اگر زنان احساس امنیت کنند، در همسرداری، خانه داری و فرزندپروری، بهترین خواهند بود

حس خوب امنیت!

حس خوب امنیت!

این احساس که کسی به شما ضربه نخواهد زد و یا در فکر ضربه زدن به شما نخواهد بود، حس لازم و خوشایندی است که به آن «احساس امنیت» می گویند که هم شامل امنیت جسمی است و هم امنیت روانی. امنیت افراد از سوی هر کسی می تواند به مخاطره بیفتد، اما زمانی دردناک تر است که از سوی فردی باشد که به او اعتماد کرده اید و او را تکیه گاه سختی های زندگی خود می دانید.

در این مسئله هرچه فرد عاطفی تر باشد، امکان آسیب دیدن او بیشتر است. احساس امنیت عاطفی به ویژه در خانم ها یکی از نیازهای مهم آنان است؛ آن ها نیاز دارند از درون احساس کنند رابطه شان با شوهرشان استوار و ماندگار است و همسرشان در عشق به او صادق و ثابت قدم است. برای آن که بتوانید به شیوه مناسبی پاسخ گوی این نیاز همسرتان باشید، به مواردی که در ادامه آمده است، توجه داشته باشید:

اگر زنان احساس امنیت کنند، در همسرداری، خانه داری و فرزندپروری، بهترین خواهند بود

محاسبه سود: اگر زنان احساس امنیت کنند، در همسرداری، خانه داری و فرزندپروری، بهترین خواهند بود در حالی که اگر به این نیازشان بی توجهی شود، آن ها با یک هراس درونی هم خانه می شوند و به تدریج پرتوقع، حسود، وابسته، تحریک پذیر، زودرنج، سرد یا به لحاظ زناشویی بی تفاوت خواهند شد.

هر کدام از این پیامدها کافی است تا زندگی شما را آرام آرام تبدیل به جهنمی غیرقابل تحمل کند که خاموش کردن آن مدت ها طول بکشد.

5c725391acecb.jpg

زمان بدهید: چرا برای همسر خود وقت نمی گذاری؟ پاسخ آقایان عموماً این است که «مگر می توانم. صبح و شب کار و کار و کار؛ کی وقت دارم دیگر به این مسائل برسم.» آن ها همه در کنار همسر خود بودن را به مسائل زناشویی خلاصه می کنند و حال آن که زن ها بیشتر نیازمند رابطه عاطفی هستند.

اگر می خواهید حس امنیت همسرتان پایدار بماند، هر روزیا لااقل هر دو یا سه روز یک بار «زمانی اختصاصی» برای «با او بودن» بگذارید. در این زمان اجازه بدهید او بگوید و شما خوب گوش کنید و اگر خواست شما حرف بزنید برایش تعریف کنید.

کافی است اتفاقاتی را که در طول روز برای شما افتاده هرچند به نظرتان جذاب نباشد، برای همسر خود تعریف کنید. می توانید درباره اوضاع کاری و روحی تان با او گفتگو کنید و از نیازها، خواسته ها، سختی­ها و ناراحتی های خود سخن بگویید. این گونه او احساس خواهد کرد که محرم رازهای شماست؛ البته در این­باره زیاده روی نکنید.

شریک زندگی تان را در تصمیم گیری های مهم زندگی مشارکت بدهید

قدرشناس باشید: جزو مردانی نباشید که بلد نیستند تشکر کنند. تشکر کردن یعنی دیدن شخص مقابل. قدرناشناسی از کسی که برای آرامش و آسایش شما تلاش می کند، نه خدا را خوش می آید و نه بنده خدا را. برخی مردان به جای تقدیر، بیشتر زمان خود را صرف نقد و سرزنش و سرکوفت زدن می کنند. تکرار این روش این حس را ایجاد می کند که شما از او دل زده هستید و این پیامی کاملاً اشتباه از جانب شما به اوست.

همراهی کنید: شریک زندگی تان را در تصمیم گیری های مهم زندگی مشارکت بدهید. هم چنین صمیمانه به افکار، نظرها، دغدغه ها و احساسات او گوش بسپارید و برای زدودن مشکلاتش اقدام کنید. با دیدن این حالات، او احساس می کند یک همراه همدل در زندگی دارد، اما اگر همیشه او را در برابر عمل انجام شده قرار بدهید، حس خواهد کرد که فرد مهمی در زندگی شما نیست.

یادش کنید: فقط وقتی که در پایان روز به دیدنش می روید، حال او را نپرسید. گاهی در بین روز، تلفنی سراغش را بگیرید و به او ابراز محبت کنید. این کار، حس شیرین و خوشایندی را در او ایجاد می کند که ملاقات حضوری به سبب تکرارش ندارد. هم چنین می توانید از کارهای خلاقانه مختلفی برای ابراز محبت به او استفاده کنید. مثلا شاخه گلی که گاه بی مناسبت برایش می گیرید و این که اگر از شما پرسید به چه مناسبت؟ به او بگویید «به خاطر یک مناسبت بزرگ و آن این که، همیشه دوستت دارم.»

منبع: نشریه خانه خوبان، علی صادقی سرشت


مطالب مرتبط