حفظ بدن

این بدن، این اعضای بدن امانت خداوند هستند، خدا به ما اعتماد کرده و این بدن را به امانت نزد ما گذاشته است، همان طور که ضرر زدن به امانتی که همسایه ...

حفظ بدن

یکی از چیزهایی که به داشتن آرامش و بندگی خدا کمک می کند سلامتی است، برای همین هم حفظ سلامتی از نظر عقل و شرع واجب است و ضرر زدن به جان و بدن حرام.
امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: «کُلُّ مُضِرٍّ یَذْهَبُ بِالْقُوَّةِ أَوْ قَاتِلٍ فَحَرَام‏»  [1] هر چیز زیان آوری که نیروی آدمی را می گیرد یا کشنده است، حرام است.

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: «کُلُّ مُضِرٍّ یَذْهَبُ بِالْقُوَّةِ أَوْ قَاتِلٍ فَحَرَام‏»
هر چیز زیان آوری که نیروی آدمی را می گیرد یا کشنده است، حرام است.

شب ها تا دیر وقت به این بدن بیچاره بی خوابی می دهیم و پای تلویزیون و رایانه و دیگر وسیله های الکترونیکی از آن بیگاری می کشیم، به اندازة کافی به این بدن بیچاره استراحت نمی دهیم، یا اینکه آن قدر به این بدن استراحت می دهیم و می خوابیم که زخم بستر می گیریم!! به درستی ورزش نمی کنیم، به تغذیه مان اهمیت نمی دهیم، هنگام بیماری درست از بدن مراقبت نمی کنیم و ... .
آفت اول ما این است که به نعمت توجه نمی کنیم؛ نعمت سلامت را جز بعد از مریض شدن و ناقص العضو شدن نمی فهمیم. [2]

آفت اول ما این است که به نعمت توجه نمی کنیم؛ نعمت سلامت را جز بعد از مریض شدن و ناقص العضو شدن نمی فهمیم.

این بدن، این اعضای بدن امانت خداوند هستند، خدا به ما اعتماد کرده و این بدن را به امانت نزد ما گذاشته است، همان طور که ضرر زدن به امانتی که همسایه پیشمان گذاشته، شرعاً حرام است و گناه، ضرر زدن به بدن هم که امانت خداست، شرعاً اشکال دارد و در قیامت خداوند از نعمت سلامتی از ما خواهد پرسید. [3]
«وَ لا تُلْقُوا بِأَیْدیکُمْ إِلَى التَّهْلُکَةِ» [4] خویشتن را به دست خود به هلاکت نیفکنید.
فکر کنید اگر این فرمول را در زندگی پیاده کنیم، چه تغییراتی در زندگی کردنمان رخ می دهد؟ وضعیت خواب و خوراکمان چگونه می شود؟ توجهمان به ورزش و مراقبت از بدن چگونه خواهد شد؟! و ... .
تا شما به تغییر زندگی تان با استفاده از این فرمول فکر می کنید، یک مطلب در گوشی بگوییم. می دانید بدن امانت است و این امانت را باید به درستی نگه داشت، اما یک جا باید این امانت را، یعنی بدنمان را از بین ببریم! یک جا هست که دیگر بدن را باید خرجش کنیم، یعنی خود خدا اجازه داده این امانت را در آن جا از بین ببریم، آرزوی خیلی هاست که بدن را سالم نگه دارند تا روز جهاد، تا اینکه در راه خدا بدنشان را بدهند.

«وَ لا تُلْقُوا بِأَیْدیکُمْ إِلَى التَّهْلُکَةِ» خویشتن را به دست خود به هلاکت نیفکنید.

این دست، این پا، این قلب، این سر و صورت برای همین روزها هستند. بهترین امانت داری هم همین است که بدنت در راه خدا در خون غوطه ور شود، این انتهای امانت داری است. مثل این می ماند که فردی پولش را پیش شما به امانت سپرده و بعد خودش اجازه داده است که اگر خواستید پول را برایش خرج کنید. اینجا هم همین طور است، بدن پیش ما امانت است، اما خدا اجازه داده این بدن را برای خدا و در راه خدا خرج کنیم.
واقعاً خجالت دارد در روز قیامت همة انبیاء و اولیای الهی و در رأس آن ها امام حسین (علیهم السلام) تمام وجود و اعضاء و جوارحشان را برای خدا داده باشند اما ما با بدنی سالم و در زر ورق پیچیده رو به روی خدا بایستیم!

منبع: کتاب از جنس خاک، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی


-----------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. مستدرک الوسائل، ج 16، ص 16.
2. مقام معظم رهبری در دیدار مسؤولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامیع 29/03/1385.
3. امام صادق (علیه السلام) [با توجه به آیه 8 سوره تکاثر] می فرمایند: یکی از نعمت هایی که در روز قیامت از آن ها سؤال می شود سلامتی است. (بحار الانوار، ج 24، ص 5)
4. بقره، 195.
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر