حرم رضوی در حادثه 29 آبان 1357

29 آبان ماه 1357 در جریان انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (قدس سره) حادثه ای دلخراش در حرم مطهر رضوی پیش آمد.در جریان این واقعه در و دیوارهای حرم مطهر از جمله توحید خانه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و آسیب دید.

حرم رضوی در حادثه 29 آبان 1357

حرم مطهر علی ‌بن موسی ‌الرضا (ع) در جریان مبارزات انقلابی علیه رژیم پهلوی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و همواره کانون مبارزه و تجمع مردم و علما بوده است. از این رو در این مکان مقدس رخدادها و حوادث ناگواری به وقوع پیوسته است.
از جمله در روز 29 آبان ماه 1357 ش در جریان انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (قدس سره) حادثه‌ای دلخراش در حرم مطهر رضوی پیش آمد. آن روزها همواره ماموران ساواک در بین مردم و زائران آن حضرت مراقب و گزارشگر اوضاع بودند. مردم آنها را شناسایی کردند و در محاصره خود قرار دادند. نتیجه این محاصره به زد و خورد و دستگیری عوامل رژیم انجامید، ولی یک نفر از آنان که مجهز به سلاح کمری بود فرار کرد و ماجرا را گزارش داد.
ماموران مسلح به صحن حرم وارد شدند تا دستگیرشدگان را از دست مردم نجات دهند، مردم به مقابله با آنان پرداختند. چند نفر از مبارزان که مورد تعقیب ماموران قرار داشتند به داخل حرم فرار کردند و ماموران ضمن تعقیب آنها به تیراندازی پرداختند که چند گلوله به توحیدخانه مبارکه اصابت کرد.

5a6442419a8c6.png


سپس از طرف کفشداری گنبد الله‌ وردیخان تیراندازی شروع شد به طوری که چند نقطه از در و دیوارهای حرم بر اثر اصابت گلوله آسیب دید. در اثر پرتاب گاز اشک‌آور در داخل حرم عده‌ای از زائران وحشت زده و بی‌هوش شدند و یک نفر از زوار از ناحیه پا مجروح گردید.

5a64427cdc60e.png


با ازدحام زائران و فریاد اعتراض مردم، ماموران فرار کردند. اندکی بعد استاندار خراسان به وحشت افتاد و از طریق رادیوی مشهد معذرت‌ خواهی کرد. این رویداد در میان مردم مشهد بازتابی گسترده یافت.
روز پنجم آذرماه 1357ش به مناسبت هفتمین روز این حادثه از جانب علمای مشهد اعلام عزا و تعطیل عمومی شد و در مشهد و سراسر کشور راهپیماییهای بزرگ به راه افتاد و مردم در راهپیمایی خود شعار می‌دادند:

روز همه شیعیان، شام غریبان شد قبر امام هشتم گلوله باران شد

فهرست منابع:
1- حرم رضوی و رویدادهای مهم آن، ابراهیم زنگنه قاسم آبادی، خورشید شرق، مشهد: 1390ش.
2- انقلاب اسلامي مردم مشهد از آغاز تا استقرار جمهوري اسلامي، رمضانعلی شاکری، انتشارات امام، مشهد: 1359ش.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر