برخی واژگان و کلمات در گذر زمان چنان به تکرار می‌افتند که تکرار دوباره‌شان، اگر چه حرف تازه‌ای هم در کار باشد، یادآور ملال و خستگی برای خواننده است

حجاب بی‌حجاب

حجاب بی‌حجاب

بی‌حجاب درباره حجاب

نوشتاری از :الهام یوسفی

پیش از معرفی:
*‌ برخی واژگان و کلمات در گذر زمان چنان به تکرار می‌افتند که تکرار دوباره‌شان، اگر چه حرف تازه‌ای هم در کار باشد، یادآور ملال و خستگی برای خواننده است. واژگانی که عمق و وسعتی بسیار دارند اما غفلت‌ها و سطحی‌نگری‌ها ظلمی بزرگ را بر آن‌ها تحمیل کرده است. باید دوباره آغاز کرد و از نو و با عینکی که گردو غبار پیش‌داوری‌ها از آن زدوده شده باشد بدان نگریست و این دوباره نگریستن را از تهدید به فرصتی بدل کرد. باید اندیشمندانی که جامعه را و نیازهای جامعه را نیز خوب شناخته‌اند بدان مشغول شوند.
درباره نویسنده:
«محمد رضا زائری»، روحانی روزنامه‌نگار، کارشناس و فعال فرهنگی در سال‌های اخیر بسیار فعالانه در عرصه قلم ظاهر شده است. کسی که در مقالات و نوشته‌هایش متفاوت از دیگران نوشته و قلم زده است و گاه چالش‌برانگیزانه عمل کرده است آن‌چنان که واکنش عده‌ای را نیز برانگیخته است. مجموعه حاضر، که با عنوان جالب «حجاب بی‌حجاب» منتشر شده است مجموعه‌ای از مقالات و یادداشت‌های نویسنده درباره مسئله حجاب است. در پیش‌گفتار کوتاه کتاب نویسنده مخاطب هدف خود را معرفی کرده است آن جا که می‌نویسد: «این کتاب اکنون بیش از آن‌که بانوان را مخاطب قرار دهد با فعالان فرهنگی سخن می‌گوید.» دیگر کتب نویسنده عبارتند از «کتاب تنهایی»، «خبرنگار بدون مرز»، «خیمه‌گاه»، «سلام‌نامه»، «مهر خاوران» و «قدم کلیک‌هایتان روی چشم» و اثر جدید ایشان با عنوان «باید رفت».
درباره کتاب:
«حجاب بی‌حجاب» مقالات نویسنده است به همراه بخش‌هایی ضمیمه. هشت فصل و دو پیوست یکی مصاحبه روزنامه خراسان با نویسنده درباره حجاب و نیز نگاهی به رمان «بهم میاد» اثر «رنده فتاح» درباره حجاب و دیگر گزارش جالبی از موسسه «دار ربی» که موسسه ای در طراحی و تولید حجاب اسلامی برای دختران نوجوان در بیروت است (حجاب اسلامی مد روز) و در نهایت تصاویری از تبلیغات این موسسه را نشان می‌دهد. نویسنده رویکردی اجتماعی و فرهنگی به مسئله حجاب دارد و آن را از زاویه دیگری دیده است. عقیده نویسنده درباره مسئله حجاب در این پاراگراف از مقدمه تا حدی نمایان است: «...حجاب یک التزام فردی و شخصی نیست که بتوان مثل نماز در خلوت و خفا خواند و یا مثل روزه بی‌نشان و پنهان بدان پرداخت. بلکه انتخابی علنی و جدی و آشکار است که معنا و مفهومی گسترده دارد و آثار و تبعات گسترده‌ای نیز بر ان مترتب می‌شود.»

مشخصات کتاب:
عنوان: حجاب بی‌حجاب
نویسنده: محمد رضا زائری
نشر: آرما
تعداد صفحه: 99


مطالب مرتبط