جریان نفوذ در خاستگاه انقلاب اسلامی

حوزه علمیه خاستگاه انقلاب اسلامی ایران به شمار می آید و دشمنان انقلاب با توجه به این مهم سعی در ایجاد انحراف و چنددستگی در حوزه علمیه دارند.

جریان نفوذ در خاستگاه انقلاب اسلامی

دشمنان انقلاب اسلامی پس از گذشته چهار دهه از پیروزی انقلاب، به این نکته مهم پی برده اند که برای مقابله با جمهوری اسلامی بایستی ارکان مهم و تاثیرگذار انقلاب اسلامی را تضعیف و یا دچار انحراف کنند تا بتوانند پایه های مشروعیت و مقبولیت نظام اسلامی را از درون تهی و سست کنند.

با نگاهی به تاریخ انقلاب اسلامی می توان به این مهم پی برد که یکی از پایه های تاثیرگذار و جریان ساز در مسیر سال های مبارزه ملت ایران قبل از انقلاب و همچنین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حوزه های علمیه هستند.

بطوریکه امام خمینی(ره) در این زمینه می فرمایند:« در تمام مراحل، روحانیت نقش اول (را) داشت... همه اینها بودند لكن آن كه ملت را بسیج كرد، آن روحانیون بودند، یعنی هر مرحله­ای یك مسجد یا چهار مسجدی كه دارد، چهار تا روحانی دارد مردم به آن اعتقاد دارند... اگر این روحانیت را از این نهضت از اول برمی داشتیم، اصلاً نهضتی نمی شد، مردم به كس دیگری گوش نمی دادند.»( صحیفه­ی نور، جلد ۱۱، ص ۱۳۰)

این نقش بی بدیل و منحصربفرد حوزه های علمیه وروحانیت از چشم دشمنان ایران اسلامی دور نمانده است و اکنون در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامیهمه تلاش خود را برای ایجاد جریان های انحرافی و دور نمودن روحانیت از اسلام ناب محمدی(ص) می کنند.

این نقشه دشمنان #انقلاب_اسلامی را برای چندمین بار رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مردم قم مورد توجه قرار می دهند و به روحانیون و عناصر فعال در حوزه های علمیه بخصوص حوزه علمیه قم در این زمینه هشدار می دهند، ایشان فرمودند:« انگیزه‌هایی وجود دارد برای اینکه فضای انقلابی قم را تغییر بدهند و روحیه‌ی انقلابی قم و روحیه‌ی دینی قم را کمرنگ کنند؛ انگیزه‌هایی وجود دارد. ... بزرگان قم، جوانان قم باید نگذارند تا دستهای خائن، قم را از مرکزیّت انقلاب، از کانون انقلاب بودن بیرون بیاورند و این معانی را در آن کمرنگ کنند. به هر حال قم آن سرچشمه‌ی اصلی است و حوزه‌ی قم آن پشتوانه‌ی معنوی است برای این حرکتی که دنیا را تغییر داد، دنیا را تکان داد و همچنان این حرکت ادامه دارد و هنوز در آغاز راهیم.»

یکی از جدی ترین موضوعات در این زمینه که در سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است، نفوذ جریان فکری سکولاریسم در حوزه های علمیه است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال های گذشته نیز نسبت به آن هشدار می دهند. ایشان می فرمایند:« حوزه‌های علمیه نمی‌توانند سکولار باشند. این‌که ما به مسائل نظام کار نداریم، به مسائل حکومت کار نداریم، این سکولاریسم است.»( بیانات در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی19/7/91)

گزراشی برای نفوذ در حوزه علمیه

برای شناخت بیشتر طراحیدشمنان جمهوری اسلامی در این زمینه می توان به گزارشات اندیشکده های غربی در این زمینه رجوع کرد که پرده از اهداف دشمن در این زمینه برمی دارد.

یکی از این گزارشات که در سال های اخیر انتشار یافته است مربوط می شود به فوریه سال2017، زماینکه (اسکات مودل) مدیر عامل گروه راپیدان (تحت نظارت کمیته امورخارجه مجلس نمایندگان) در 16 فوریه این سال در گزراشی تحت عنوان(آینده سیاست آمریکا در قبال ایران) پیشنهاداتش را برای مقابله با جمهوری اسلامی اینگونه می نویسد:« این موضوع باید شامل تبلیغ چهره‌های برجسته و محترم چون آیت‌الله شیرازی و امثال او باشد (که ضد آیت الله خامنه‌ای هستند) و در عراق هم باید قرائت‌هایی از اسلام شیعه که بیشتر اهل مدارا و کم‌تر اهل سیاست و نظامی‌گری هستند، تبلیغ شوند.»

بخشی از این پازل همچنان که اسکات مودل بیان می کند تبلیغ جریان فکری و اشخاصی از درون حوزه های علمیه است که بدنبال جدایی دین از سیاست هستند و روحانیت را به آخوند حکومتی و غیر حکومتی تقسیم می کنند و در مقابل نظام اسلامی می ایستند.»

چیزی که رهبر انقلاب نیز نسبت به ان موضع جدی گرفته اند و فرموده اند:« حوزه هاى علميه بايد خود را سربازان نظام بدانند، براى نظام كار كنند، براى نظام دل بسوزاند، در خدمت تقويت نظام حركت كنند؛ و اين درست عكس آن چيزى است كه سياست سرويسهاى امنيتى انگليس و آمريكا و اسرائيل و ديگران و ديگران دنبال مى كنند. آنها تلاش مى كنند بلكه بتوانند يك منفذى پيدا كنند. يك آخوندى يك گوشه اى حرفى مى زند، كه علىالظاهر برخلاف خواست و فهم و عقيده ى كلى نظام است، بزرگش مى كنند؛ آن آدم را اگر كوچك هم باشد، از او يك تصوير بزرگى درست مى كنند.»

شیعه انگلیسی

به واقع جریان #شیعه_انگلیسی فرقه‌ای که با شهادت و جهاد نسبتی ندارد. بی‌خطر برای طاغوت و ظالمین و از کنار آمریکا و اسرائیل نیز با سکوت عبور می‌کند. "شیعه انگلیسی" ترجیح می‌دهد بر پیکر خونین امام حسین (ع) گریه و مویه کند تا در رکاب پسر رسول خدا کشته شود. تشیع انگلیسی هدفش حرکت در مسیر اصلاح دین رسول خدا نیست و تنها بر تفرقه و اختلافات تأکید دارد. "تکفیر" می‌کند. ناسزا می‌گوید. به مقدسات سایر مسلمانان توهین می‌کند و به تنها حکومت شیعی جهان می‌تازد. و البته جالب اینجاست که پایگاه تبلیغ آنان و رسانه هایشان در انگلیس دشمن دیرینه اسلام قرار دارد و چگونه روباه پیر با این اسلام کنار آمده است از سوالاتی است که پرده از بسیاری از ابهامات بر می دارد.

اسلام لیبرالیستی

جریانی که دین اسلام را در حد انجام احکام و عبادات فردی پایین می آورد روی دیگر سکه نفوذ در حوزه های علمیه برای تضعیف نمودن پشتوانه عظیم انقلاب اسلامی یعنی روحانیت و حوزه علمیه است. در سال های اخیر برخی جریانات انحرافی به شدت در درون حوزه‌های علمیه فعال شده‌اند که شاید در وهله اول، مخالف یا در نقطه مقابل هم به نظر برسند، ولی در یک چشم‌انداز کلان‌نگر، کاملاً مشخص است که همه آن‌ها در یک هدف اشتراک دارند که همان سکولاریزاسیون حوزه و غیرایدئولوژیک کردن آن است و در واقع همه این جریان‌ها، میراث «اسلام سیاسی» حضرت امام (ره) را هدف قرار گرفته‌اند. از جریانی که فقه حکومتی را امری غیر واقعی و نادرست می داند. تا کسانی که بیان می کنند به جای تمرکز بر فرد، باید بررسی کرد که آیا حکومت، شریعت را به خوبی اجرا می‌کند؟ بر این اساس حکومت اسلامی حکومتی است که دنبال اجرای شریعت است. این حکومت مطلوب است حتی اگر در رأس آن فقیه جامع نباشد.

اسلام رحمانی

روایت این جریان، دقیقاً در راستای لیبرالیزه کردن اسلام، ارائه یک اسلام غیرایدئولوژیک و البته تقابل سازی با اندیشه «ولایت فقیه» است. این روایت، با زیر سوال بردن مفهوم عمیقاً دینی «تبری» که جزو فروع دین شیعیان است، هر نوع مرزبندی حق و باطل را زیر سوال می‌برند و با ترویچ نوعی اسلام به شدت متساهل و متسامح، به تدریج حتی در آیات و روایات مرتبط با عذاب گناهکاران یا قتال با اهل باطل هم تشکیک می‌کنند. فکر غلطی که اسلام را دینی بدون هرگونه حد و مرز معرفی می کند.

سخنان پایانی را اختصاص می دهیم به کلام ماندگار بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) که با همه وجود این خطر را برای خاستگاه انقلاب درک کرده بود و به خوبی این سناریوی دشمن را برای همگان در منشور روحانیت بیان می کند.

«در حوزه‌های علمیه هستند افرادی که علیه انقلاب و #اسلام_ناب_محمدی فعالیت دارند. امروز عده‌ای با ژست تقدس‌مآبی چنان تیشه به ریشه دین و انقلاب و نظام می‌زنند که گویی وظیفه‌ای غیر از این ندارند. خطر تحجرگرایان و مقدس‌نمایان احمق در حوزه‌های علمیه کم نیست. .... این‌ها مروج #اسلام_آمریکایی‌اند و دشمن رسول اللّه. .... اولین و مهم‌ترین حرکت، القای شعار جدایی دین از سیاست است که متأسفانه این حربه در حوزه و روحانیت تا اندازه‌ای کارگر شده است تا جایی که دخالت در سیاست دون شان فقیه و ورود در معرکه سیاسیون تهمت وابستگی به اجانب را به همراه می‌آورد.»

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر