حضرت آیت الله سید جعفر سیدان با بیان این که حضرت زهرا(سلام الله علیها) قبل از خلقت در این عالم، خلقتی نورانی داشته اند، فرمودند: حضرت زهرا(سلام الله علیها) یکی...

حضرت آیت‌الله سید جعفر سیدان: حضرت زهرا(سلام الله علیها) یکی از ارکان هستی اند

حضرت آیت‌الله سید جعفر سیدان: حضرت زهرا(سلام الله علیها) یکی از ارکان هستی اند

حضرت آیت الله سید جعفر سیدان با بیان این که حضرت زهرا(سلام الله علیها) قبل از خلقت در این عالم، خلقتی نورانی داشته اند، فرمودند: حضرت زهرا(سلام الله علیها) یکی از ارکان هستی اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سیدان، معظم له در شب شهادت دخت گرامی پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرمودند: مصیبت های مختلف رخ می دهد که گاهی خانواده، محله، شهر و کشوری متاثر می شوند. اما گاهی مصیبت هایی اتفاق می افتد که عالم انسانیت عزادار هستند.

ایشان افزودند: مصیبت شهادت حضرت صدیقه طاهره حضرت زهرا(سلام الله علیها) به گونه ای است که جهان هستی عزادار او هستند. عزای شخصیتی است که مصداق آیه تطهیر، قربا، مباهله و اطعام است. درآیه نور، عالین و سوره کوثر مطرح و در حدود 300 آیه پیرامون شخصیت حضرت در قرآن عنوان شده است.

ایشان خاطر نشان کردند: در زیارت حضرت زهرا(سلام الله علیها) می خوانیم خداوند شما را امتحان کرده است، قبل از آن که خلق شوید. یعنی قبل از خلقت این عالم یک خلقت نوری دارند، که در آن جا عوالمی را سیر کرده اند و مسایلی مطرح شده است، حضرت زهرا(سلام الله علیها) رکنی از ارکان هستی اند.

ایشان یادآور شدند: سوره مبارکه کوثر با توجه به زمینه، شان نزول و قرائن جدی منشا کثرت است. سرچشمه ای که همه خیرات و خوبی ها و آثاری که از ائمه معصومین به ما رسیده منشا آن حضرت زهرا(سلام الله علیها) هستند.

معظم له افزودند: پیامبرگرامی در مورد حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرمودند، ام ابیها که معانی مختلفی برای آن بیان شده است، اما یک معنی ساده آن این است که پدر و فرزند رابطه شان معلوم است، رابطه حضرت زهرا(سلام الله علیها) و پیامبر رابطه مادر و فرزند است. یک انسان نسبت به مادرش چگونه عمل می کند، ام ابیها مادر پدر است.

ایشان افزودند: یک دنیا لطافت و عظمت در این جمله است. در زیارت ایشان می خوانیم، آن حریم خاصی که برای پیامبر است، برای حضرت زهرا(سلام الله علیها) نیز هست. کلینی صاحب کتاب کافی در دو بخش کتاب می گوید که جبرئیل بر حضرت زهرا(سلام الله علیها) نازل شده است.

حضرت آیت الله سیدان با اشاره به اهمیت زیارت حضرت رضا(علیه السلام) یادآور شدند: در قیامت بر عرش الهی چهار نفر از شخصیت های قبل از اسلام قرار می گیرند، حضرات نوح، ابراهیم، موسی و عیسی و چهار نفراز شخصیت های بعد از اسلام که پیامبر، حضرت علی(علیه السلام)، امام حسن(علیه السلام) و امام حسین(علیه السلام) هستند. بعد از این حایلی قرار دارد که زوار ائمه معصومین(علیهم السلام) هستند.

ایشان افزودند: امام موسی کاظم(علیه السلام) می فرمایند، اشرف زائران قبر ائمه(علیهم السلام) زائران قبر فرزند من یعنی حضرت رضا(علیه السلام) هستند. قدر خودتان را بدانید و سعی کنید در مسایل اعتقادی از حضرت الگو بگیرید. همه مسایل سعادت بخش از ائمه گرفت می شود. شخصیت هایی که در علم، اخلاق، بینش و ... بی نظیر هستند.


مطالب مرتبط