات شیعه در کلام رضوی

شیعیان و پیروان واقعی ائمه معصومین علیهم السلام در نزد خداوند و در نزد آن بزرگواران از جایگاه و مقام ویژه ای برخوردارند، البته کسانی شایسته و سزاوار این مقام هستند که از صفات و ویژگی هایی که ائمه علیهم السلام بیان کرده اند برخوردار باشند، حضرت رضا علیه السلام در حدیثی به جایگاه و صفات شیعیان اشاره می فرمایند.

>> ائمه علیهم السلام، دوستدار شیعیان هستند

پسر ابى نجران می گوید: از امام رضا عليه السّلام شنيدم كه فرمود:

«مَنْ عَادَى شِيعَتَنَا فَقَدْ عَادَانَا وَ مَنْ وَالاهُمْ فَقَدْ وَالانَا لِأَنَّهُمْ مِنَّا خُلِقُوا مِنْ طِينَتِنَا؛ هر که با شيعيان ما دشمنى ورزد، با ما دشمنى ورزيده است و هر که شيعيان ما را دوست داشته باشد، ما را دوست داشته است، چون آنها از ما هستند و از سرشت ما خلق شده اند».

ایشان در ادامه می فرمایند: «مَنْ أَحَبَّهُمْ فَهُوَ مِنَّا وَ مَنْ‏ أَبْغَضَهُمْ فَلَيْسَ مِنَّا؛ هر که آنان را دوست داشته باشد، از ماست و هر که با آنها دشمن ورزد، از ما نيست».

>> لطف و رحمت ویژه خداوند به شیعیان

حضرت رضا علیه السلام سپس به لطف و عنایت الهی به شیعیان اشاره می کند و می فرماید:

«شِيعَتُنَا يَنْظُرُونَ بِنُورِ اللَّهِ وَ يَتَقَلَّبُونَ فِي رَحْمَةِ اللَّهِ وَ يَفُوزُونَ بِكَرَامَةِ اللَّهِ؛ شيعيان ما به نور خدايى مى ‏نگرند و در رحمت خداوند غوطه‏ ورند و به كرامت الهى رستگارند».

>> نهایت علاقه و توجه ائمه معصومین علیهم السلام به شیعیان

آن بزرگوار، نهایت علاقه و توجه ائمه معصومین علیهم السلام به پیروان و شیعیان واقعی خود را اینگونه بیان می فرمایند:

«مَا مِنْ أَحَدٍ مِنْ شِيعَتِنَا يَمْرَضُ إِلَّا مَرِضْنَا لِمَرَضِهِ وَ لَا اغْتَمَّ إِلَّا اغْتَمَمْنَا لِغَمِّهِ وَ لَا يَفْرَحُ إِلَّا فَرِحْنَا لِفَرَحِهِ؛ هيچ يك از شيعيان ما بیمار نمى ‏شود مگر اين كه ما به خاطر بيمارى او بيمار مى ‏شويم و غمگین و اندوهگين نمى ‏شود مگر اين كه ما به خاطر غم و غصه ‏اش اندوهناك مى ‏شويم و شاد نمى‏ شود مگر اين كه ما به خاطر شادى ‏اش شاد و خوشحال مى‏ شويم».

>> آگاهی ائمه علیهم السلام از حال و وضع شیعیان

شیعیان از نظر ائمه علیهم السلام دور نیستند و آن بزرگواران از حال و وضع آنها آگاه هستند و همیشه مورد لطف و یاری ایشان می باشند: «وَ لَا يَغِيبُ عَنَّا أَحَدٌ مِنْ شِيعَتِنَا أَيْنَ كَانَ فِي شَرْقِ الْأَرْضِ أَوْ غَرْبِهَا وَ مَنْ تَرَكَ مِنْ شِيعَتِنَا دَيْناً فَهُوَ عَلَيْنَا وَ مَنْ تَرَكَ مِنْهُمْ مَالًا فَهُوَ لِوَرَثَتِهِ؛ هيچ يك از شيعيان ما، در هر كجا كه باشد، چه در مشرق و چه در مغرب، از ما پنهان و غايب نيست. هر كدام از آنها از دنيا برود و از خود قرضى بجا گذاشته باشد، اداى آن بر عهده ماست و اگر مالى از خود به جا گذارد، بای وارثانش است».

>> شیعیان واقعی چه صفات و ویژگی هایی دارند؟

اما شیعیان چه صفات و ویژگی هایی باید داشته باشند و در عمل و رفتار باید چگونه باشند تا از شیعیان ائمه علیهم السلام به شمار آیند حضرت رضا علیه السلام اینگونه سخن خود را ادامه می دهند:

«شِيعَتُنَا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ يَحُجُّونَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ وَ يَصُومُونَ شَهْرَ رَمَضَانَ وَ يُوَالُونَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يَتَبَرَّءُونَ مِنْ أَعْدَائِهِمْ [مِنْ أَعْدَائِنَا] أُولَئِكَ أَهْلُ الْإِيمَانِ وَ التُّقَى وَ أَهْلُ الْوَرَعِ وَ التَّقْوَى؛ شيعيان ما كسانى هستند كه نماز بر پا مى ‏دارند، زكات مى ‏دهند، حجّ خانه خدا را بجا مى‏ آورند، ماه رمضان روزه مى‏ گيرند، اهل بيت پيامبر را دوست ‏دارند و از دشمنانشان بيزارى مى ‏جويند. آنها اهل ايمان و تقوى و اهل پرهيزكاري هستند».

>> شیعیان، جزو بندگان حقیقی و اولیای راستین خداوند هستند

کسانی که چنین صفات و ویژگی هایی داشته باشند جزو بندگان حقیقی و اولیای راستین او هستند:

«وَ مَنْ رَدَّ عَلَيْهِمْ فَقَدْ رَدَّ عَلَى اللَّهِ وَ مَنْ طَعَنَ عَلَيْهِمْ فَقَدْ طَعَنَ عَلَى اللَّهِ لِأَنَّهُمْ عِبَادُ اللَّهِ حَقّاً وَ أَوْلِيَاؤُهُ صِدْقاً؛ هر هر که به ایشان ایراد بگیرد به خداوند ایراد گرفته است و هر که به آنها طعنه بزند و سرزنششان کند، خدا را سرزنش كرده، چون اينها بندگان حقيقى خداوند و اولياى راستين او هستند».

>> خداوند بخاطر جایگاه والای شیعیان، شفاعت آنها را می پذیرد

حضرت رضا علیه السلام در پایان این حدیث، از مقام شفاعت شیعیان سخن می گوید که خداوند بخاطر مقام و جایگاه والای شیعیان، شفاعت آنها را می پذیرد:

«وَ اللَّهِ إِنَّ أَحَدَهُمْ لَيَشْفَعُ فِي مِثْلِ رَبِيعَةَ وَ مُضَرَ فَيُشَفِّعُهُ اللَّهُ تَعَالَى فِيهِمْ لِكَرَامَتِهِ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ[1]؛ به خدا سوگند، هر يك از آنها در جماعتى مثل قبيله ربيعه و مضر [كه به زيادى نفرات در عرب مشهورند] شفاعت مى ‏كند و خداوند شفاعت او را در باره آنها مى‏ پذيرد و اين، براى كرامت و مقامى است كه اينان در پيشگاه خدا دارند».

شيعيانِ اهل بیت علیهم السلام بايد هم در ايمان و در عمل صالح، همچون ائمه علیهم السلام، مانند چراغى پرفروغ نور افشانى كنند تا علاوه بر خودشان، ديگران نیز در سايه نور ايمان آن‏ ها حرکت کنند و هدايت شوند. بدون تردید اين امر سبب زينت و خرسندى ائمّه علیهم السلام است همچنانکه امام صادق عليه السّلام فرموده است: «يَا مَعْشَرَ الشِّيعَةِ إِنَّكُمْ قَدْ نُسِبْتُمْ إِلَيْنَا كُونُوا لَنَا زَيْناً وَ لَا تَكُونُوا عَلَيْنَا شَيْنا[2]؛ اى گروه شيعه! كه به ما منسوب هستيد، براى ما زينت باشيد و مايه عار و ننگ ما نباشيد».

مهدی سیدمرادی

پی نوشت ها:

[1] صفات الشيعة، شیخ صدوق، أعلمى‏، تهران‏، 1362 ش‏، چاپ اول‏، ص 3.

[2] الأمالي، شیخ صدوق، كتابچى‏، تهران‏، 1376ش‏، ص 400.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر