حامی غریبان

من با جناب شیخ به حرم مطهر مشرف شدیم، پس از زیارت و نماز در حالی که شیخ دست به دعا برداشته بود دیدم شخصی کنار شیخ ایستاده و یک کیسه پول در دست دارد و آن را در دست شیخ گذاشت و گفت هر امامی مظهر صفاتی از صفات الهی است و این بزرگوار علی بن موسی الرضا (علیه السلام) متکفل احوال غریبان است.

حامی غریبان

5a8a80140ca51.jpg


محدث قمی (رضوان الله علیه) در کتاب فوائد الرضویه در شرح حال جلیل القدر شیخ مهدی معروف به ملاکتاب که آرزو داشت در راه مکه از دنیا برود و بالاخره به آرزوی خود رسیده می نویسد:
شیخ علی گفت: من در خدمت جناب آقای شیخ مهدی معروف به ملا کتب بودم، در سفری که به زیارت حضرت رضا (علیه السلام) مشرف می شد، من امین مخارجش بودم.
با گروهی که شیخ مسافرت را آغاز کرده بود، وارد مشهد مقدس شدیم. چند روز زیارت کردیم پول و مخارج ما تمام شد و یک شاهی باقی نماند. کسی را هم نمی شناختیم که وجهی به عنوان قرض از او بگیریم. به ناچار من به مهمان های همراه شیخ گفتم وضع ما چنین است و امشب برای شام یک دینار هم نداریم. از جا برخاستیم و متفرق شدیم.

5a8a8046b94ef.jpg


من با جناب شیخ به حرم مطهر مشرف شدیم، پس از زیارت و نماز در حالی که شیخ دست به دعا برداشته بود دیدم شخصی کنار او ایستاده و یک کیسه پول در دست دارد و آن را در دست شیخ گذاشت. تا شیخ پول را در دست خود دید به آن شخص گفت: شما اشتباه نکرده اید که این پول را در اختیار من می گذارید (منظورش این بود که شاید به دیگری باید بپردازد) اما آن شخص گفت: «اما علمت ان لکل امام مظهر و ان الامام علی بن موسی الرضا (علیه السلام) متکفل لاحوال الغرباء».
مگر نمی دانی هر امامی مظهر صفاتی از صفات الهی است و این بزرگوار علی بن موسی الرضا (علیه السلام) متکفل احوال غریبان است. این کیسه پول از جانب آن حضرت است که به تو رسیده، این سخن را گفت و رفت.
مرحوم شیخ از این امر متحیر ایستاده بود؛ نظرش به من افتاد، اشاره کرد، من نزدیک رفتم، کیسه را از میان دستش برداشتم؛ به بازار رفتم و برای شب غذایی مطبوع فراهم کردم، شب هنگام همه دوستان جمع شدند چشمشان که به غذا افتاد با تعجب گفتند: تو که امشب ما را مأیوس کرده بودی، حالا می بینیم غذای امشب از هر شبی لذیذتر و بهتر است.

قضیه کیسه پول را برای آنها شرح دادم. صاحب کرامات رضویه، مرحوم مروج می نویسد: به همین جهت حضرت رضا (علیه السلام) معروف به ضامن غریبان است.[1]

منبع: زندگانی امام هشتم علی بن موسی الرضا (علیه السلام) ؛ موسی خسروی؛ انتشارات نور آفتاب

-------------------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
[1] . زندگانی امام هشتم علی بن موسی الرضا (علیه السلام) به انضمام کراماتی از آن حضرت؛ موسی خسروی؛ ص303

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر