جنون نمايش ثروت

ثروتمندان مغرور معمولا گرفتار انواعى از جنون مى‏ شوند، يك شاخه آن، جنون نمايش ثروت است، آن ها از اين كه ثروت خود را به رخ ديگران بكشند لذت مى ‏برند، از اين كه سوار مركب راهوار گرانقيمت خود شوند و از ميان پابرهنه ‏ها بگذرند و گرد و غبار بر صورت آن ها بيفشانند و تحقيرشان كنند احساس آرامش خاطر مى‏كنند! گرچه همين نمايش ثروت غالبا بلاى جانشان است زيرا كينه ‏ها در سينه ‏ها پرورش مى‏ دهد، و احساسات را بر ضد آنها بسيج مى‏ كند، و بسيار مى ‏شود كه همين عمل زشت و شرم ‏آور طومار زندگى آن ها را درهم مى ‏پيچد، و يا ثروتشان را بر باد مى ‏دهد!. ممكن است اين كار جنون ‏آميز انگيزه ‏اى مانند تطميع افراد طمعكار و تسليم افراد سركش داشته باشد، ولى آن ها حتى بدون اين انگيزه اين عمل را انجام مى ‏دهند، اين يك نوع هوس است نه برنامه و نقشه. قارون نمونه بارز آن محسوب مى ‏شود، از این رو آیه 79 سوره قصص مى‏ فرمايد: «قارون با تمام زينت خود در برابر قومش (بنى اسرائيل) ظاهر شد»(فَخَرَجَ عَلى‏ قَوْمِهِ فِي زِينَتِهِ‏).

این تعبیر گوياى اين حقيقت است كه او تمام توان و قدرت خود را به كار گرفت تا آخرين زينت و بالاترين ثروت خود را به نمايش بگذارد كه با اين ثروت چه ‏ها مى‏ تواند انجام دهد؟! اين داستان روشنگر اين حقيقت است كه غرور و مستى ثروت گاه انسان را به انواع جنون مى ‏كشاند، جنون نمايش دادن ثروت و به رخ ديگران كشيدن جنون لذت بردن از تحقير تهى ‏دستان! و باز همين غرور و مستى و عشق بى ‏حد و حصر به سيم و زر، گاه سبب مى‏ شود كه دست به زشتترين و ننگين ‏ترين گناهان بزند، در مقابل پيامبر پاك خدا، قيام كند و به مبارزه و ستيز با حق و حقيقت برخيزد، و حتى بى ‏شرمانه ‏ترين تهمت ها را به پاكترين افراد ببندد و حتى با استفاده از ثروت خود از زنان آلوده هر جايى براى رسيدن به مقصدش كمك گيرد. حتى كارشان به جايى مى ‏رسد كه در برابر پروردگار اظهار وجود مى ‏كنند و دم از استقلال مى ‏زنند و مى ‏گويند: آنچه را پيدا كرد ه‏ايم به ابتكار و هوش سرشار و خلاقيت و استعداد و اطلاعات بى ‏نظير خودمان بوده است.

اگر قارون با اطرافيانش و تمام ثروتش به قعر زمين فرو رفت و نابود شد ديگران به اشكال ديگرى نابود مى ‏شوند، و گاه حتى زمين، ثروتشان را به شكل ديگرى مى ‏بلعد، يعنى ثروت هاى عظيم خود را تبديل به كاخ ها، باغ ها و زمين هايى مى‏ كنند كه هرگز از آن استفاده نخواهند كرد، و گاه حتى اموال خود را مى ‏دهند و زمين هاى باير و مرده را خريدارى مى‏كنند، به اين خيال كه آن را تقسيم كرده و به قيمت هاى گزافى بفروشند و به اين ترتيب، زمين ثروتشان را مى ‏بلعد!.

اين گونه افراد سبك مغز، چون راهى براى خرج كردن ثروت عظيم خود پيدا نمى ‏كنند رو به سوى ارزش هاى خيالى مى ‏آورند، مجموعه ‏اى از كاسه كوزه ‏هاى شكسته قديمى را، به عنوان عتيقه ‏هاى گرانبها!، و گاه مجموعه ‏اى از تابلوهاى بيرنگ و يا حتى مجموعه ‏اى از تمبرهاى پستى، اسكناس ها و مانند آن كه متعلق به سال ها و يا قرون گذشته است، به عنوان با ارزشترين كالاها در قصر و كاخ خود جمع ‏آورى مى‏ كنند. آن ها اين زندگى تجملى و تخيلى را در حالى فراهم آورده ‏اند كه در شهر و ديار آن ها و گاه در همسايگى ديوار به ديوارشان افراد محرومى هستند كه شب گرسنه مى‏ خوابند، و عجب اين كه چنان وجدان آن ها تحليل رفته كه حتى كمترين ناراحتى از اين وضع احساس نمى‏ كنند! گاه حيوانات آن ها داراى مرفه ‏ترين زندگى هستند، و حتى از معلم و پزشك و دارو بهره مى‏ گيرند، در حالى كه انسان هاى مظلومى در نزديكى آن ها در بدترين شرائط زندگى مى ‏كنند، و يا در بستر بيمارى ناله سرداده ‏اند، نه پزشكى بر بالين آن ها حاضر مى ‏شود و نه قطره دوائى.!

علی کفشگر فرزقی

منبع: تفسير نمونه، ج‏16، ص: 163 و 170

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

8877

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8308

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7632

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8583

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9334

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر