حدیث جذابیت شخصیت

انسان‌ها نوعاً دوست دارند برای دیگران جاذبه خاصی داشته باشند و تا آنجا که ممکن است از دافعه خود بکاهند. گروهی با تزویر و ریا و جلوه دادن شخصیتی کاذب...

حدیث جذابیت شخصیت

انسان‌ها نوعاً دوست دارند برای دیگران جاذبه خاصی داشته باشند و تا آنجا که ممکن است از دافعه خود بکاهند. گروهی با تزویر و ریا و جلوه دادن شخصیتی کاذب...
بازنشر شده از: حدیث جذابیت شخصیت

انسان‌ها نوعاً دوست دارند برای دیگران جاذبه خاصی داشته باشند و تا آنجا که ممکن است از دافعه خود بکاهند. گروهی با تزویر و ریا و جلوه دادن شخصیتی کاذب از خود به این مهم می‌رسند و گروهی با الگو گرفتن از بزرگان و آموختن آموزه های دینی در این راه گام برمی دارند. گروه اول شخصیت ماندگاری ندارند و گاهی در حوادث و رخدادها واقعیت خود را آشکار می سازند، اما کسانی که با بهره گیری از الگوهای صحیح رفتاری یا آموزه های دینی، شخصیت خود را شکل داده‌اند، تغییرناپذیرند و خود الگوی دیگران می شوند.

انسان‌ها نوعاً دوست دارند برای دیگران جاذبه خاصی داشته باشند و تا آنجا که ممکن است از دافعه خود بکاهند.

در آیات و روایات نکته های بسیاری نفهته است که به کارگیری آنها می تواند این جاذبه را در افراد ایجاد کند، به گونه ای که همگان در پی مصاحبت و همراهی با آنها باشند. بعضی از این ویژگی ها عبارتند از:

1- کم گفتن و زیاد شنیدن

انسان روزانه به طور متوسط ۵۰۰۰ کلمه صحبت می کند. بسیاری از این سخنان گره ای از مشکلی باز نمی کنند. بسیاری از اختلافات و درگیری ها ناشی از سخنانی است که بین افراد رد و بدل می شوند بی آنکهمسئله مالی یا اخلاقی ای در بین باشد. منشأ نزاع همین سخنانی است که نسنجیده گفته می‌شوند. افراد جذاب کمتر سخن می گویند و بیشتر گوش می دهند. در آداب تعلیم و تربیت هم آمده است بیش از آنچه می گویید گوش‌فرا دهید. امام علی علیه السلام فرمود: «خاموشی مؤمن بسیار است»[1]


و «گوش خود را به خوب شنیدن عادت بده.»[2] در قرآن در احوال دوزخیان آمده است: «اگر شنیده بودیم یا تعقل می کردیم، در میان اهل آتش نبودیم.»[3]

2- پرهیز از گزینش شنیدنی ها

بعضی‌ها دوست دارند فقط به آنچه که به نفع خودشان است گوش بدهند و فقط آنچه را که برایشان منفعت دارد نقل می کنند. در روایات آمده است به آنچه که به مصلحت شما نیست گوش نکنید و به سخنان خوب و مفید گوش کنید. این معنی گزینش حرف‌های دیگران و شنیدن آنچه که به نفعماست نیست. شخصیت های جذاب وقتی با دیگران مواجه می شوند به آنها احترام می گذارند و سراپا گوش هستند. یکی از ویژگی های پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله خوب گوش دادن بود.

شخصیت های جذاب وقتی با دیگران مواجه می شوند به آنها احترام می گذارند و سراپا گوش هستند.

3- پرهیز از شلوغ بودن

برخی از افراد آدم های شلوغی هستند و کارهای متفاوتی را انجام می دهند، ولی بعضی یک کار را می پذیرند و از شلوغی می پرهیزند و آن را درست انجام می دهند. مقام معظم رهبری در دیدار با مدیران صدا و سیما خاطره ای را با این مضمون نقل کردند:

«من یک وقتی در زمان ریاست جمهوری، در شورای انقلاب فرهنگی جمله ای را از کتاب سیاست نامه خواجه نظام الملک نقل کردم. این کتاب از متون بسیار زیبا و فاخر ادبی ماست و با اینکه هفتصد هشتصد سال از آن زمان می گذرد، مطالبش همچنان تازه است و انسان وقتی آن را می خواند لذت می برد. به هر حال یکی از توصیه هایی که نظام الملک به شاه زمان خود می‌کند این است که: «زنهار مردی را دو کار مفرمایی. مردی و کاری!» راست می گوید. یک مرد، یک کار. البته خواجه نظام الملک ده تا کار داشته، ولی به قول سعدی:

جز به خردمند مفرما عملگرچه عمل، کار خردمند نیست

خردمند مدیریت می کند، اما عمل را به عهده دیگران می گذارد. به هر حال، «مردی و کاری».[4]

این مضمون در روایات ما نیز آمده است که «اِجْعَلْ هَمَّکَ هَمّاً وَاحِداً.»[5]

4- پرداخت بیش از دریافت

شخصیت های جذاب به فکر خدمت گذاری به دیگران هستند و نفع خویش را فدای نفع دیگران می کنند. اصولاً یکی از عوامل جاذبه شخصیت، انجام کارهای متفاوتی است که گاهی به ضررشان هم تمام می‌شود. در رفتار امام علی علیه السلام آمده است که چاه حفر می کرد و وقتی به آب می رسید می فرمود: «هذه ِصَدَقَهٌ جَارِیَهٌ» و آن را وقف می‌کرد تا همه از آن بهره گیرند و همین رفتار متفاوت موجب شده است که شخصیت علی علیه السلام حتی برای دشمنان ایشان هم جذاب باشد. وقتی اکثر افراد جامعه به فکر سود شخصی باشند، در این میان کسی جاذبه ندارد چون همه یکسان هستند. حال اگر کسی پیدا شد که از سود خویش به نفع دیگران گذشت، جاذبه پیدا می کند.

5- پرهیز از خود مهم ‌پنداری

خود را مهم تر و برتر از دیگران پنداشتن یکی از ویژگی هایی است که دافعه می آورد و دیگران را از گرد وجود انسان پراکنده می کند. هر کسی و هر چیزی به اندازه خود اهمیت دارد. وزیر یک دولت مهم است. کشاورزی هم که تیغ آفتاب بر جسم رنجور او می نشیند اهمیت دارد. هر دو از مزیتی برخوردارند و به یکدیگر احتیاج دارند. اگر وزیر از دسترنج کشاورز غذا نخورد، رمق ندارد و اگر کشاورز از تدبیر وزیر بهره نگیرد، در کارش آرامش ندارد. پس هیچ ‌کسی نباید خود را مهم بشمارد. در نزد خدا، پرهیزکاران بزرگوارترند. زیبایی شخصیت به آن است که حتی اگر رهبر هم باشی بگویی من خدمتگزارم و رهبر ما آن نوجوان ۱۳ ساله‌ای است که خود را زیر تانک انداخته است، در این صورت است که جاذبه این شخصیت، جهانی می شود و در دورترین نقاط عالم نیز خمینی نامی آشناست و پیر و برنا در هر کوی و برزن از او یاد به نیکی می کنند. در حدیث معروف امام رضا علیه السلام برای عقل ده نشانه آمده است که دهمین نشانه آن این است که دیگران را از خود بهتر بدانی.

خود را مهم تر و برتر از دیگران پنداشتن یکی از ویژگی هایی است که دافعه می آورد و دیگران را از گرد وجود انسان پراکنده می کند.

6- برجسته کردن خوبی های دیگران

همه انسان ها نقاط ضعف و قوتی دارند. بعضی از افراد مثل دستگاه «سی تی اسکن» فقط به دنبال نقاط ضعف دیگران و به عبارت دیگر دستگاه عیب یاب هستند، اما شخصیت های جذاب به دنبال نشان دادن خوبی دیگرانند. به لحاظ روان شناختی گاهی که سخن از بدی های افراد در میان می آید، گاه شنونده به گوینده کمک هم می کند و چند عیب دیگر او را هم برمی شمرد، اما کمتر دیده می شود که وقتی سخن از خوبی ها به میان می آید شنونده چند خوبی دیگر را هم بیفزاید.

باید خوبی های دیگران را برجسته کرد و به دیگران خوش‌گمان بود. امام علی علیه السلام فرمود: «هر که به مردم گمان نیک برد، محبت آنان را به دست آورد.»[6]

7- خوش سخنی

تحقیقات نشان داده اند که ۴۳ درصد ارتباطات ما صرف شنیدن و ۳۲ درصد صرف حرف زدن می شود؛ یعنی ۷۵ درصد ارتباطات ما کلامی است. آن قدری که در مدارس و آموزشگاه های ما وقت صرف نوشتن و مهارت های آن می شود، به سخن گفتن پرداخته نمی شود. این امر به قدری مهم است که پیامبر صلی الله علیه و آله به هنگام سخن گفتن از خدا می خواهد به گونه ای سخن بگوید که دیگران فهم کنند. پیامبران ما ابزاری غیر از سخن گفتن نداشته اند و بهترین ابزار تبلیغ سخن گفتن است.

برای ایجاد جاذبه باید فنون بیان، آموزش داده شود و هر کسی که به فکر جذابیت است باید فن بیان بیاموزد، واژه‌های خوبی را استخدام و در جای مناسبی از آن استفاده کند. در قرآن هم آیاتی درباره سخن گفتن آمده و فرموده است بهترین و بلیغ ترین سخن را بگویید.

برای ایجاد جاذبه باید فنون بیان، آموزش داده شود و هر کسی که به فکر جذابیت است باید فن بیان بیاموزد.

8- عیب پوشی دیگران و عیب خویش را گفتن

بازگو کردن عیب دیگران گرچه در زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد، ولی آثار منفی بسیاری بر روح گوینده و شنونده می گذارد. جاذبه شخص عیب جو کم می شود، زیرا شنونده احتمال می دهد همان طور که گوینده عیب دیگران را نقل می کند، روزی عیب شنونده را هم برای دیگران نقل کند، لذا به‌تدریج از او فاصله می گیرد.

این خصلت منفی که در بسیاری از مردم به صورت عادت درآمده، ارتباطات را کم کرده و جمع ها را گسسته است و دیگر کسی احساس امنیت نمی کند. وقتی خالق هستی خودش عیب پوشی می کند و ستارالعیوب است، زیبنده نیست مخلوق او به عیب جویی از دیگران بپردازد.

در باب پرهیز از عیب جویی و تشویق به عیب پوشی روایات بسیاری داریم، از جمله:

امام علی علیه السلام می فرمایند: «خوشا به حال آن کسی که عیب خودش او را از پرداختن به عیب های مردم بازدارد.»[7] و «کسی که عیب خود را ببیند، از پرداختن به عیب دیگران بازایستد.»[8]

نتیجه

ویژگی‌هایی چون پاکیزگی، معطر بودن، لباس تمیز و زیبا بر تن کردن، دستگیری از فقرا، در غم و شادی دیگران شریک بودن و بسیاری از صفات دیگر می تواند شخصیتی تأثیرگذار و پرجاذبه را برای انسان ایجاد کند که هم نفعش به خود او برسد و هم الگوی رفتاری دیگران باشد.

منبع: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره 403-404- شهریور و مهر 1394، اصغر هادوی.


پی نوشت ها:

[1]. نهج البلاغه، حکمت ۳۳۳.

[2]. غررالحکم، ۶۲۳۴.

[3]. الملک، ۱۰.

[4].۱۱ آذرماه ۱۳۸۳، دیدار با مدیران صدا و سیما.

[5]. میزان الحکمه، ج ۳، ص ۱۸۸۳.

[6]. غررالحکم، ۸۸۴۲.

[7]. نهج البلاغه، خطبه ۱۷۶.

[8]. تحف العقول، ۸۸.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر