یکی از کالاهایی که گردش مالی بالایی در ایران دارد و کمتر مورد توجه است، آدامس است. با گردش مالی 1500میلیارد تومانی که می تواند برای ده هاهزار ایرانی شغل ایجاد کند، اگر من وشما از برندهای خارجی چشم بپوشیم و برندهای معتبر ایرانی بخریم.

جویدن های میلیاردی ایرانی ها

جویدن های میلیاردی ایرانی ها

علیرغم این که در میان ما ایرانی ها زیاد استفاده می شود، اما کالایی بااهمیتی برای ما ایرانی ها محسوب نمی شود. در دنیا در رده کالاهای لوکس محسوب می شود. در فروشگاه های زنجیره ای، گوشه و کنار مغازه ها و حتی کیوسک های روزنامه فروشی انواع و اقسان آن در دسترس همه است. همه ما تجربه استفاده از آن را داریم. عده ای آن را از روی عادت، عده ای برای تفریح و عده ای هم برای پرستیژ آن را مصرف می کنند.

آدامس، یکی از محبوب ترین و پر مصرف ترین جویدنی های مصنوعی در نقاط مختلف دنیاست. کالایی که گرچه تولید آن فن آوری پیچیده ای و زیر ساخت های سنگینی نمی خواهد اما با همه این تفاصیل گردش مالی آن در دنیا بیش از 21میلیارد دلار برآورد شده است.

اگر شما هم به فروشگاه های بزرگ و کوچک مواد غذایی مراجعه کنید، حتما با انواع و اقسام برندهایخارجی و ایرانی آدامس را برخورد کرده اید. برندهایی که البته هر ایرانی حق انتخاب در میان آنان را دارد.

اما آدامس جویدن ما ایرانی ها زمانی برای اقتصاد کشورمان مهم و تاثیرگذار می شود که بدانیم گردش مالی سالانه آن در بازار ایرانبیش از 1500 میلیارد تومان است. رقم ریالی بزرگی که دو برابر گردش مالی بازار سالانه کتاب در ایران و 15برابر گردش مالی سینماها در ایران است.

محصولی که سابقه تولید 65 ساله آن در ایران وجود دارد. بسیاری از ما ایرانی ها برند بیاد ماندنی(خروس نشان) و یا (پرستو) را به یاد دارند. طعم شیرین و دلچسب آدامس های وطنی که در سال های نه چندان دور محبوب بسیاری از ایرانیان بود و حرف اول را در کشور می زد.

اما اگر امروز نگاهی به بازار آدامس درکشور بیندازیم مشاهده می کنیم که محصولات شرکت های خارجی بازار #ایران را به تصرف خود درآورده اند. بر اساس آمارهای موجود بیش از 75درصد این بازار پرسود و کمتر شناخته شده در اختیار برندهای خارجی است و فقط 25درصد آدامس ایران را تولیدات داخلی تامین می کنند. یعنی چیزی حدود 1200میلیارد تومان آدامس که بخش بسیار گسترده ای از آن از طریق قاچاق و بصورت غیر قانونی وارد کشورمان می شود. آدامس هایی که از کیفیت پایینی برخوردار هستند و به علت نداشتن استانداردهای لازم می توانند به سلامتی ما آسیب بزنند. اما با تبلیغات پر سر وصدا سعی در جلب نظر ما ایرانی ها دارند.

با 1200میلیارد تومان پولی که ما ایرانی ها از بابت خرید آدامس های خارجی به جیب شرکت های خارجی می ریزیم و با آن برای هزاران کارگر خارجی شغل ایجاد می کنیم، می توان به 400هزار زوج ایرانی وام ازدواج داد یا برای بیش از 300هزار جوان ایرانی در صنایعینظیر کیف و کفش ایجاد اشتغال کرد.

این در حالی است که متاسفانه برخی از برندهای معتبر ایرانی که از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند به دلیل خرید آدامس های #خارجی توسط ما ایرانی ها، فقط با 45درصد ظرفیت خود کار می کنند. که در صورت حمایت و اعتماد هر ایرانی به این محصولات بومی می توان به این صنعت با ارزش افزوده بالا، رونق بیشتری بخشید.

همه ما با استفاده از برندهای آدامس ایرانی می توانیم، هم دهان خود را با تولیدات با کیفیت ایرانی خوشبو و معطر کنیم و هم طعم شیرین کار و اشتغال را برای جوان ایرانی رقم بزنیم.


مطالب مرتبط