حرف تازه قرآن کریم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم قرآن کریم فرمود؛ ما یک حرفهاییی داریم حرفهای تازه است.که این حرفها را در کتابهای بشری نمی خوانید و نمی توانید...

حرف تازه قرآن کریم

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن کریم فرمود؛ ما یک حرفهاییی داریم حرفهای تازه است.که این حرفها را در کتابهای بشری نمی خوانید و نمی توانید هم به آن حرفها برسید.

یکی ازآن چیزهایی که هرگزبشر به آن دسترسی نداشت و نمی تواند بدون وحی بفهمد همان دو لایه بودن نفس انسانی است.

که انسان یک خود حیوانی دارد، شهوت دارد ، غضب دارد. وهم دارد ،خیال دارد. اینها را خدای سبحان به انسان داد و تاحدودی در نشئه دنیا تملیکشان کرده است بلا تفویض. یک خود انسانی به او داد که فطرت اوست. همان «فطرۀ الله التی فطر الناس علیها» همان نفسی که « ونفس وما سواها فالهمها فجورها و تقواها» که آن ملهم به فجور است ، ملهم به تقواست.و انسان را امین این قرار داد. نه مالک. انسان باید تمام تلاش و کوشش را بکند که این امانت الهی را سالم تحویل خدا بدهد.

اگر کسی در بخش اندیشه به آن عقل اهانت کند . ظللم کرد به آن خودی که لایه دوم است و امانت الهی است.

اگر در بخش انگیزه شهوت و غضب به آن عقلی که ( به عبدالرحمان) تعدی بکند و آن را به بند بکشند خودشان امیر قافله بشوند به آن خود ظلم کرده اند.

خدای سبحان اجازه داد ما از راه حلال مالی فراهم بکنیم(1)

این خود حیوانی را هم به ماداد که ما با آن زندگی می کنیم(2)

آن خود انسانی یک او صافی دارد یک ملکاتی دارد یک حقوقی داردکه ما امین آنیم که باید امانت خدا را حفظ بکنیم. نشانش توهمین مساله زناست که اینجا مطرح شده است.

اگر کسی، کسی را مجروح کرد قصاص طرف دارد.(والجروح قصاص).چشم کسی را کور کرد، گوش کسی راقطع کرد ، دست کسی را قطع کرد عمدا ،این قصاص طرف دارد.

خود شخص را کشت این قصاص است. قصاص حق خود شخص است .در قصاص طرف شخص می تواند عفو کند ،شخص می تواند ترمیم کند.

در قصاص نفس ولی دم می تواند اعمال حق کند می تواند ببخشد. اما برخی حقوق است که نه مال خود انسان است و نه مال ولی او. معاذ الله اگر به یک زنی تجاوز شده و یا به مردی تجاوز شده این ناموس و عفت آیا حق الناس است یا حق الله.؟ اگر به زنی تجاوز شده این زن می تواند بگوید من گذشتم ؟ اگر به یک مردی تجاوز شده این مرد می تواند بگوید من گذشتم ؟ این مثل خون است که حق اوست یا عفاف است که حق الله است؟ چرا زن اگر بگذرد باز پرونده هست و(فاجلدوا کل واحد منهما ) هست. معلوم می شود عفت و ناموس جزء آن خود دوم است که حق الله است ما امینیم. این آیات الهی است.این همان لایه دوم است که ما امین آنیم.

جامعه را حجاب و عفاف متمدن می کند. اگر بخواهد جامعه ملکوتی باشد وقتی به حریم الهی تعدی شد آنوقت چه امنیتی می ماند. آنچه را که طهارت جامعه و قداست جامعه را فراهم کرده است همین چشم پاک ،گوش پاک ،زبان پاک، لسان پاک و امثال ذالک است.

کارگروه علمی رضوان علم
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر