حکمت برپاداشتنِ مجلس عزا برای امام حسین علیه السلام

ائمۀ دین(ع) خواستند که مکتب امام حسین(ع) در دنیا باقی بماند.

حکمت برپاداشتنِ مجلس عزا برای امام حسین علیه السلام

چرا ائمۀ معصوم(ع)، این همه تأکید کردند که مجلس عزا به پا دارید؟ قطعا این تکالیف شرعی بی حکمت نیست؛ منظورِ اهل بیت علیهم السلام این نبوده است که مجلس عزا برای خاندان پیغمبر(ص) همدردی و تسلیتی باشد؛ بلکه مقصود این است که داستان کربلا، به صورتِ مکتبی تعلیمی و تربیتی، همیشه زنده بماند.

امام حسین علیه السلام برای منفعت شخصی کشته نشدند. همچنین امام برای این کشته نشدند که خودشان را فدای گناهانِ امّت کرده باشند. امام حسین(ع) در راهِ حق کشته شدند؛ در راهِ مبارزه با باطل، کشته شدند. ائمۀ دین(ع)خواستند که مکتب امام حسین(ع) در دنیا باقی بماند. شهادت امام حسین(ع)، به صورت یک مکتب، مکتب مبارزۀ حق با باطل، برای همیشه باقی بماند. وگرنه، چه فایده به حالِ امام حسین(ع) دارد که ما گریه بکنیم یا نکنیم و چه فایده به حالِ خودِ ما دارد که صرفاًً بنشینیم، گریه ای کنیم و بلند شویم و برویم.

محدّث نوری(1) از کامل الزیاره نقل می کند که حضرت صادق(ع) به عبدالله بن حماد بصری فرمودند: «به من خبر رسیده است که در نیمۀشعبان، گروهی از نواحیِ کوفه و مردمی دیگر، بر سرِ مزار امام حسین(ع) می آیند، زنانی برای آن حضرت نوحه گری می کنند، عده ای قرآن می خوانند، برخی حوادث کربلا را بیان می کنند، دسته ای نوحه گری می کنند و گروهی دیگر مرثیه می خوانند.» عرض کردم: «فدایتان شوم! آری؛ من نیز پاره ای از آنچه فرمودید، دیده ام.» فرمودند: «سپاس خدای را که در میان مردم، گروهی را قرار داد که به نزد ما می آیند، ما را می ستایند و برای ما مرثیه می خوانند، دشمنان ما را کسانی قرار می دهند که بر این کارِ ایشان خُرده می گیرند و خویشان ما یا غیرِ آنان را تهدید می کنند و اَعمال ایشان را زشت می شمرند.»

پس، معلوم می شود که فلسفۀ این کار، تهدید دشمن و تقبیحِ کارهای آنان است: تحسین این دسته و تشویق به این نوع کار و نیز، تقبیح آن دسته و ایجاد نفرت نسبت به آن نوع کار.(2)

ائمۀ دین(ع)خواستند قیام امام حسین(ع) به صورت مکتب و مشعلی فروزان، همیشه باقی بماند. این چراغی است از حق، از حقیقت دوستی، از حقیقت خواهی؛ این ندایی است از حق طلبی، از حریّت، از آزادی. این مکتبِ حریّت و این مکتبِ آزادی و این مکتبِ مبارزه با ظلم را خواستند برای همیشه باقی بماند. در زمان خود ائمۀ اطهار(ع)، صدور این دستور سبب شد که جریانی زنده و فعال و انقلابی به وجود آید. نام امام حسین(ع) شعار انقلاب علیه ظلم شد.(3)

پس، اگر از ما بپرسند شما در روز عاشورا که «حسین، حسین» می کنید و به سرِ خودتان می زنید، چه می خواهید بگویید؟ باید بگوییم: «می خواهیم حرف آقایمان را بگوییم. هر سال، می خواهیم تجدیدحیات کنیم و عاشورا، روز تجدیدحیات ماست. در این روز، می خواهیم در کوثر حسینی شست وشو کنیم؛ تجدیدحیات کنیم؛ روح خودمان را شست وشو دهیم؛ خودمان را زنده کنیم؛ از نو، مبادی و مبانیِ اسلام را بیاموزیم و روح اسلام را از نو، به خودمان تزریق کنیم. ما نمی خواهیم حسّ امر به معروف و نهی از منکر، احساس شهادت، احساس جهاد و احساس فداکاری در راه حق، در ما فراموش شود. نمی خواهیم روح فداکاری در راه حق، در ما بمیرد.»

البته در شرایط فعلی با توجه به شیوع کرونا لازم است عزاداران گرامی، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، مانع شیوع هرچه بیشتر این ویروس منحوس شوند.

منبع: کتاب رهنما 41: پرسش هایی از جنس عاشورا، گردآورنده معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی [آستان قدس رضوی]، ص 20-17.

-----

پی نوشت ها:

1. نوری، لؤلؤ و مرجان، ص3.

2. مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج 17، ص 475.

3. همان، ج 25، ص 338.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر