او یکی از بزرگترین واقفان آستان قدس رضوی بود...

حاج حسین آقا مَلِک
۱۹ آذر ۱۳۹۷ 565 65.3 KB 15 0

حاج حسین آقا مَلِک

حاج حسین آقا ملک فرزند حاج محمدکاظم آقا ملک التجار، از بزرگترین واقفین آستان قدس رضوی، در سال 1250 ش در مشهد چشم به جهان گشود.

5c0e2fe4c94f2.jpg

حاج حسین آقا ملک

پدرش بازرگانی فرهنگ دوست بود و فرزند خود را علاوه بر آشنایی با حرفه بازرگانی با علوم دیگر نیز آشنا نمود. حاج حسین آقا ملک برای اداره معیشت خویش رویه پدر را برگزید و در تمام رشته های تجارت و زراعت وارد شد.

سال ها اجاره دار املاک و مستغلات آستان قدس رضوی بود. او چون از نوجوانی خوب فکر می کرد و آینده نگر بود، ثروت پدری را چند برابر نمود و در استان خراسان موقعیتی استثنایی یافت.

5c0e30232a3b6.jpg

کتابخانه و موزه ملی ملک

او انسانی باذوق، فرهنگ دوست و سخاوتنمند بود و به مشاغل سیاسی دلبستگی نداشت. علاقه وی به اشیای عتیقه موجب شد تا با گردآوری مسکوکات تاریخی، تمبرهای نادر، فرش ها و تابلوهای نقاشان معروف جهان، گنجینه ای بی نظیر فراهم آورد.

ملک در کنار گردآوری اشیاء عتیقه، یکی از بزرگترین و بهترین کتابخانه های خطی کشور را طی هفتاد سال کوشش، گرد آوری کرد. این کتابخانه دربردارنده 6537 جلد کتاب و قرآن خطی پرارزش و دهها هزار کتاب چاپی و گنجینه های فرهنگی هنری است.

5c0e3039df066.jpg

کتابخانه و موزه ملی ملک

حاج حسین آقا ملک محضری شیرین داشت به اهل علم و ادب احترام می گذاشت همیشه در باغ گلاب دره عده زیادی از دانشمندان و شعرا به گرد او جمع می شدند و به داد و ستد علمی می پرداختند.

وی، دو بیمارستان در تربت جام و چناران برای عموم ساخت و باغ وکیل آباد را که حدود دو میلیون متر مساحت دارد به عنوان تفرج گاه به مردم مشهد پیشکش کرد.

وی املاک خود در تهران و خراسان را که بالغ بر 61 آبادی و مزرعه بود و نیز موزه و کتابخانه اش را بر آستان قدس رضوی وقف نمود.

همه اموال ایشان طبق وقفنامه ی وی در اختیار آستان قدس رضوی قرار گرفت و آستانه پس از انقلاب اسلامی ضمن رسیدگی به امور موقوفات ایشان، ساختمانی به مساحت ده هزار مترمربع در زمین متعلق به ملک و در مجاورت وزارت امور خارجه ساخت و کتابخانه و موزه ملک را به آنجا انتقال داد که امروزه مورد استفاده پژوهشگران کشور است. حاج حسین آقا ملک تا زمان حیات خود متولی موقوفاتش بود تا اینکه در روز سوم مرداد سال 1351ش به علت سکته قلبی در سن 101 سالگی در تهران درگذشت، پیکر ایشان به مشهد منتقل و در دارالحفاظ حرم مطهر دفن گردید.

روحش قرین رحمت ایزدی

منابع:

  • مشاهیر مدفون در حرم رضوی،جلد سوم؛ بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی
  • بارگاه خورشید؛ بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی

مطالب مرتبط