حضرت آیت الله سیدان تبیین کردند: سه قدم تا رستگاری

آیت الله سیدان: افرادی از آن چه خداوند به آنان عطا کرده، به دیگران می بخشند و انفاق می کنند، هم چنین در امور مختلف تقوا می ورزند و نیکی...

حضرت آیت الله سیدان تبیین کردند: سه قدم تا رستگاری

آیت الله سیدان: افرادی از آن چه خداوند به آنان عطا کرده، به دیگران می بخشند و انفاق می کنند، هم چنین در امور مختلف تقوا می ورزند و نیکی ها را تصدیق می نمایند. در قرآن آمده که خداوند چنین افرادی را در جهت خیر کمک می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، معظم له در مراسمی که در حسینیه بیت الرضا(علیه السلام) مشهد برگزار شد به تبیین آیات پنجم تا دهم سوره مبارکه لیل پرداختند و فرمودند: در این سوره سه صفت برای خوبان بیان شده و تأکید شده که اگر کسی در این سه مورد موفق باشد، خداوند او را در کار خیر کمک و در جهت مسائل سعادت آفرین آماده ترش می کند.

ایشان در این رابطه توضیح دادند: افرادی هستند که از آن چه خداوند به آنان عطا کرده، به دیگران می بخشند و انفاق می کنند، هم چنین در امور مختلف تقوا می ورزند و نیکی ها را تصدیق می نمایند. در این سوره تأکید شده که در صورت وجود این سه ویژگی در شخص، خداوند او را در جهت خیر کمک می کند.

استاد حوزه علمیه خراسان اضافه کردند: در عوض افرادی که در جهت جمع آوری مال تلاش می کنند و از بخشش و انفاق آن ها خودداری و بُخل می ورزند، هم چنین خود را از عنایات و انجام برنامه های الهی بی نیاز می دانند و نیز، خوبی ها را تصدیق نمی کنند، خداوند آن ها را در جهت بدی ها، شر و عُسر رها می کند.

آیت الله سیدان در ارتباط با گروه دوم تصریح کردند: این ویژگی ها و رها کردن خداوند آن ها را، باعث می شود این افراد به گرفتاری های ابدی دچار شوند.

ایشان فرمودند: گروه دوم که خود را مستغنی می دانند، در واقع حق را تکذیب کرده و در برابر آن ایستاده اند و بر این اساس خداوند آن ها را در همان مسیرهای بدی که خودشان خواسته اند، رها می کند.

استاد برجسته حوزه علمیه خراسان اظهار کردند: این بسیار مهم است که خداوند تصریح می کنند که فردی اگر چنین باشد ما او را کمک می کنیم و اگر چنان باشد رهایش می سازیم و این بسیار جای تأمل و دقت دارد.

آیت الله سیدان با بیان این که آیات «فَأَمَّا مَنْ أَعْطَى وَ اتَّقَى، وَ صَدَّقَ بِالْحُسْنَى، فَسَنُیَسِّرُهُ لِلْیُسْرَى» (لیل/ 5تا7) درس مهم رستگاری است و توجه به آن پاسخ سوالات مهمی را می دهد، فرمودند: کسی که می خواهد در جهت خیر حرکت کند، باید در جهت این سه خصلت تلاش نماید.

ایشان تأکید کردند: اگر می خواهیم سعادتمند شویم باید در این چند صباح عمر جدّی باشیم و زندگی را باری به هر جهت و با تسامح نگذرانیم.

استاد حوزه علمیه خراسان در بخش دوم سخنان خود به بیان شأل نزول آیات یاد شده پرداختند و توضیح دادند: در مورد برخی از آیات اتفاقاتی رخ داده و سپس آیات نازل شده است که جریان رُخ داده در واقع همان شأن نزول آیه گفته می شود، بر این اساس برخی از آیات که بدون اتفاق خاصی بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) نازل شده اند، در واقع شأن نزولی ندارند.

آیت الله سیدان فرمودند: در تفسیر فرات کوفی که از اقدم تفاسیر بوده و در زمان حیات امام جواد(علیه السلام) نوشته شده، شأن نزول این آیات بیان شده که سند دیگری بر عظمت مقام امیرالمومنین(علیه السلام) است.

ایشان اضافه کردند: امیرالمومنین(علیه السلام) نه تنها واجد این سه صفت و مصداق آیات یاد شده هستند، بلکه مجموعه همه کمالات و جامع همه فضائل و بر اساس مدارک روشن، آموزگار جبرئیل امین و تعلیم دهنده تسبیح و تکبیر به فرشتگان هستند.

استاد برجسته حوزه علمیه خراسان به آیه «إِنَّا نَحْنُ نُحْیِی الْمَوْتَى وَ نَکْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَ آثَارَهُمْ وَ کُلَّ شَیْءٍ أَحْصَیْنَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ» (یس/ 12) اشاره و عنوان کرند: بر اساس روایتی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، مصداق امام مبین در این آیه امیرالمومنین(علیه السلام) هستند و همه کمالات در ایشان جمع شده است.

آیت الله سیدان در پایان سخنان خود فرمودند: بسیار تأثّرآور است که چنین شخصی آن چنان که بیان شده مظلوم واقع شود و در عین مظلومیت به شهادت برسد.

ایشان اظهار کردند: گاهی مصیبتی رخ می دهد و یک خانواده از آن مصیبت متأثر می شوند، گاهی یک محله، گاهی یک شهر و گاه کشور از یک مصیبت دچار تأثّر می شوند، اما در مصیبت امیرالمومنین(علیه السلام) جا دارد که جان جهان متأثر شود.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر